ההסלמה הביטחונית ותקיפות צה"ל ברצועת עזה הציתו הפגנות רבות נגד ישראל באירופה. כ-20 אלף איש השתתפו באחת מההפגנות הגדולות נגד ישראל שראתה לונדון. גם בפריז, בריסל ובברלין אלפים הגיעו להפגין נגד המבצע הצבאי בעזה ולציון "יום הנכבה". בהפגנה בברלין הושלך חזיז לעבר כתבת כאן 11 בברלין, אנטוניה ימין, בעת שסיקרה את האירוע.

בהפגנה בלונדון נראו מראות ונשמעו קולות חריגים. בין השאר צעירים שרפו דגלי ישראל והונחו דגלים על הרצפה כדי שהמפגינים יוכלו לדרוך עליהם. במקום נשמעו גם קריאות כמו "מדינה אחת – מדינת פלסטין" ו"ברוח ובדם נפדה את פלסטין".

מפגינים בצרפת נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה (צילום: רויטרס)
מפגינים בצרפת נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה | צילום: רויטרס
מפגינים בלונדון נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה (צילום: רויטרס)
מפגינים בלונדון נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה | צילום: רויטרס

המונים התאספו גם בפריז והתעמתו עם כוחות המשטרה המקומית. בתיעוד שמופץ ברשתות החברתיות נראים מפגינים מעלים באש חפצים ברחוב, קוראים קריאות "אללה אכבר" ומחזיקים דגלי פלסטין.

כתבת כאן 11 באירופה, אנטוניה ימין, פרסמה תיעוד של זריקת חזיז לעברה בעת שסיקרה הפגנה בברלין. "הרגע זה קרה"!, צייצה ימין בטוויטר. "בזמן סיקור הפגנה פלסטינית בברלין, כשברקע צועקים "ישראל רוצחת ילדים" ו"אללה אכבר", הם לא אהבו את זה שדיווחתי בעברית עבור כאן חדשות אז הם השליכו לעברי זיקוקים".

מפגינים בגרמניה נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה (צילום: רויטרס)
מפגינים בגרמניה נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה | צילום: רויטרס
מפגינים בלונדון נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה (צילום: רויטרס)
מפגינים בלונדון נגד ישראל בעקבות המבצע בעזה | צילום: רויטרס

יש לציין כי מאז תחילת המבצע ישנה עלייה בפעילות נגד ישראל ואנטישמית נגד הקהילות היהודיות המקומיות. בלונדון רוססו כתובות גרפיטי על בית כנסת ובגרמניה היה ניסיון הצתה של בתי כנסת.

עם זאת, במקביל למחאות, יש גם מפגני אהדה ותמיכה מצד הממשלות. בגרמניה, אוסטריה וסלובניה הממשל הניף את דגל ישראל בכמה מהמשרדים הרשמיים, ולמעשה מעניקים לישראל את האשראי להמשיך במבצע – לפחות לבינתיים.