שבוע לאחר שתומכיו של הנשיא דונלד טראמפ הסתערו על גבעת הקפיטול, בית הנבחרים האמריקני הצביע אמש (רביעי) בעד הדחת הנשיא בגלל תפקודו ב"תקיפה נגד הדמוקרטיה האמריקנית", מתקפה שהדהימה את האומה והכתה גלים ברחבי העולם, וגבתה את חייהם של חמישה בני אדם. בכך, טראמפ הפך לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב שבית הנבחרים מצביע פעמיים בעד הדחתו, אחרי שכבר עשה זאת אשתקד בפרשת "אוקראינה גייט". מאוחר יותר גינה טראמפ את האלימות בקפיטול ולא ציין כלל את הליך הדחתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בית הנבחרים התכנס אמש באותו האולם שבו הסתתרו המחוקקים מתחת לכיסאות רק ביום רביעי שעבר, כדי להדיח את טראמפ בגין סעיף "הסתה להמרדה". בעד ההדחה הצביעו 232 חברי בית הנבחרים, מתוכם 10 רפובליקנים שהצטרפו לדמוקרטים בהצבעה על מנת להדיח את הנשיא המכהן. זאת, שבעה ימים בלבד לפני שהוא אמור לעזוב את תפקידו ולפנות את כס הנשיאות לנשיא הנבחר, ג'ו ביידן, ב-20 בינואר. נגד ההדחה הצביעו 197 חברי בית הנבחרים, ו-5 נמנעו.

בלי להתייחס להליך ההדחה - טראמפ גינה את האלימות בקפיטול: "מי שתומך בי באמת לא תומך באלימות או תקיפה של ערכי האומה, לא נסבול התנהגות כזו". בסרטון שפורסם מחשבון הטוויטר של הבית הלבן הדגיש טראמפ: "האלימות בשנה באחרונה יצאה משליטה. היא חייבת להפסיק. מימין ומשמאל, אין תירוץ לאלימות, ארה"ב היא אומה של חוקים. לכל אמריקני יש זכות ביטוי, אבל אסור לעבור על החוק".

הנשיא הנבחר ביידן פנה לסנאט בקריאה לא לשכוח שישנם עוד נושאים על סדר היום האמריקני מלבד משפטו של טראמפ: "אני מקווה שהנהגת הסנאט תמצא דרך להתמודד עם האחריות החוקתית שלה על ההדחה יחד עם עבודה על דברים דחופים אחרים".

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ | צילום: רויטרס

חבר הקונגרס הרפובליקני אנתוני גונזלס תמך בהדחה ואמר שדונלד טראמפ "נטש את תפקידו", על רקע האלימות בקפיטול. גונזלס טען כי כשלונו של הנשיא לפעול סיכנה עוד יותר את הנוכחים בקפיטול. הוא תיאר את מעשיו של הנשיא כ"איומים מהותיים על הדמוקרטיה האמריקנית". 

הדמוקרטים טענו מוקדם יותר שאספו כבר מספיק קולות כדי לאשר הערב את ההדחה בבית הנבחרים, וכי כמה רפובליקנים צפויים לתמוך בה גם לפני המשפט בסנאט, אשר טרם ידוע מתי ייפתח. שם, יהיה צורך בתמיכה של שני שלישים ממאה הסנאטורים, בהם 17 רפובליקנים לפחות. לא ברור אם המשפט יוכל להתקיים גם אחרי השבעת ביידן ב-20 בינואר, אך השאיפה של מתנגדי טראמפ היא להוביל להרשעתו כך שהוא לא יוכל להתמודד שוב על משרה ציבורית בעתיד.

"לא יושג פסק דין לפני החלפת הממשל", אמר מנהיג הרפובליקנים בסנאט מיץ' מקונל שהדגיש כי "גם אם המשפט בסנאט יתחיל השבוע ויתקדם במהירות" לא יינתן פסק דין עד 20 בינואר. "זו לא החלטה שלי. זו עובדה", הוסיף מקונל. מן העבר השני, מנהיג הדמוקרטים בסנאט צ'אק שומר אמר כי אם טראמפ יורשע במשפט בסנאט, תתקיים הצבעה נפרדת לגבי מניעת התמודדות נוספת של טראמפ בבחירות לנשיאות.

וושינגטון נמצאת בכוננות לאחר המהומות שהתרחשו ב-6.1, ואלפי חיילי המשמר הלאומי מפוזרים בימים אלה ברחבי הבירה. טראמפ התייחס אתמול לראשונה לעימותים בגבעת הקפיטול והגיב לאישומי ההסתה הקשים המיוחסים לו: "ההאשמות נגדי מגוחכות לחלוטין", טען. "זהו ציד המכשפות הגדול בהיסטוריה של הפוליטיקה".

המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ (צילום: רויטרס)
המהומות בקפיטול: התחדש הדיון על מינוי ביידן ‎ | צילום: רויטרס

הליך ההדחה הגיע לקונגרס, זאת לאחר שבשלישי דחה באופן רשמי סגן הנשיא, מייק פנס, את הבקשה להדיח את טראמפ באמצעות התיקון ה-25 לחוקה, לפיו סגן הנשיא והקונגרס יכולים בצעד משותף להדיח נשיא מכהן אם איינו כשיר לבצע את תפקידו מסיבות בריאותיות או נפשיות. פנס נימק את החלטתו בטענה כי אינו מאמין שהצעד ייטיב עם האומה, "או עולה בקנה אחד עם החוקה".

מוקדם יותר היום עלתה יו"ר בית הנבחרים וחברת המפלגה הדמוקרטית ננסי פלוסי לנאום בקונגרס, וציטטה את שירו של אהוד מנור – "אין לי ארץ אחרת". "לא אשתוק, ואשיר באזניה, עד שתפקח את עיניה", ציטטה, וביטאה את תחושותיה ברקע ההתרחשויות האחרונות בארה"ב.