החיסון המשותף של פייזר וביונטק יעיל במידה רבה מאוד גם אחרי שישה חודשים, כך הודיעה היום (חמישי) חברת פייזר בהודעה לעיתונות. בנוסף, בחברה הצהירו כי החיסון יעיל באופן מוחלט ספציפית נגד הווריאנט שהתפתח בדרום אפריקה, והוא מונע ב-100% מחלה אם המטופלים יקבלו את שתי המנות. בעקבות ההצהרה, פייזר פנתה למנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) במטרה שיאשר את החיסון באופן קבוע ולא תחת אישור חירום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יצרניות החיסון הסבירו כי 12 אלף איש שהשתתפו בשלב השלישי והאחרון של הניסוי הקליני וקיבלו את מנת החיסון השנייה לפני חצי שנה ומעלה, הראו סימנים של הגנה גבוהה נגד נגיף הקורונה גם לאחר תקופה של שישה חודשים. זוהי הודעה משמעותית, שכן בישראל למשל הדרכון הירוק קביל לתקופה של עד חצי שנה, זאת בהתאם לתוצאות הניסויים שפרסמה החברה בעבר.

כתבות נוספות על החיסון של פייזר ב-N12:

מומחה מסביר: תשובות על מבצע חיסוני הילדים של פייזר

פייזר התחילה בניסוי חיסון נגד קורונה לילדים בני פחות מגיל 12

מחקר חדש: החיסון של פייזר ומודרנה מונעים גם הידבקות 

השלב השלישי כלל בסך הכול 44 אלף משתתפים, וחלקם כמובן קיבלו את חיסון הפלצבו. מתוך כלל המשתתפים, 927 גילו סימפטומים של מחלת הקורונה, ורק 77 מתוכם היו כאלה שקיבלו את החיסון, כלומר יעילות החיסון העדכנית עומדת על 91.3%, לעומת 95% כפי שהצהירה החברה בעבר. בשורה משמעותית נוספת היא כי מקרב אלה שהשתתפו בניסוי וקיבלו באמת את החיסון, לא היו חולים במחלה קשה, כלומר נרשמה יעילות של 100% נגד מחלה קשה. 

חיסון קורונה (צילום: Viacheslav Lopatin, shutterstock)
צילום: Viacheslav Lopatin, shutterstock

 

אוגור שאהין, מנכ"ל ומייסד שותף של חברת ביונטק, אמר כי "זהו צעד משמעותי בדרך להוכיח שהחיסון יעיל מאוד ובעל בטיחות גבוהה. בנוסף, הנתונים הללו מספקים תוצאות ניסוי קליני ראשון לגבי האפקטיביות של החיסון נגד וריאנטים ספציפיים, צעד חשוב ומשמעותי בדרך לחיסון עדר שיסיים את המגפה הזו". 

כאמור החברה הסבירה כי כבר פנתה ל-FDA במטרה שיאשר את החיסון באופן קבוע ולא תחת אישור זמני שניתן בשל שעת החירום של השנה האחרונה. בנוסף, פייזר הודיעה כי בכוונתה לשתף את העולם כולו בתוצאות הניסוי החשוב כדי שגורמים מקצועיים נוספים יוכלו לאשר את תוצאותיו. 

אמש הודיעה חברת פייזר כי בתום הניסוי שערכה בקרב ילדים בגילי 15-12 החיסון נמצא יעיל ובטוח לשימוש. כעת ממתינה החברה לאישור של מנהל התרופות והמזון האמריקני כדי שיוכלו להתחיל לחסן ברחבי העולם גם את הצעירים. בהמשך להודעת החברה, הודיע משרד הבריאות כי כאשר יתקבל האישור הצפוי, יחלו בישראל לחסן גם את הילדים.