אחרי שחברת פייזר הפיחה אופטימיות בעולם עם תוצאות ניסוי שמראות 90% יעילות בחיסון, גם חברת מודרנה עושה זאת: החברה הכריזה היום (שני) כי תוצאות הניסוי הקליני שלה מראות כי החיסון שרקחה יעיל ב-94.5%. יתרה מכך, גם תנאי האחזקה של החיסון נוחים למדי. בחברה אומרים כי החיסון יכול להחזיק עד חצי שנה בטמפרטורה של פריזר ביתי ממוצע - בתנאים של 20- מעלות. ישראל חתמה עם חברת מודרנה  על הסכם לאספקת חיסונים עוד בחודש יוני השנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תוצאות הניסוי העלו כי מתוך 30,000 המשתתפים, 95 חלו בקורונה. מתוך אותם חולים, רק 5 קיבלו את החיסון האמיתי, והיתר, 90, היו בקבוצת הפלסיבו (המשתתפים שקיבלו חיסון דמה). חשוב לציין שהושג יעד ביניים נוסף - כל ה-11 שפיתחו מחלה קשה מבין 95 הנדבקים, נמנו על קבוצת הפלסיבו. כלומר, החיסון אומנם לא מנע מחלה ל-5 משתתפים שקיבלו חיסון אמיתי, אבל הוא מנע מהם מחלה קשה. בין כל משתתפי הניסוי שנדבקו עד כה - 15 מהם מבוגרים, ו-20 בעלי רקע אתני מגוון. 

טל זקס (צילום: youtube)
פרופ' טל זקס, המנהל הרפואי של חברת מודרנה | צילום: youtube

מבחינת תופעות הלוואי, במודרנה אומרים כי הן נסבלות אצל כל משתתפי הניסוי, כלומר לא נמצא חשש בטיחותי מהחיסון. 10% מהמשתתפים סבלו מעייפות חולפת, 4.5% מכאב ראש ו-2% סבלו מאדמומיות באזור ההזרקה. במודרנה הוסיפו שתופעות הלוואי האלה היו לרוב קצרות מועד.

תנאי אחזקה נוחים

גם באשר לתנאי האחסון והאחזקה של החיסון החדשות טובות. על פי החברה, החיסון שלה יכול להישאר יציב בתנאים של מקרר ממוצע, בין 2 ל-8 מעלות עד 30 יום, ובתנאים של טמפרטורת חדר כ-12 שעות. בתנאים של פריזר ביתי ממוצע, ב-20- מעלות, החיסון יישאר יציב עד חצי שנה. 

חיסון בריטניה קורונה (צילום: AP)
חיסון קורונה במסגרת ניסוי | צילום: AP

בחברה אומרים כי עד סוף 2020 הם מעריכים שיהיו כ-20 מיליון מנות חיסון מוכנות למשלוח בארה"ב. יעד הייצור של החברה לשנת 2021 הוא בין 500 מיליון מנות ל-1 מיליארד. המניה של חברת מודרנה עלתה ב-17% במסחר המקדים בעקבות ההכרזה הדרמטית. 

במודרנה הוסיפו כי החברה תגיש בקשה למתן אישור חירום לשימוש בחיסון בקרוב. "בהתבסס על נתוני בטיחות ויעילות ביניים אלה, מודרנה מתכוונת להגיש אישור לשימוש חירום ממנהל המזון והתרופות האמריקני בשבועות הקרובים", נכתב באתר החברה. "מודרנה מתכננת להגיש בקשות להיתרים גם לגורמי הרגולציה העולמיים".

הבניין של חברת מודרנה בקיימברידג' מסצ'וסטס (צילום: רויטרס)
הבניין של חברת מודרנה במסצ'וסטס | צילום: רויטרס

מנכ"ל חברת מודרנה סטפן בנסל בירך על התוצאות בריאיון לתקשורת בארה"ב. "חדשות מצוינות. אנחנו מקווים שנוכל להביא את החיסונים לציבור בקרוב ולעצור את המגפה", אמר. כשנשאל לגבי הנתון של 11 משתתפי הניסוי שחלו קשה והתגלה שהיו בקבוצת הפלסיבו ענה: "אנחנו שמחים שהיעילות קרובה ל-95%, אבל מה שכולנו רוצים שזה שאם מישהו נדבק אז שלא יפתח מחלה קשה. מה שראינו בניסוי שלנו, ואלה החדשות הטובות, שהנדבקים שקיבלו חיסון אמיתי לא פיתחו מחלה קשה".

ברחבי העולם בירכו את מודרנה על ההישג הגדול. מנכ"ל חברת פייזר אלברט בורלה אמר שהוא "שמח לשמוע את החדשות הטובות שהגיעו מחברת מודרנה", והוסיף: "לחברות שלנו מטרה משותפת". גם פרויקטור הקורונה בארה"ב ד"ר פאוצ'י בירך: "לא רוצה להקדים את ה-FDA, אבל 94.5% זה מאוד מרשים ובעל פוטנציאל להשפעה רצינית על המגפה, צעד חשוב קדימה". 

משתתף בניסוי לחיסון קורונה של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
משתתף מקבל חיסון בניסוי של חברת פייזר | צילום: רויטרס

ההסכם של ישראל עם חברת מודרנה

באמצע חודש יוני דווח כי ישראל חתמה על הסכם לאספקת חיסונים עם חברת מודרנה. ראש הממשלה אמר אז כי "החברה מתקדמת בפיתוח", והוסיף: "אין לנו ביטחון בכך, אבל אנחנו מעוניינים לקבל את החיסונים הללו במהירות אם יפותחו וכשיפותחו - זה שם אותנו במקום מאוד טוב בעולם".