הפעלת התיקון ה-25 ירדה מהפרק: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס נועדו הלילה (בין שני לשלישי) בבית הלבן וניהלו "שיחה טובה". כך פרסם באופן רשמי חבר בכיר בממשל האמריקני. מדובר בשיחה רשמית ראשונה בין השניים מאז המהומות בקפיטול בשבוע שעבר. מיד לאחר מכן אישר הנשיא הפעלת מצב חירום בוושינגטון עד לאחר השבעת ביידן בשל איומים על חיי הנשיא הנבחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר שהתקבלו דיווחים שונים מהרשויות לגבי איומים על חייו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן וחשש למחאות חמושות לקראת טקס ההשבעה ב-20 בינואר, טראמפ אישר הפעלת מצב חירום בוושינגטון שיימשך עד ל-24 בינואר. מצב החירום כולל קבלת תמיכה מהממשל הפדרלי. זמן קצר לפני כן, גורם בכיר בממשל טראמפ הודיע רשמית כי הנשיא וסגנו נפגשו בבית הלבן.

בהודעת הבכיר נכתב כי טראמפ וסגנו פנס "התחייבו להמשיך בעבודתם לטובת האומה במשך שארית כהונתם". מדובר בשיחה ראשונה בין השניים מאז המהומות שפרצו בקפיטול ולאחר דיווחים על יחסים מתוחים בין השניים בשל הפריצה לקונגרס.

ג'ו ביידן לאחר שהאלקטורים אישרו את היבחרו (צילום: רויטרס)
הופעל מצב חירום בוושינגטון בשל איומים על חייו. הנשיא הנבחר ג'ו ביידן | צילום: רויטרס

מוקדם יותר השבוע, דווח על ההיסוס של פנס לקבוע כי טראמפ אינו כשיר לתפקיד הנשיא, וכרגע נראה די סביר שהמלצה כזו לא תקרה והפעלת התיקון ה-25 לא תצא לפועל. בכל אופן, בידי הדמוקרטיים נותר הליך הדחה דרך הקונגרס, אך גם שם הסיכויים נמוכים בשל הרוב הרפובליקני בסנאט והצורך ברוב של שני שליש מתוכו כדי להדיח את טראמפ. יש לציין כי עדיין יש חברי קונגרס רפובליקנים הקוראים להדחת טראמפ ולכן שום דבר לא סגור.

בסוכנות הידיעות רויטרס פרסמו כי מזכיר המדינה האמריקני פומפאו יחשוף היום (שלישי) מידע מודיעיני מסווג המאשים את אירן בשיתוף פעולה עם ארגון הטרור אל-קאעידה. כנראה שפומפאו יחשוף כי אירן סיפקה מקלט למנהיגי הארגון ותמכה בו.

כמו כן, ייתכן כי פומפאו ימסור מידע לגבי חיסולו של מספר 2 באל-קאעידה - עבדאללה אחמד עבדאללה הידוע בתור אבו מוחמד אל-מסרי. החיסול התרחש בטהרן באוגוסט ויש הקושרים אותו לישראל.

התפטרות נוספת בממשל טראמפ

לאחר שטראמפ ביטל את מועמדותו לתפקיד השר לביטחון המולדת, צ'אד וולף ממלא מקום השר לביטחון המולדת הודיע על התפטרותו. וולף הרפובליקני הינו השר השלישי שמתפטר מאז אירועי הקפיטול, אחרי שרות התחבורה והחינוך. מחליפו יהיה פיט גיינור, מנהל הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום.

אם אין מספיק מתח שקשור לפוליטיקה האמריקנית, במהלך הלילה הודיעו בחברת אמזון כי הם משהים תרומות למחוקקים שהצביעו נגד אישור ניצחונו של ביידן. בהודעת החברה נכתב: "בהינתן הניסיון להפחית בערכו של הליך דמוקרטי לגיטימי, אמזון משהה תרומות לכל חבר קונגרס שהצביע עבור דריסת תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב".