אחרי המהומות: הקונגרס אישר הבוקר (חמישי) באופן סופי את בחירתו של ג'ו ביידן לנשיאות ארה"ב, ואת קמלה האריס לתפקיד סגנית הנשיא. השלב הבא: טקס ההשבעה שייערך ב-20 בינואר. תוצאות האלקטורים כפי שאושרו על ידי הקונגרס: 306 לביידן, 232 לטראמפ. הדיון הסתיים בגינוי מטעם הקונגרס לאירועים האלימים אמש, בהם תומכי טראמפ פרצו לבניין הקפיטול, השחיתו רכוש והשביתו את הדיונים. 4 בני אדם נהרגו במהלך אותן מהומות. טראמפ מודה לראשונה בהפסד בבחירות ומתחייב: "יהיו חילופי שלטון מסודרים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קודם לכן, בית הנבחרים דחה את ההסתייגות של הרפובליקנים נגד תוצאות הבחירות מפנסילבניה שהעניקו את הניצחון בבחירות לג'ו ביידן. הסתייגות זו, שנדחתה, הייתה הניסיון (החוקי) האחרון שבאמצעותו אפשר היה לשלול את הבחירה במועמד הדמוקרטי. 

הסנאט ובית הנבחרים דחו גם את ההתנגדויות לבחירת האלקטורים של ג'ורג'יה. הרפובליקנים התנגדו גם לתוצאות הבחירות באריזונה, נבדה ומישיגן – אך לבסוף ההתנגדויות הללו לא עלו כלל לדיון.

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ | צילום: רויטרס

בעקבות החלטת הקונגרס, הנשיא היוצא טראמפ הוציא הודעה לעיתונות ואומר בה בין היתר: "למרות שאני לא מסכים עם תוצאות הבחירות, יהיו חילופי שלטון מסודרים. זה סוף הכהונה הראשונה שלנו אבל תחילת המאבק להפוך את אמריקה לגדולה שוב".

אחרי ששמר שעות ארוכות על שתיקה, רה"מ נתניהו גינה את ההפגנות האלימות בוושינגטון: "במשך דורות, הדמוקרטיה האמריקנית היוותה מקור השראה לעולם ולישראל. הדמוקרטיה האמריקנית תמיד היוותה מקור השראה עבורי. התפרעות אלימה היא ההפך הגמור של הערכים שאמריקנים וישראלים מקדשים".

נתניהו הוסיף: "ההסתערות על בניין הקפיטול בוושינגטון הייתה מחפירה ויש לגנותה בכל תוקף. אין לי ספק שהדמוקרטיה האמריקנית תגבר - כפי שקרה תמיד".

מייק פנס (צילום: AP)
סגן הנשיא מייק פנס: "האלימות לא מנצחת, החופש מנצח" | צילום: AP

בפתח הדיון בקונגרס אמר סגן הנשיא פנס לפורעים בהפגנות: "לא ניצחתם היום. האלימות לא מנצחת, החופש מנצח". בהמשך התפלל פנס: "שאלוהים יברך את הפצועים, את מי שהגן על המקום הזה, ואת אמריקה", וקרא "בואו נשוב לעבודה", וברקע נשמעו מחיאות כפיים לסגן הנשיא שיסיים את תפקידו בעוד כשבועיים.

"זה עדיין בית העם, וכאשר אנו מתכנסים מחדש בחדר זה, העולם יחזה בעוצמתה של הדמוקרטיה שלנו, שכן על אף האלימות חסרת התקדים, והוונדליזם בקפיטול, נציגי ארצות הברית התכנסו שוב באותו היום ממש כדי לתמוך ולהגן על החוקה של ארצות הברית", הוסיף פנס.

סגן הנשיא מייק פנס מיץ' מקונל חוזרים לדיון בתוצאות הבחירות (צילום: רויטרס)
פנס ומקונל שבים לאולם הדיונים | צילום: רויטרס

"אנו מגנים את האלימות שהתרחשה כאן בצורה החזקה ביותר האפשרית", הדגיש סגן הנשיא. "אנו כואבים את אובדן החיים באולמות המקודשים הללו, כמו גם את הפציעות שסבלו מי שהגנו היום על הקפיטול שלנו".

ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים, עלתה גם היא לנאום בעקבות האירועים האלימים: "לאלה ששואפים להרתיע אותנו מאחריותנו – נכשלתם. למרות הפעולות המבישות של ימינו, אנחנו עדיין נעשה זאת, נהיה חלק מהיסטוריה שמראה לעולם ממה עשויה אמריקה".

תומכי טראמפ מסרבים להכיר בהפסד ופתחו במהומות, גבעת (צילום: AP)
תומכי טראמפ מסרבים להכיר בהפסד ופתחו במהומות, גבעת הקפיטול | צילום: AP

"המקדש הזה לדמוקרטיה חולל. חלונותיו נופצו, משרדינו הושחתו", אמר הסנאטור צ'אק שומר, מנהיג המיעוט. הוא קרא לתומכיו של הנשיא טראמפ שהסתערו על המבנה "בריונים", והוסיף: "6 בינואר 2021 הוא תאריך שייזכר לשמצה".

הסנאטור מיטש מקונל, מנהיג הרוב, התייחס גם הוא לפורעים: "הם לא הצליחו להשתלט, המרד שלהם נכשל", והוסיף: "לא נשתחווה להפקרות או להפחדות".

