חלק מבניין דירות קרס היום (חמישי) בעיר סרפסייד במחוז מיאמי-דייד שבפלורידה, ארה"ב. היחידה הבין-לאומית של זק"א מסרה כי הבניין קרס בשכונה יהודית. על פי הדיווחים בזירה יש 3 הרוגים, ו-99 מהאנשים המתגוררים בבניין נעדרים. כוחות הצלה דיווחו על חילוץ של 35 פצועים לפחות. רשת ABC העלתה תיעוד של פעילות החילוץ בין ההריסות ובו נראה נער שחולץ בחיים על ידי צוותי החירום.

הבניין קרס בשעות הלילה, שעון החוף המזרחי של ארה"ב. אל המקום הגיעו 80 צוותי חירום עם ציוד מיוחד, שמנסים לאמוד את חומרת הנזק ולאתר לכודים בין ההריסות. עדיין לא ברור מה היקף הנפגעים באירוע או מה הסיבה לקריסת הבניין. על פי אחד הדיווחים, כעשרה דיירים כבר חולצו מהמקום.

הבניין שקרס במיאמי בפלורידה (צילום: AP)
הבניין שקרס במיאמי בפלורידה | צילום: AP

 

קריסת בניין במיאמי (צילום: cnn)
קריסת בניין במיאמי | צילום: cnn

אחד מעדי הראייה שהגיע לעיר לנפוש עם משפחתו סיפר: "זה הרגיש כמו טורנדו או רעידת אדמה". הוא העריך כי רוב הבניין היה מאוכלס בדיירים. "זה היה הדבר הכי משוגע ששמעתי בחיים שלי", הוסיף. עיתונאי שהגיע לדווח מהזירה שיתף: "קשה לי לתעד את זה".

ראש עיריית סרפסייד, צ'ארלס בורקט, עדכן כי אדם אחד נהרג ובמקום ישנם לפחות 10 פצועים שמטופלים בזירה. "זה קטסטרופה", אמר בורקט, "בארה"ב בניינים לא נופלים סתם ככה".

ההערכה היא כי הבניין שקרס מונה בין 10 ל-12 קומות, הוא נבנה ב-1981 ומכיל כ-100 יחידות דיור. לעשרות צוותי החירום שהוזנקו לזירה, הצטרפו צוותי כבאות והצלה וכן גורמי חירום נוספים.

בארי כהן, אחד הדיירים, שמע את הקריסה והבין שעליו לצאת מהבית. אך הוא סיפר כי כשהסתכל לעבר המסדרון "לא היה שם כלום". הוא הוסיף בשיחה עם CNN: "זו הייתה רק ערימת אבק והריסות וצבע שנפלו מהתקרה". כשלא הצליח למצוא את דרכו החוצה מהבניין, הוא אומר, יצא למרפסת דירתו. באותה העת הגיעו כוחות הכיבוי והמשטרה. "בטח עברו 20 דקות, אבל זה הרגיש כמו חיים שלמים כשאנחנו עדיין תקועים בדירה הזו במרפסת".

הוא, אשתו ותושב אחר חולצו ממרפסת דירתו בקומה השלישית. "כשחיכינו שרכב האש יתקרב לבניין, הבניין עדיין רעד. זה נראה מאוד לא יציב. אני פשוט חשבתי שבכל רגע אנחנו יכולים להיות באותה ערימת הריסות". כהן גר באותה הדירה בשלוש השנים האחרונות. הוא סיפר כי התפלל בזמן שחיכה לחילוץ. "חשבתי שכל הבניין פשוט יתמוטט. אז ברגע שהגיע הסיוע, פשוט הרגשתי תחושת הקלה מדהימה ששרדתי את הטרגדיה הזו", הוסיף.

ניקולס בלבואה סיפר כי הוא הלך עם כלבו בסמוך לביתו כאשר הרגיש את האדמה רועדת. הוא סיפר כי בדיוק כשחשב שקשה להאמין שמישהו שרד את האסון, שמע קריאת לעזרה. "חשבתי לעצמי, 'איך מישהו יכול לשרוד את זה?' כשחשבתי את זה שמעתי קול צועק". הוא הוסיף כי כשהתקרב ראה ילד "מרים את ידו דרך ההריסות. יכולתי לראות את היד והאצבעות שלו מתנועעות", אמר.

יחד עם אדם אחר טיפס בלבואה במעלה ההריסות כדי להושיט עזרה, ואז הגיעו שוטרים וכבאים לסייע. "הם החלו במאמציהם להוציא אותו החוצה. זה היה הוא ואמו. יכולנו לשמוע אותו. יכולנו לראות אותו בבירור. את אמא שלו לא הצלחנו לראות, לא הצלחנו לשמוע אותה, אז אני לא יודע מה קרה לה".