אחרי שחברת פייזר העבירה תוצאות ביניים מהניסוי שהראו כי יעילות החיסון שלה עומדת על 90%, ענקית התרופות הכריזה היום (רביעי) שהשלב השלישי בניסוי הושלם, והתוצאות המעודכנות מראות שהחיסון יעיל ב-95%. בחברה אומרים שיגישו "בתוך ימים" בקשה לאישור חירום של החיסון מה-FDA. מנכ"ל החברה: "צעד חשוב במסע ההיסטורי הזה שיעזור לשים סוף למגפה ההרסנית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי תוצאות הניסוי, מתוך 170 משתתפי הניסוי שחלו בקורונה, 162 נמנים על קבוצת הפלסיבו (אלה שקיבלו חיסון דמה), ורק 8 קיבלו את החיסון האמיתי. כמו תוצאות הביניים של הניסוי של חברת מודרנה, גם הניסוי של פייזר מראה נתונים טובים מבחינת מניעת תחלואה קשה. מתוך 10 הנדבקים בניסוי שפיתחו מחלה קשה, רק אחד קיבל את החיסון האמיתי, היתר היו מקבוצת הפלסיבו.

בחברה הוסיפו בהודעה הרשמית שהוציאו על השלמת הניסוי, ש-95% אחוזי היעילות נכונים החל מ-28 ימים מהיום שבו המשתתף קיבל את המנה הראשונה של החיסון מתוך שתיים. המנה השנייה ניתנה 7 ימים לאחר המנה הראשונה. עוד הראו תוצאות הניסוי שמדד היעילות היה עקבי ללא קשר להבדלי גזע, מין, גיל ודמוגרפיה. יעילות החיסון בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה למשל, עומדת על 94%.

משתתף בניסוי לחיסון קורונה של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
משתתף בניסוי של חברת פייזר מקבל חיסון | צילום: רויטרס

פייזר: עמדנו בדרישות הבטיחות של ה-FDA

על פי החברה, אין חשש בטיחותי מהחיסון, והם עמדו ברף שמציב ה-FDA וה-EUA. רוב מוחץ מתוך יותר מ-43,000 משתתפי הניסוי, לא חווה תופעות לוואי משמעותיות. 3.7% מהם חוו עייפות, ורק 2% סבלו מכאבי ראש. 

בפייזר הוסיפו שעד סוף שנת 2020 הם יצליחו לייצר 50 מיליון מנות חיסון, ועד סוף שנת 2021 הם יגיעו ל-1.3 מיליארד מנות. החיסונים צפויים להיות מיוצרים ומופצים במרכזי הייצור של החברה בארה"ב, בלגיה וגרמניה. בצל החשש מהקושי בשינוע ובאחזקה של החיסונים שפייזר ייצרה, בחברה גם אמרו שהם "מביעים אמון שיהיה אפשר לשנע את החיסון בצורה נוחה מסביב לעולם". 

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: David Dee Delgado, getty images)
אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת התרופות פייזר | צילום: David Dee Delgado, getty images

מנכ"ל חברת פייזר אלברט בורלה לא הסתיר את ההתרגשות שלו מהתוצאות הסופיות של הניסוי. "תוצאות המחקר מהוות צעד חשוב במסע ההיסטורי הזה - להביא חיסון ראוי שיעזור לסיים את המגפה ההרסנית הזאת", אמר. "בזמן שמאות אלפי אנשים ברחבי העולם נדבקים מדי יום, אנו זקוקים בדחיפות לחיסון בטוח ויעיל".

שלשום הכריזה חברת מודרנה שתוצאות ביניים של השלב ה-3 בניסוי הקליני לחיסון שפיתחה הראו שיעור יעילות דומה של 94.5%. הרופא הראשי של החברה ד"ר טל זקס אמר באותו הערב בריאיון למהדורה המרכזית כי "אפשר להתחיל לדבר על תחילת הסוף של הקורונה".