תיעדו את העשן - ועפו מהעוצמה האדירה של הפיצוץ: בתיעוד חדש שמתפרסם היום (רביעי) מזירת האסון בנמל ביירות , נראים רגעי הפיצוץ העצום מקרוב - פיצוץ אדיר שגרם עד כה ליותר מ-100 הרוגים, אלפי פצועים ומאות אלפים שנותרו ללא קורת גג. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בתיעוד החדש נראים אנשים מנסים להבין מה פשר העשן הסמיך באזור שהחל להתפשט לאחר ההתלקחות במבנה שבנמל, ככל הנראה מחסן שבו אוחסנו זיקוקים. שניות לאחר מכן התרחש הפיצוץ העצום וההדף שבעקבותיו, שהעיף בעוצמה את כל מי ששהה בסמוך. 

"הפיצוץ התפשט במהירות רבה, נעשו דברים שאסור לעשות" 

מומחה לפיצוצים וחומרי נפץ הסביר מוקדם יותר ל-N12 מה לדעתו יכולה להיות הסיבה לאסון: "הדברים נורא ברורים למי שעוסק בתחום - מדובר בפיצוץ של כמות מסיבית של זיקוקים".

הפיצוץ בביירות (צילום: AP)
ההרס הרב שנגרם לאחר הפיצוץ הענק | צילום: AP

"מה שקרה שם, זה שכנראה משלוח גדול של זיקוקים שנעצר לבדיקה, אוחסן בנמל באופן זמני, זה דברים שאסור לעשות בטמפרטורות האלה ", הסביר בועז חיון, מבעלי קבוצת תמר שמפעילה את המעבדה הלאומית לבטיחות בנפיצים. "זיקוקים זה אביזר פירוטכני שמיוצר בדרך כלל בסין. בניגוד לתחמושת צבאית שהיא יציבה ועמידה, זיקוקים הם באיכות ייצור מאוד ירודה, כמעט ללא תקנים ובדרך כלל עם בקרת איכות מאוד נמוכה".

 

 

"לפני הפיצוץ הגדול רואים התפתחות של פיצוצים קטנים שיש להם אפקט ויזואלי", הסביר חיון מהם הפיצוצים שנראים טרם הפיצוץ האדיר. "רואים שהאפקטים של החוזי והקול חוזרים על עצמם בכל תאונות הזיקוקים בעולם, כולל אלו שהיו בארץ".

אסון בנמל בירות בלבנון (צילום: רויטרס)
המכתש הענק שנוצר באזור הפיצוץ | צילום: רויטרס

חיון התייחס גם למאגרי האמוניום החנקתי שככל הנראה אוחסן במקום. "השימוש העיקרי של החומר הזה הוא לדשן חקלאי", הסביר. "אך בתצורה מסוימת, זה משמש גם לחומר נפץ. מדובר באחד מחומרי הנפץ הפופולריים בעולם, עם שימושים אזרחיים רבים".

פיצוץ עז בביירות (צילום: Мировые новости, twitter)
פטריית העשן העצומה מעל שמי ביירות | צילום: Мировые новости, twitter

הוא הסביר שהתמונה שנראתה שניות לאחר הפיצוץ היא לא פטרייה כפי שנוצרות בפיצוץ גרעיני – אלא עמוד עשן. ענן ההדף הגדול שמפשט במהירות, נוצר בשל הלחות שהייתה באוויר בזמן הפיצוץ: "בגלל שהימים הם ימים חמים, והאוויר רווי בלחות, כשגל ההלם חולף באוויר הוא מאלץ את הלחות להופיע. הפיצוץ מתפשט ב-360 מעלות במהירות רבה".