אסון כבד בלבנון: עשרות בני אדם נהרגו ויותר מ-2,000 נפצעו מפיצוץ עז שאירע הערב (שלישי) בביירות בירת לבנון. לפי דיווחים מהעיר בתי החולים המקומיים קורסים תחת העומס ואינם מצליחים להכיל את מספר הפצועים הרב, כך שחלקם נאלצים לנסוע לעיר טריפולי - כ-80 קילומטרים צפונית מהעיר - כדי לקבל טיפול. ישראל פנתה לממשלת לבנון דרך גורמים ביטחוניים ומדיניים בין-לאומיים והציעה לה סיוע הומניטרי רפואי.

עידכונים נוספים על האסון בלבנון ב-N12:

בשלב זה ישנם דיווחים שונים באשר למקור הפיצוץ, שאירע במחסן בנמל בעיר. ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה נטען כי לפיצוץ אין קשר לפעילות טרור. ואולם, נשמעו טענות שלפיהן מדובר במחסן של הארגון שהכיל נשק, וברשת "אל ערבייה" דווח כי פעילי חיזבאללה מפטרלים ברחובות סמוכים למקום. לצד זאת, גורם ישראלי הבהיר כי למדינת ישראל אין יד בדבר. ראש ממשלת לבנון חסאן דיאב הכריז על יום אבל מחר בכל המדינה. 

לנוכח מספר הנפגעים הרב הכריזו בביירות על מצב חירום וכלל הרופאים בעיר נקראו להתייצב בבתי החולים. "יש נזק עצום, מה שקרה היום בביירות דומה למה שקרה בהירושימה ונגאסקי", אמר מושל העיר בהגיעו לזירת האירוע. "כמות ההרס חסרת תקדים בלבנון". במהלך דבריו פרץ המושל בבכי לעיני המצלמות.

שר הבריאות הלבנוני אישר כי ישנו מספר גבוה של פצועים בעקבות הפיצוץ והוסיף כי נזק רב נגרם בסביבה. תיעודים מלבנון מראים אפר רב שהתפזר באזור וכלי רכב רבים מאוד שנהרסו כליל. נזק רב נגרם גם לעשרות בניינים בסביבה שספגו את ההדף האדיר מהפיצוץ.

פיצוץ בביירות‎
פיצוץ בביירות‎

תחילה נטען כי מדובר בפיצוץ במחסן זיקוקים, אך מקורות ביטחוניים במדינה הכחישו זאת וטענו: "הפיצוץ נגרם לא כתוצאה מזיקוקים אלא כתוצאה מחומרים נפיצים שהוחרמו לאורך השנים במכס בנמל ביירות". ראש המודיעין והביטחון הכללי הלבנוני הוסיף כי "במחסן סמוך אוחסנו חומרי נפץ שהוחרמו לפני מספר שנים. כל הדיבורים על זיקוקים מצחיקים, יש חומר נפץ לא ידוע ואני לא יודע מה זה לפני שתסתיים החקירה".

לפי שעה גורמים בישראל תומכים בטענה כי מדובר בתאונה, ככל הנראה בשל אש שפרצה במחסן עם חומרים דליקים והובילה לשני הפיצוצים. שר החוץ גבי אשכנזי התייחס לאירוע בריאיון לקרן מרציאנו והבהיר: "מדובר בתאונה שגרמה לדלקה, לא רואה סיבה לא להאמין לדיווחים מביירות".

המחסן שהתפוצץ בביירות‎
המחסן שהתפוצץ בביירות‎
המחסן שהתפוצץ בביירות‎
המחסן שהתפוצץ בביירות‎

בעולם לא נשארו אדישים לאירוע וגורמים במדינות במזרח התיכון נערכים להעניק סיוע ללבנונים. צרפת ואירן הציעו את עזרתן ואמיר קטר כבר הורה לשלוח ללבנון תרופות וצוותי רפואה שיקימו בתי חולים ארעיים. דובר הפנטגון האמריקני אמר: "אנחנו מודעים לפיצוץ בנמל ביירות, ומודאגים ממספר הקורבנות האפשרי בשל חומרת הפיצוץ".

תושב ביירות שנפצע באירוע סיפר לסוכנות הידיעות העולמית "רויטרס": "הרכב שלי חנה בקצה הרחוב והוא התהפך. אני חושב שנפצעתי מזכוכית חלונות הרכב שהתרסקו. הרכב שלי פשוט התהפך". ברשת "סקיי ניוז" הבריטית דווח כי משרד הבריאות הלבנוני קורא לאנשים לתרום דם.

על פי הדיווחים בלבנון, הפיצוץ אירע במחסן מספר 12 בנמל הימי של ביירות. הוא גרם לרעש עז ולנזק סביבו, ואנשים שנכחו בסביבה סיפרו כי חלונות בבניינים באזור התנפצו. תושבים סיפרו כי הפיצוץ נשמע למרחק של כמה קילומטרים, והורגש אפילו בקפריסין.

כתב רשת SKY בבירות דיווח: "בניינים רבים קרסו כולל אחד המסגדים. יש כאן המולה, אנשים מכוסים דם ופיח ברחובות, אנשים בוכים, מייללים. מאז הפיצוץ שומעים אמבולנסים וסירנות כל הזמן. היו דיווחים בתקשורת הלבנונית על סיבות כאלה ואחרות, אבל זה עדיין לא ברור. מה שברור זה שהיה פיצוץ ענק שהורגש למרחק של קילומטרים".

פיצוץ בביירות‎
פיצוץ בביירות‎

לילה מולאנה עיילן, כתבת פראנס 24, דיווחה: "שמענו על אש בנמל ופיצוצים ומיד יצאתי לכיוון הנמל לראות מה קורה, אנשים רצו סביבי וחיפשו סיוע רפואי. יש כאן הרס עצום. הפיצוץ היה עצום. יש שמועות על מאגרי דלק או מחסן זיקוקים או שניהם, אבל אלו שמועות ואין עדיין מידע מסודר".

כפי שעולה מהתמונות המגיעות מביירות, פצועים רבים נאלצו להתפנות בעצמם לבתי החולים במכוניות פרטיות. כשהתפזר העשן מאזור הפיצוץ בנמל ניתן היה לראות שהוא השאיר אחריו בעיקר הריסות. הבניין שבו אירע הפיצוץ לא נהרס לחלוטין ככל הנראה, אך נזק אדיר נגרם לו ולאזור הסמוך אליו, כמו גם לאזורים מרוחקים יותר שספגו את ההדף העצום. בכמה נקודות סמוך למבנה שבו אירע הפיצוץ עדיין בוערת אש.

עדי ראייה אמרו כי מדובר בפיצוץ הגדול ביותר בביירות מאז מלחמת לבנון ב-2006. על פי דיווחים נוספים שנבחנים כעת, הפיצוץ אירע סמוך ללשכתו של ראש הממשלה לשעבר, סעד אל חרירי. עוד דווח כי חרירי ערך לא רחוק מהמקום פגישה עם בכירים לבנוניים נוספים. ככל הידוע הוא לא נפגע באירוע. בתמונות שהגיע מלבנון ניתן לראות פטריית עשן הנישאת לגובה רב כתוצאה מהפיצוץ.