4 הרוגים במהומות בגבעת הקפיטול

בתיעודים הרבים שזרמו בשעות האחרונות מגבעת הקפיטול, נערמות עוד ועוד תמונות שקשה להאמין שהן אמיתיות, מלב לבה של הדמוקרטיה האמריקנית שמשמשת מופת ודוגמה למדינות רבות אחרות בעולם כולו. בשלל סרטונים ותמונות מוושינגטון, נראים תומכי טראמפ משתוללים, פורצים לקודש הקודשים של הדמוקרטיה האמריקנית - וקוראים תיגר על התוצאות.

 

במהלך מבצע ההשתלטות של כוחות המשטרה על בניין הקפיטול, בוצע ירי חי - ממנו נפצעה באורח אנוש אישה שמתה מפצעיה לאחר מכן. המשטרה עדכנה כי בסך הכול נהרגו 4 אנשים במהלך המהומות, לצד 52 מפגינים שנעצרו. שני מטעני חבלה אותרו במטות המרכזיים של המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית. סגן הנשיא פנס פונה מגבעת הקפיטול על ידי השירות החשאי. ראש עיריית וושינגטון די. סי. הכריזה על מצב חירום למשך 15 יום - שיהיה בתוקף גם ביום השבעתו של ביידן לנשיאות ב-20 בינואר.

המפגינים בתוך מבנה הקפיטול, השוטרים על ידם חסרי אונים (צילום: AP)
צילום: AP

טראמפ שלהב את ההמונים: נעצור את גנבת הבחירות

קודם להתחלת המהומות, הנשיא טראמפ נשא נאום בפני המפגינים ועודד אותם: "כולנו כאן היום לא רוצים לראות את ניצחון הבחירות שלנו נגנב על ידי דמוקרטים שמאלנים קיצוניים וה'פייק' תקשורת", נאם טראמפ. "אנחנו לעולם לא נרים ידיים, לא נוותר, זה לא יקרה. אתה לא מוותר במקרה של גנבה. הארץ שלנו עברה מספיק, אנחנו לא נסבול את זה יותר – וזה כל הסיפור. אנחנו נעצור את הגנבה".

בציוץ שפרסם בשעה 1:00 התייחס הנשיא היוצא טראמפ לאירועים האלימים וכתב: "הדברים והאירועים האלה קורים כאשר ניצחון פוליטי קדוש נלקח בכזו רשעות וחוסר ממלכתיות מפטריוטים גדולים שקיבלו יחס לא הוגן כל כך הרבה זמן. לכו הביתה באהבה ושלום, נזכור את היום הזה לנצח"; גם את הציוץ הזה סימנה טוויטר ככזה שעלול להכיל מידע שגוי.

תומכי טראמפ לא מקבלים את ההפסד, וושינגטון (צילום: רויטרס)
תומכי טראמפ לא מקבלים את ההפסד, וושינגטון | צילום: רויטרס
תומכי טראמפ מסרבים להכיר בהפסד ופתחו במהומות, גבעת (צילום: AP)
תומכי טראמפ מסרבים להכיר בהפסד ופתחו במהומות, גבעת הקפיטול | צילום: AP

בסרטון שהפיץ בעמוד הטוויטר שלו, טראמפ שב וחידד את המסר שלו שהבחירות "נגנבו", ובאותה נשימה - קרא למוחים לחדול ממעשי האלימות וללכת הביתה. "הבחירות האלה נגנבו ואני מבין את הכאב שלכם, כולם יודעים שניצחנו בענק - אבל אתם צריכים ללכת הביתה ולכבד את אנשי החוק והסדר. אל תשחקו לידיהם של מי שמתנגדים לנו". פייסבוק מצידה, הסירה את הסרטון שפרסם הנשיא האמריקני.

בהמשך, טוויטר נעלה את חשבונו של הנשיא טראמפ ל-12 שעות, והזהירה אותו מנעילה תמידית אם ימשיך להפיץ מידע כוזב. מוקדם יותר, הוסרו לאלתר ציוצים מחשבונו. גם בפייסבוק חסמו את יכולתו של הנשיא טראמפ לפרסם בחשבונו, למשך 24 שעות, בעקבות ההפגנות האלימות בוושינגטון. פייסבוק הסירה סרטון שפרסם הנשיא בטענה כי לא עמד בכללים: "הערכנו שתי הפרות מדיניות שיביאו לחסימת החשבון למשך 24 שעות". 

קודם לכן, קרא נשיא ארה"ב הנבחר, ג'ו ביידן, להרגיע את הרוחות - והפציר בנשיא המכהן טראמפ לקרוא לתומכיו לסגת: "הדמוקרטיה שלנו נמצאת תחת מתקפה חסרת תקדים. זה לא משהו שראינו כמותו בתקופתנו. זו מתקפה על מבצר החירות, על הקפיטול. זו מתקפה על נציגי העם ומשטרת הקפיטול, מי שנשבעו להגן על העם. אני קורא לנשיא טראמפ לעלות לשידור עכשיו בערוצי הטלוויזיה, כדי למלא אחר השבועה שלו להגן על החוקה ולדרוש לשים סוף למצור הזה. זוהי לא מחאה, זוהי התקוממות, העולם צופה בנו".