שבוע לתוך המלחמה שפרצה בין אזרבייג'ן לארמניה, כבר אפשר לומר בוודאות שמדובר במלחמת הכט"במים הראשונה. שתי המדינות מתמקדות בהפעלת כלי טייס לא מאוישים, תוקפות ומנסות בכל דרך להפיל את אלה של היריבה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סרטוני וידאו שמפרסמים משרדי ההגנה של שתי המדינות חושפים עשרות תקיפות באמצעות כטבמ"ים חמושים ומל"טים מתאבדים. בקטעי הווידאו נראים טנקים, נגמ"שים, משאיות תותחים וסוללות נ"מ (כולל אחת מסוג S-300) של צבא ארמניה שהושמדו בצורה הזו. גם ארמניה מפרסמת סרטונים דומים, תקיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאויישים והפלת כטבמ"ים אזרים באמצעות סוללות נ"מ. 

 

בשנים האחרונות ערכו ארמניה ואזרבייג'ן מסע התחמשות ענק. במלחמה הנוכחית תומכות אירן ורוסיה בארמניה, ומי שמספקות ציוד צבאי ונשק לאזרבייג'ן הן תורכיה וישראל. לישראל מערכת יחסים ארוכת שנים עם אזרבייג'ן וחלק ניכר מכוחה הצבאי נשען על נשק ישראלי, וגם מל"טים תוקפים מתוצרת תורכיה. על פי פרסומים זרים, סיפקו התעשיות הביטחוניות הישראליות אמצעי לחימה רבים ומגוונים לאזרבייג'ן ושווי העסקאות ביניהן עומד על כחמישה מיליארד דולר.

בין השאר, נמכרו מל"טים מתאבדים מדגם "הארופ" של התעשייה האווירית, מל"טים המשמשים לתקיפה ותצפית, "הרמס 450" מתוצרת אלביט, מלט"ים לאיסוף מודיעין של חברת אירונאוטיקס, טילי נ"ט מדגם "ספייק", ומערכות נ"מ "ספיידר" של רפאל וגם מערכות לוויין מסווגות. 

 

  

 

 

ישראל מצאה באזרבייג'ן מקור אנרגיה יציב וקרוב יחסית, והמדינה הפכה לספקית אנרגיה חשובה של ישראל המספקת בכל שנה כארבעים אחוז מצריכת הנפט המקומית. הנפט עובר דרך צינור הנפט המתחיל בבאקו, עובר דרך גיאורגיה עד לעיר הנמל הטורקית ג’ייהאן שעל חופי הים התיכון, ומשם לישראל. קרבתה של אזרבייג'ן לאירן מהווה יתרון חשוב ביותר עבור ישראל וכך שני הצדדים יוצאים נשכרים. ארמניה הציגה לאחרונה תערוכה של כלי טייס לא מאוישים שהפילה או תפסה ושימשו את הצבא האזרי, בסרטון וידאו נראים מל"טים רבים מתוצרת חברות ישראליות.  

  

 

 

 

 

הסכסוך בין ארמניה לאזרבייג'ן נותר בלתי פתור למעלה משלושה עשורים מאז הסתיימה המלחמה האלימה בהרי הקווקז על המובלעת האתנית של נגורנו קרבאך. משנת 1994 נמצא חבל הארץ בשליטתו של הצבא הארמני, אך בין המדינות פורצים לעיתים עימותים המאיימים על יציבות האזור בו עוברים צינורות המובילים נפט וגז לשווקים רבים בעולם.