הכותרות מסביב לגלובוס: המשפט נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שהתקיים היום (שני) עורר הדים לא רק בארץ, אלא גם בעולם כולו. רשתות התקשורת הגדולות ביותר – בהן: CNN, BBC רויטרס ועוד – סיקרו את המשפט והציעו פרשנות מנקודת מבטן על השפעותיו העתידיות על מדינת ישראל וממשלתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הכחיש לראשונה את האשמות נגדו בנוגע לשחיתות בבית המשפט בירושלים", נכתב היום ברשת ה-BBC הבריטית. "מר נתניהו נכנס לתביעתו בדיון שנדחה בגלל המגפה. נתניהו הוא ראש ממשלת ישראל המכהן הראשון שעומד למשפט, שמתקיים חודש בלבד לפני הבחירות. מר נתניהו, בן ה-71, מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים בשלושה מקרים נפרדים".

ב-CNN דיווחו בין היתר על ההפגנות המתקיימות מחוץ לכותלי בית המשפט וכתבו: "עשרות מפגינים נגד נתניהו נושאים את כרזת 'Crime Minister' – תומך בודד נשא כרזה 'לעולם לא תלך לבד, נתניהו'". בענקית התקשורת האמריקנית אף הוציאו פוש על המשפט. בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP הדגישו כי "המשפט ייאלץ את נתניהו להופיע בבית המשפט פעמים רבות כשהוא מתכונן לבחירות הרביעיות שנערכות בישראל בתוך ארבע שנים".

בסוכנות הידיעות רויטרס טענו כי הפרשה המשפטית של נתניהו נשמעת כמו עלילה של סרט וכתבו: "עם הקלטות סודיות, אילוצי תקשורת, סיגרים ושמפניות כמתנות ובגידות של עוזרים – יש לשלוש הפרשות כל מה שנדרש כדי להפוך למותחן פוליטי".

עוד השיבו ברויטרס לשאלה "האם המשפט יפיל את נתניהו?" והסבירו כי הוא הצליח להישאר בתפקידו לאורך כל החקירות ושלוש מערכות הבחירות שהיו. הסוכנות הדגישה שעל פי החוק הישראלי, ראש ממשלה אינו מחויב להתפטר אלא אם הורשע. "לתיק השחיתות יש השפעה מקטבת על ישראל", נכתב ברויטרס. "אלפי מפגינים נאספים מדי שבוע מחוץ למעונו הרשמי ובמקומות אחרים בישראל בדרישה שיתפטר, אבל בסיס הבוחרים הימני נשאר נאמן. הם מכנים אותו - המלך ביבי".

נתניהו בבית המשפט (צילום: ראובן קסטרו)
נתניהו בבית המשפט | צילום: ראובן קסטרו

כתב אל-ג'זירה, הארי פאוסט, דיווח מחוץ לבית המשפט בירושלים ומסר: "לא ברור אם הצל שמטיל המשפט יפגע בסיכויי ראש הממשלה להיבחר שוב, סביר להניח שהוא יילחם כדי להישאר בהנהגה גם אחרי הבחירות הקרובות במרץ ובשנים שלאחר מכן. אם יזכה. הוא יכול לנסות להבטיח חסינות פרלמנטרית או להעביר חוקים שיפטרו את ראש הממשלה המכהן מלעמוד למשפט".

גם בתחנת השידור הגרמנית, דויטשה וולה, מקבילים את המשפט נגד נתניהו למותחן פוליטי והדגישו כי "בנימין נתניהו, השליט שמכהן לתקופה הארוכה ביותר בישראל, חזר לבית המשפט שישה שבועות לפני הבחירות". מנגד, הביזנס אינסיידר האיטלקי, התייחס דווקא לאופנת המפגינים והסביר כי "המפגינים בחרו בצבע הוורד המיוחד. הם קוראים לזה החזית הוורודה וזו יותר תנועת מחאה מאשר עמדה פוליטית".