מי שהכיר ליו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי את השיר "אין לי ארץ אחרת", אותו הקריאה אחרי המהומות בקפיטול, היה יו"ר הסוכנות יצחק בוז'י הרצוג, כך דווח אמש (שני) בסוכנות הידיעות JTA.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההיכרות עם השיר נעשתה בשנת 2016, אז הרצוג שימש כיו"ר האופוזיציה בכנסת מטעם סיעת המחנה הציוני, בעקבות ניצחונו של רה"מ בנימין נתניהו בבחירות ב-2015. הרצוג ופלוסי, שימשו בתפקידים די מקבילים (האחרונה שימשה לאורך כהונת טראמפ כמנהיגת המיעוט בבית הנבחרים).

השניים נפגשו ב"פורום סבן", כינוס שנתי של מנהיגים ביטחוניים, פוליטיים ולאומיים של ישראל וארה"ב, לאחר שהושבו זה לצידו של האחר. פלוסי הבינה כי היא עשויה לכהן כ-4 שנים במקביל לנשיא הנבחר שאותו השמיצה, והרגישה כי אמון העם עשוי להיאבד. הרצוג שחש באופן דומה, על פי הנטען, פנה לספרות ולחש לפלוסי מילים שיעודדו אותה.

"במה מדובר?" שאל עוזרה של פלוסי את אחד מעמיתיה. זו השיבה כי הייתה זאת שורה משיר ישראלי: "אין לי ארץ אחרת". פלוסי שרצתה לדעת את כל מילות השיר, פנתה אל הרצוג, אך רק חצי שנה מאוחר יותר נענתה וקיבלה ממנו את מילות השיר המלא, עם רקע על המחבר אהוד מנור.

השיר שנכתב על ידי אהוד מנור בעקבות מות אחיו במלחמת ההתשה, והולחן על ידי קורין אלאל, נודע בביצועה של גלי עטרי בתקופת מלחמת לבנון הראשונה. הרצוג אמר כי מטרתו הייתה להרגיע משבר של אמונה במדינה בתקופות מסוימות וללא קשר לצד פוליטי מסוים, כמו לאחר רצח רבין, ועם פינוי האזרחים מרצועת עזה במסגרת "תוכנית ההתנתקות".

המילים שנגעו בפלוסי היו מביתו השני של השיר: "לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה". ציטוט מילים אלו, זכור מפי פלוסי בעיקר בהקשר האירועים האלימים בקפיטול ב-6 בינואר השנה, כשקראה לעמיתיה הרפובליקנים לפקוח את עיניהם ולתת דין וחשבון בעקבות דבריו של טראמפ. עם זאת, היא דווקא השמיעה אותן גם פעמים נוספות לפני כן, בהן נאומה בשנה שעברה בפני הג'יי סטריט.

אחרי שסיימה לצטט, פלוסי פנתה לחברי המפלגה הרפובליקנית להרגיע את הרוחות בעקבות המהומות בקפיטול, והשתמשה בביטויים מהשיר. "אני קוראת לרפובליקנים לפתוח את עיניהם שהנשיא יהיה אחראי למעשיו", אמרה, "הביטחון של המדינה שלנו והעתיד של הדמוקרטיה מונחים על הכף".