באירן הודו הבוקר (חמישי) לראשונה ואישרו כי התרחשה "תקרית" במתחם המתקן הגרעיני בנתנז. לפי הודעה רשמית שפרסמה הסוכנות לאנרגיה אטומית האירנית, לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק. "המתקן הגרעיני עובד כבשגרה", נמסר. מדובר בפיצוץ המסתורי השלישי שהתרחש במדינה בשבוע האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהודעה רשמית שפרסם דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן, בחרוז קמלוונדי, נכתב: "התקרית התרחשה במתקן בשטח פתוח ליד המתקן הגרעיני בנתנז. לא היו נפגעים או נזק שנגרם למתקן האטומי – שפועל כרגיל". ההודעה פורסמה בסוכנויות הידיעות האירניות כדוגמת Tasnim.

לפי הדיווח בסוכנות הידיעות ISNA, הבניין שהתפוצץ היה תחת בניה, וממוקם בשטח פתוח בסמוך לרחבת המתקן הגרעיני. האירנים פתחו בחקירה: "אין שום צורך לדאוג מהתקרית. צוות מומחים של הארגון נוכח בזירה וחוקר את הנסיבות".

צילומי הלוויין חושפים את ממדי הנזק בפיצוץ המסתורי בטהרן

צילומי הלוויין Worldview המופעל על ידי חברת מקסאר חושפים את ההרס שנגרם למבנה במתחם הצבאי באירן, בו דווח על פיצוץ מסתורי. בצילום ניתן לראות שבניגוד לטענת האירנים, הפיצוץ אירע בתוך הבסיס הצבאי.

הפיצוץ במתקן ליד טהרן לפני ואחרי‎
צילומי הלוויין שחושפים את פיצוץ המתקן הצבאי | עיבוד: maxar
הפיצוץ במתקן ליד טהרן
הפיצוץ במתקן ליד טהרן, צילומי הלוויין | צילום: maxar

המתקן שנפגע מוכר היטב לגורמי מודיעין מערביים וההערכה היא ששודרגו שם ופותחו מנועים לטילים בליסטיים מתקדמים המסוגלים להגיע לטווחים של 2,000 ק"מ. חשוב להזכיר שנושא הטילים הבליסטיים לא הוכנס להסכם הגרעין עם אירן, וכך שאין הגבלות על פיתוח אמצעי הלחימה המתקדמים. גם לפני 6 שנים דווח על פיצוץ מסתורי שהרעיד את המתקן הצבאי.  במשך שנים אירן סירבה לפתוח את שערי המתקן לפיקוח בין לאומי.