עולם מוכה קורונה: על אף שמדינות אירופה כבר הראו סימני התאוששות, נראה שהקורונה חוזרת להתפשט בשורה של מוקדים. לאחר שצרפת, גרמניה, בלגיה ויוון כבר הכריזו על סגר כללי - ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הכריז אמש (שבת) כי אנגליה תיכנס אף היא לסגר מחמיר. אולם במהלך הסגר, מערכת החינוך תמשיך לפעול. גם באוסטריה הכריזו על עוצר לילי. בינתיים, בזמן שבארצות הברית נערכים לבחירות בעוד 3 ימים – נרשם שם שיא בתחלואה היומית מאז פרוץ המגפה, עם למעלה מ-100 אלף נדבקים חדשים ביממה האחרונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ג'ונסון כינס מסיבת עיתונאים, שבה בישר לציבור באנגליה שהוא חוזר להגבלות משמעותיות מאוד על המדינה: "אנחנו חייבים לפעול עכשיו, הישארו בבית". הוא הדגיש בנאומו כי מערכת החינוך במדינה תישאר פתוחה גם במהלך הסגר הכללי. הוא הסביר את ההחלטה בכך ש"מערכת החינוך היא המקום הכי בטוח לילדינו, ולכן היא תפעל". 

הסגר באנגליה יחל ביום חמישי, ובמהלכו ייסגרו פאבים ומסעדות, למעט שירות טייק אווי ומשלוחים. גם חנויות שמספקות שירותים חיוניים לא ייסגרו, והציבור יתבקש לעבור לעבודה מבית, אלא אם כן זה בלתי אפשרי. תותר פעילות ספורטיבית בחוץ, ללא הגבלת מרחק או זמן. 

ההגבלות במדינה ייארכו חודש. אחריהן, אנגליה צפויה לשוב למודל הרמזור המקומי. ג'ונסון אמר: "לא רצינו לסגור אזורים ירוקים בגלל אזורים אחרים אדומים. קיווינו שנוכל להוריד את התחלואה בפעילות נקודתית, אבל אנחנו צריכים להיות צנועים מול הטבע: הווירוס מתפשט מהר יותר מהתרחיש הגרוע ביותר שנלקח בחשבון. בלי פעולה נרחבת - אנחנו עלולים להגיע לאלפי מתים ביום". 

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, ימים לאחר שהחלים (צילום: רויטרס)
הכריז על סגר כללי. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס

כמה מדינות באירופה כבר נכנסו להגבלות קשות. בצרפת, הוכרז סגר שלפיו התושבים לא יוכלו לצאת מבתיהם, למעט להצטיידות חיונית ולאימון ספורט של שעה ביום. מי שירצה לצאת – יידרש למלא טופס מיוחד שיאפשר לו לעשות כן. עם זאת, בתי הספר במדינה יישארו פתוחים גם בתקופת הסגר, שלפי שעה יימשך עד 1 בדצמבר.

גם ספרד נאלצה לשנות מדיניות בעקבות המצב המחריף ביבשת, והכריזה על מצב חירום. עוצר לילי ארצי החל השבוע, בין השעות 23:00 ל-6:00. גם בספרד, אנשים לא מורשים לצאת מאזור המגורים, למעט לצרכים חיוניים – עבודה, קניות של מזון ותרופות ומתן טיפול הכרחי.

רחוב רמבלה בהוספיטלט דה יוברגאט (צילום: Cesc Maymo, Getty Images)
ספרד ריקה בימי קורונה | צילום: Cesc Maymo, Getty Images

גם יוון נכנסה לכוננות ספיגה, לאחר התרחבות היקפי התחלואה בה בעת האחרונה. כידוע, ישראלים רבים נמצאים במדינה למטרות נופש, אך נדמה שכעת הדבר יהפוך למורכב הרבה יותר מבחינה בריאותית. ראש הממשלה קיריאקוס מיצוטאקיס הכריז על שורה של צעדים חריפים שייכנסו לתוקף ביום שלישי בבוקר ויימשכו לכל אורך חודש נובמבר. מסעדות, ברים, בתי קפה, בתי קולנוע, וחדרי כושר בחלקים רבים ביוון ייסגרו, וכן עוצר לילי יוכרז במדינה.

ארה"ב שברה שיא עולמי כשביממה אחת מתו 2,000 איש (צילום: SKY NEWS)
שיא חולים יומי בארה"ב. ארכיון | צילום: SKY NEWS

גם מחוץ לאירופה נרשם זינוק בתחלואה: בארצות הברית, 3 ימים בלבד לפני הבחירות לנשיאות, היה שיא במספר הנדבקים היומי מאז פרוץ המגפה. יותר מ-100 אלף חולים חדשים אובחנו ביממה האחרונה, ומדובר בנתון היומי הגבוה ביותר בעולם. בכך, ארצות הברית מתייצבת במקום הראשון במניין הנדבקים בעולם, לאחר שעקפה את הודו.