"נמשכים המאמצים הכבירים לאיתור הלכודים": שרפה שפרצה אמש בין הריסות הבניין שקרס הקשתה על מאמצי החילוץ בעיירה סופרסייד שליד מיאמי - והובילה לחוסר אונים מצד משפחותיהם של 158 הנעדרים, שדרשו מהצוותים בפלורידה להגביר קצב במסגרת החיפושים הממושכים. משלחת ישראלית המריאה הלילה (בין שבת לראשון) כדי לסייע בתהליך הפינוי ואיתור הנעדרים בבניין שקרס ביום חמישי, והיא כוללת 10 מומחים מתחומי ההנדסה והטיפול באוכלוסייה.

סיקור האסון במיאמי ב-N12:

 המשטרה המקומית במחוז מיאמי-דייד דיווחה, כי זוהו ארבעה קורבנות נוספים מהאסון: אנטוניו לוזאנו (83), גלאדיס לוזאנו (79) ומנואל לפונט (54). גם סטייסי פאנג (54) זוהו על ידי הרשויות כקורבן בהריסות הבניין שקרס. הקורבן החמישי לא זוהה בשלב זה. כוחות החילוץ עדיין מחפשים אחר 158 נעדרים.

בראש המשלחת עומד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אל"מ (מיל') גולן והיא כוללת את נציג משרד החוץ, גיא גלעדי, לשעבר סגן הקונסול הכללי במיאמי, ו-10 אנשי מילואים מפיקוד העורף. המשלחת תסייע למאמצי ההצלה באמצעות מיפוי האתגרים באתר ההרס, סיוע לקהילה היהודית במיפוי הנפגעים והניצולים ותמיכה בכוחות החילוץ המקומיים. את היערכות צה״ל למשלחת מוביל ראש מטה פיקוד העורף, תא"ל איציק בר.

בניין קרס במיאמי ארצות הברית (צילום: רויטרס)
הבניין שקרס במיאמי | צילום: רויטרס

משפחות הנעדרים: "מתחננים, כל דקה חשובה"

בקרב בני המשפחות קיים זעם רב על כוחות החילוץ, בשל הקצב האיטי של פעולות איתור הנעדרים. "עליכם לקרוא לצוותים נוספים, בהקדם. כל דקה חשובה!", אמרה צעירה שקרוביה נעדרים. "אנחנו מתחננים, אם אינכם מתכוונים להיכנס לשם – תנו לנו להיכנס לשם!", אמר צעיר נוסף שמחפש אחר בני משפחתו.

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח אמש עם מושל פלורידה, רון דה-סנטיס, והביע את תנחומיו בשם מדינת ישראל על האסון הכבד. רה"מ אמר לדה-סנטיס: "ארצות הברית היא ידידתנו הגדולה ביותר ואנו עומדים לצדכם בעת הקשה הזו. כולנו מתפללים לשלומם של הפצועים. הנחיתי את כלל הגורמים בממשלת ישראל לסייע בכל דרך שתידרש".

קריסת בניין במיאמי (צילום: cnn)
קריסת הבניין במיאמי | צילום: cnn

הניו יורק טיימס דיווח אתמול, כי כבר ב-2018 התריע יועץ בתחום הבנייה מפני כשלים בטיחותיים במבנה וקרא לתקנם.  על פי הדיווח, לפני שלוש שנים מצא היועץ עדויות מדאיגות ל"נזק מבני גדול" בלוח הבטון שנמצא מתחת לבריכה ושפע ליקויים הכוללים התפוררות של העמודים, הקורות וקירות מוסך החנייה שמתחת לבניין בן 13 הקומות. דוחותיו של היועץ סייעו לתכנן תכניות במיליוני דולרים כדי לשפץ את המבנה, אך הוא התרסק עוד לפני שיצאו אל הפועל.

גם שר הביטחון גנץ שוחח עם דה-סנטיס ואמר לו: "משתתפים בצער העם האמריקני והקהילה היהודית - נסייע במאמצים". גנץ התייחס גם ליציאת המשלחת ואמר: "כמו בכל משימה לאומית, צה"ל ומערכת הביטחון מוכנים לתת מענה, לפעול ולסייע. נעשה כל מאמץ כדי להציל חיי אדם, לתמוך בקהילה היהודית ובידידתנו ארה"ב".

שר החוץ יאיר לפיד אמר לקראת יציאת המשלחת: "למדינת ישראל אין חברה טובה יותר מארה"ב, ולארה"ב אין חברה יותר טובה מישראל. ברגעים קשים כאלה, אנחנו מתייצבים לצד חברינו האמריקנים, ולצד הקהילה היהודית בפלורידה". לפיד הוסיף: "ההתגייסות של מערכת הביטחון ומשרד החוץ בצורה יעילה ומהירה היא אות כבוד למדינת ישראל".

כוחות החילוץ פנו למשפחות הנעדרים וביקשו מהם להיאזר בסבלנות. הם הבהירו כי מדובר בזירת אסון מורכבת מאוד, משום שמדובר בבניין מגורים עם קווי חשמל, צינורות גז ומים, שרפות שפורצות מתוך ההריסות ומזג אוויר קשה מאוד שמקשה על פעולות החילוץ.

_OBJ

אחד מעדי הראייה שהגיע לעיר לנפוש עם משפחתו, סיפר עם התרחשות האסון: "זה הרגיש כמו טורנדו או רעידת אדמה". הוא העריך כי רוב הבניין היה מאוכלס בדיירים. "זה היה הדבר הכי משוגע ששמעתי בחיים שלי", הוסיף. עיתונאי שהגיע לדווח מהזירה, שיתף: "קשה לי לתעד את זה".

מושל פלורידה רון דה-סנטיס אמר על האסון: "אנחנו מקווים לטוב ביותר מבחינת מחלימים נוספים, אבל אנחנו מתכוננים לחדשות קשות, בהינתן מראות ההרס". צ'ארלס בורקט, ראש עיריית סרפסייד, ציין: "אני גר במיאמי ביץ', נולדתי כאן, ובניינים לא מתמוטטים סתם כך. אף פעם, אף פעם. זה הדבר המזעזע ביותר לדעתי שראינו מאז ומעולם".