מתקשה לנשום, טופל בתרופות שלא אושרו לשימוש - ומשדר עסקים כרגיל: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שנדבק בשבוע שעבר בנגיף הקורונה והובהל לטיפול בבית חולים צבאי, שב הלילה לבית הלבן למרות שעדיין לא יצא מכלל סכנה, לא נראה במיטבו - וככל הנראה עדיין חווה הפרעות במערכת הנשימה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טראמפ שיתף הלילה סרטונים בחשבון הטוויטר שלו שתיעדו את חזרתו ה"הירואית" לוושינגטון - סרטונים בהם הוא תועד בין היתר מסיר את המסכה בהפגנתיות לאחר שעלה במדרגות. אך לצד סרטונים אלה, הופץ ברשת גם תיעוד מטריד למדי מבחינתו, שממחיש עד כמה הוא מתקשה לנשום. 

באחד הסרטונים אמר טראמפ: "למדתי הרבה על נגיף הקורונה ודבר אחד ודאי - אל תתנו לזה לשלוט בכם, אל תפחדו מזה". עוד אמר הנשיא לאמריקנים: "צאו החוצה, תהיו זהירים, יש לנו את התרופות הכי טובות בעולם". הוא הודיע כי יחזור לעבוד למרות הסיכון לבריאותו: "אף אדם שהוא מנהיג לא היה פועל שונה ממני". בנוסף, הדגיש הנשיא כי הוא מרגיש טוב יותר: "יכולתי להשתחרר לפני יומיים".

 
האדם היחיד בעולם כולו שזכה לטיפול מיוחד נגד הנגיף 

לדברי הרופאים, הנשיא עדיין לא יצא לגמרי מכלל סכנה, אולם כל המדדים שלו תקינים ומצבו מאפשר את חזרתו אל הבית הלבן. עוד ציינו הרופאים כי הנשיא אינו מתלונן על קשיי נשימה, וחלפו 72 שעות מאז הפעם האחרונה שהוא סבל מחום גבוה. לפני שחרורו, כתב הנשיא בטוויטר: "אני מרגיש כעת טוב יותר מכפי שהרגשתי לפני 20 שנה".

באשר לשאלות על הטיפול שקיבל טראמפ במהלך שהותו ב"וולטר ריד", סיפרו הרופאים כי הנשיא נזקק פעמיים לסיוע נשימתי באמצעות מסכת חמצן. עוד ציינו כי הוא היה חולה "יוצא מן הכלל", ושיתף פעולה עם כל הוראות הצוות הרפואי במקום. מעבר לכך, סירבו הרופאים לשתף בתוצאות הבדיקות שנערכו לנשיא, ובהן צילום הריאות שלו.

טראמפ יוצא מדלתות בית החולים (צילום: reuters)
טראמפ יוצא מבית החולים בדרכו חזרה לבית הלבן, הלילה | צילום: reuters

מאז שאושפז, טראמפ קיבל טיפול נגד קורונה, שיותר מ-200 אלף אמריקנים שמתו מהנגיף, לא יכלו לקבל. וכמותם גם מיליוני אמריקנים שחולים בקורונה כיום - ולמעשה כל חולה כלשהו במחלה בעולם כולו. בארבעה ימים הוא נטל תרופה ניסיונית ושתי תרופות נוספות. 

טראמפ קיבל מנה של תרופה ניסיונית שמפתחת חברת רג'נרון האמריקנית – הטיפול נחשב מבטיח, אך מנהל התרופות האמריקני טרם אישר אותו באופן רשמי לשימוש. ככל הנראה שהתקבל אישור מיוחד לעשות בתרופה שימוש עבור הנשיא. התרופה הראתה תוצאות טובות בקרב 275 נסיינים שהשתמשו בה ורופאיו של טראמפ החליטו לטפל בו באמצעותה.

טראמפ מדבר לאחר ששב לבית הלבן (צילום: חדשות)
טראמפ מדבר לאחר ששב לבית הלבן, הלילה | צילום: חדשות

וזה לא היתרון הטיפולי היחיד בו זכה החולה מספר 1: מלבדו, טראמפ נטל גם את התרופה רמדסיביר, שהוכחה כיעילה בטיפול בקורונה ומסייעת בשיפור מצבם של החולים. במקביל, טראמפ טופל גם בדקסמתזון, שמתאימה לטיפול במקרים קשים של קורונה. הנשיא האמריקני הוא האדם היחיד בעולם שזכה לטיפול משולב שכזה.    

"מצבו של טראמפ היה קשה ולא קל כפי שרמזו חלק"  

ד"ר יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי וולפסון אמרה ל-N12 שקשה לדעת האם ההחלטה לשחרור מוקדם של הנשיא טראמפ הייתה מוצדקת: "עם זאת, באופן עקרוני, מסגרת ביתית תמיד עדיפה על אשפוז אם רק ניתן. לנשיא יש מעקב רפואי צמוד מאוד, ובבית הלבן ניתן להעניק לו תמיכה רפואית רחבת היקף. סביר להניח שטראמפ עדין לא הבריא לגמרי, אבל ככל הנראה חל שיפור במצבו. מצבו הנשימתי מאוד השתפר, כך שהוא כבר לא מחייב השגחה של טיפול נמרץ".

לדבריה, "מרבית חולי הקורונה מפתחים חיסוניות לפחות לטווח הקצר של מספר חודשים, והנשיא טראמפ לא שונה במובן הזה מחולים אחרים. בטווח הקצר של מספר החודשים הבאים, הידבקויות חוזרות מאוד נדירות. למרות זאת, עדיין אין לנו מידע לגבי חיסוניות לטווח ארוך ולכן גם הנשיא טראמפ עלול להיות פגיע שוב בעתיד. על פי הפרסומים, אני יכולה לשער שמצבו היה קשה, ולא קל כפי שרמזו חלק. ירידה בריווי החמצן בדם והזדקקות לחמצן, מבטאת מצב רפואי קשה. כמו כן הטיפול בסטרואידים שדווח שהנשיא קיבל, ניתן רק לחולים קשים הנזקקים לחמצן, משום שבחולים יותר קלים הוא עלול להזיק".

בהכנת הידיעה השתתפה ענבר טויזר