במקביל לאשרור ניצחונו של הנשיא ביידן בידי הקונגרס האמריקני, הנשיא טראמפ פרסם הבוקר (רביעי) הצהרה שלפיה הוא מתחייב להעביר את השלטון באופן מסודר לנשיא ביידן ב-20 בינואר. דבריו פורסמו בחשבון הטוויטר של סגן ראש הסגל של הבית הלבן דן סקאבינו, לאחר שחשבונות הפייסבוק והטוויטר של הנשיא נחסמו אמש על רקע המהומות האלימות בגבעת הקפיטול שנגמרו במותם של 4 בני אדם.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"על אף שאני לחלוטין לא מסכים עם תוצאות הבחירות והעובדות (האמת) הן לצדי", הכריז הנשיא טראמפ, "תתקיים העברת שלטון באופן מסודר ב-20 בינואר. אנו נמשיך את המאבק שלנו כדי לוודא שרק קולות חוקיים נספרו כחלק מתוצאות הבחירות. על אף שזוהי סוף הכהונה המעולה ביותר בהיסטוריה הנשיאותית - זוהי רק ההתחלה של המאבק שלנו להפוך את אמריקה לגדולה שוב!". 

 

דבריו של טראמפ הגיעו זמן קצר לאחר שהקונגרס האמריקני אישרר את ניצחונו של ביידן בבחירות. הנשיא הנבחר זכה ל-306 אלקטורים, בעוד שטראמפ זכה ל-232 בלבד. הדיון שבו דחה בית הנבחרים את ההסתייגות של הרפובליקנים נגד תוצאות הבחירות מפנסילבניה וג'ורג'יה, הסתיים בגינוי מטעם הקונגרס לאירועים האלימים אמש.  

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ | צילום: רויטרס

במקביל, נשא דברים ראש הממשלה נתניהו עם מזכיר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין, והגיב לראשונה על המהומות האלימות הלילה בוושינגטון. "במשך דורות, הדמוקרטיה האמריקנית היוותה מקור השראה לעולם ולישראל. הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי", אמר נתניהו, "התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים. ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף. אין לי ספק שהדמוקרטיה האמריקנית תגבר - כפי שקרה תמיד".

המפגינים בתוך מבנה הקפיטול, השוטרים על ידם חסרי אונים (צילום: AP)
צילום: AP

במהלך האירועים אמש, השתלטו כוחות המשטרה על בניין הקפיטול, וביצעו ירי חי שממנו נפצעה באורח אנוש אישה שמתה מפצעיה לאחר מכן. המשטרה עדכנה כי בסך הכול נהרגו 4 אנשים במהלך המהומות, לצד 52 מפגינים שנעצרו. שני מטעני חבלה אותרו במטות המרכזיים של המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית. סגן הנשיא פנס פונה מגבעת הקפיטול על ידי השירות החשאי. ראש עיריית וושינגטון די. סי. הכריזה על מצב חירום למשך 15 יום - שיהיה בתוקף גם ביום השבעתו של ביידן לנשיאות ב-20 בינואר.