אחרי שהנשיא האמריקני דונלד טראמפ חזר מבית החולים לבית הלבן, וקיבל טיפול נגד קורונה, הוא דאג לשחרר מסר בטוויטר לעם בארצות הברית: "אל תפחדו מהקורונה. אל תתנו לזה להשתלט על החיים שלכם". הציוץ של הנשיא הותיר משפחות רבות שאיבדו את יקיריהן לנגיף הקורונה זועמות – איך הן אמורות לתת לנגיף, שלקח מהן את היקר להן מכול, לא להשתלט על חייהם?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמנדה קלוטס, אשתו של כוכב הברודוויי ניק קורדרו שמת מנגיף הקורונה, החליטה להגיב לדבריו של הנשיא לאחר ששוחרר. קורדרו נלחם בהשפעות הנגיף במשך 95 ימים והותיר אחריו בת אחת משותפת עם קלוטס. "למרבה הצער, זה כן השפיע על החיים שלנו, לא? זה השפיע על חיי המשפחה של ניק והמשפחה שלי. אני מניחה שאכן 'נתנו' לזה להשפיע עלינו – כאילו שהייתה לנו איזה ברירה", כתבה באינסטגרם. "לא כולם היו ברי מזל לבלות רק יומיים בבית החולים. אני בכיתי לצד בעלי במשך 95 ימים כשצפיתי מה עשתה הקורונה לאדם שאהבתי. זה בהחלט משהו לפחד ממנו".

המסרים של הנשיא טראמפ הגיעו שעות ספורות בלבד אחרי ששוחרר מבית החולים הצבאי "וולטר ריד" ביום שני. הנשיא טופל שם מאז יום שישי האחרון, אחרי שהודיע שהוא ואשתו מלניה נדבקו בנגיף הקורונה.

 

 

"איך אפשר להגיד את זה? זה לזרות מלח על הפצעים"

אביה של ד"ר כריס פרנל מניו ג'רזי, מת מנגיף הקורונה בחודש אפריל, מרחק קצר מבית החולים שבו היא עצמה עובדת. בשל הידבקותו, היא לא זכתה להיפרד ממנו ואף לא לראות אותו כשמצבו הוחמר. כשהוזעקה לבית החולים, אביה נפטר בזמן שהחנתה את רכבה בחניה.

"לא ציפיתי שהמגפה תגבה את חייו", אמרה לרשת CNN האמריקנית. "יותר מזה, לא ציפיתי שנשיא ארצות הברית יגחך וילגלג על קדושתם של יותר מ-210 אלף אמריקנים שאיבדו את חייהם". היא הוסיפה כי התגובות של טראמפ, שהציע לא לאפשר לנגיף להשתלט על החיים, הן "להוסיף חטא על פשע ולזרות מלח על הפצעים". "איך אתה יכול להגיד את זה? אבא שלי הלך, אני לא אוכל לראות אותו יותר", זעמה.

טראמפ מחוץ לבית החולים (צילום: reuters)
טראמפ מחוץ לבית החולים, ארכיון | צילום: reuters

"אם היה רואה אדם אהוב מת ממחלה, לא היה מצייץ ככה"

כמו פרנל, גם קייטי קולהו מנסה לאסוף את חייה מחדש אחרי שאיבדה את יקירה. קולהו מנסה לחזור לשגרה ללא בעלה, ג'ונתן, שמת מהנגיף והיא נותרה לבדה עם שני ילדים מאז אפריל.

בעלה, ג'ונתן קולהו, אושפז במשך חודש בבית החולים, ו-20 יום היה מחובר למכונת הנשמה. קייטי לא זכתה להיפרד ממנו בזמן אמת, וקיבלה ממנו רק מכתב פרידה מרגש שהותיר לה בטלפון הסלולרי שלו. "לא ניתן לתאר את הכאב הגדול", כתבה בפייסבוק אחר מותו. "הדבר הכי יקר לנו נלקח מאיתנו. לא יודעת איך נמשיך מפה".

אחרי שנחשפה למסרים של טראמפ באשר לקורונה, היא זעמה: "אנחנו ראויים ליותר, בעלי ראוי ליותר, 210 אלף בני אדם שמתו ראויים ליותר". היא הוסיפה: "אין איש שמסתכל עליו (טראמפ) וחושב שהוא חזק ואמיץ. הוא חלש. בעלי הוא זה שנלחם בקורונה, הוא זה שרצה לחזור הביתה והיה ראוי לכך. טראמפ רק משתמש בתעמולה פוליטית כדי לפלג את האומה הזאת".

מתחם בדיקות קורונה ביוסטון, טקסס (צילום: AP)
יותר מ-200 אלף מתים מקורונה בארה"ב | צילום: AP

לבסוף, תקפה את הנשיא ישירות: "הוא יכול היה לעשות כל כך הרבה טובה אם היה יוצא ואומר שהקורונה היא מפחידה, וצר לי על כל המשפחות, אך אנחנו נעבור את זה כאומה אחת. הוא בחר שלא לעשות את זה ככה. אחרי שאתה רואה את האדם האהוב עליך מת ממחלה, לעולם לא היית מצייץ דבר כזה. אין שום אמפתיה על כל החיים שאבדו".