בעוד שבישראל דווח הלילה (בין חמישי לשישי) על פעולה אווירית וקרקעית של צה"ל, זאת לפי הודעת דובר צה"ל, בתקשורת הזרה דברים מעט הוצאו מהקשרם. במקום לדווח על ירי ארטילרי לעבר הרצועה – דווח בעולם כי ישראל נכנסה רגלית לעזה.

לפי מספר כלי התקשורת האלה, ישראל שלחה חיילים קרקעית לתוך עזה. מדובר על כמה מכלי התקשורת הגדולים והמרכזיים בעולם – הניו יורק טיימס, התקשורת הצרפתית, הגרדיאן הבריטי, התקשורת הגרמנית. אצל כולם דווח על כך שישראל החלה במתקפה קרקעית עם כוחות על הקרקע.

הם אף מדגישים ואומרים שצה"ל מאשר את הדברים, כיוון שחלקם אף תודרכו עם דובר צה"ל באנגלית. כרגע ישנה אי בהירות גדולה סביב העניין. על אף שככל הנראה מדובר באי הבנה ופרשנות שגויה של דברי הדובר, הדקות נוקפות וחולפות ואין הבהרה ואין שינוי.

ההודעה שיצאה מטעם דובר צה"ל מלכתחילה הייתה מעורפלת, על אף שהיא אומרת בפירוש גם באנגלית וגם בעברית שיש פעולה אווירית וקרקעית. בכל הנוגע לאותה שיחה עם הדובר, שמצטטים בתקשורת הצרפתית והאנגלית, הוא לטענתם אומר שיש כוחות קרקעיים שנכנסו לרצועת עזה.

 פרו - פלסטינים בלונדון  (צילום: רויטרס)
הפגנות נגד ישראל בלונדון | צילום: רויטרס

בשגרירויות באירופה ובכלל ברחבי העולם עובדים שעות נוספות כדי לתקן טעויות בכלי התקשורת השונים. אירועי השבוע האחרון מסוקרים בצורה נרחבת כולל דגש רב על סיקור במה שקורה בתוך ישראל, במהומות ובהתפרעויות. אבל בסופו של דבר, כמו בסבבים אחרים, בין הידיעות זרועות הרבה הטעיות, דיס-אינפורמציה וכותרות מוטות נגד ישראל.

הפגנות ופעולות נגד יהודים

מאז החלה ההסלמה כבר דווחו בגרמניה ניסיונות להצית בתי כנסת ולפרוץ לבתי כנסת. מקרים דומים אירעו גם בצרפת. באנגליה מתארגנות הפגנות גדולות באופן תדיר מול השגרירות הישראלית, וגם מול הדאונינג 10, ביתו של ראש ממשלת בריטניה.

 פרו - פלסטינים בניו יורק (צילום: רויטרס)
מפגינים פרו-פלסטינים בניו יורק | צילום: רויטרס

פעילות ענפה מאוד נראית כמובן ברשתות החברתיות, שם דעת הקהל מתחילה בדרגים הנמוכים יותר והרגועים יותר בביקורת על ישראל ומגיעה לציוצים ופוסטים אנטישמיים של ממש. כך שגם המבצע הזה, "שומר החומות", מלווה באותה פעילות של התנגדות של גופים באירופה נגד ישראל, וסביר להניח שככל שהמבצע יימשך כך גם הפעילות הזו תלך ותגדל.