בעוד כשבועיים צפוי להתקיים בבית הלבן הטקס החגיגי לציון ההסכם שנחתם בין ישראל ואיחוד האמירויות, אבל מאחורי הקלעים כבר מבשיל הסכם נוסף. אמש (ראשון) פורסם במהדורה המרכזית כי מדובר בבחריין, וכבר מתקיימות הכנות לקראת ההסכם החדש.

הבאה בתור? כל מה שרציתם לדעת על ממלכת האיים של בחריין

ראש המוסד יוסי כהן מקיים בימים אלה קשר הדוק וקרוב מאוד עם בכירים במדינה כדי להוציא לאור את ההסכם ולתאם את ההכרזה על הנורמליזציה בין שתי המדינות. לפני כשלושה שבועות פורסם לראשונה בחדשות סוף השבוע כי כהן שוחח עם ראש ממשלת בחריין על הקשרים בין המדינות.

היחסים עם בחריין יוכרזו לאחר הטקס החגיגי עם אבו דאבי

"שורה ארוכה של מדינות עומדות בתור, בחריין כרגע המובילה ביניהן" – כך אומרים בישראל. גם הממשל האמריקני שותף למאמץ, בין היתר על ידי ביקורים בבחריין - שאירחה בשנה שעברה את הוועידה שעסקה בחלק הכלכלי של תוכנית השלום. שלשום חלה התפתחות נוספת כאשר בחריין הודיעה שתאפשר לטיסות בין ישראל לאיחוד האמירויות לעבור מעל שטחה.

האם יש במקביל להסכם גם עסקת נשק שאולי תפתה את הבחריינים? אף גורם ישראלי לא מאשר זאת ולא מוכן להודות בכך, אבל לא תהיה הפתעה גדולה אם יתברר שאלו פני הדברים.

ג'ארד קושנר, ארה"ב, סעודיה, בחריין (צילום: רויטרס)
ביקור ג'ארד קושנר בבחריין | צילום: רויטרס

ההכרזה צפויה אחרי הטקס החגיגי לכינון היחסים עם אבו דאבי בוושינגטון, בעוד כשבועיים ואולי יותר. לאחר ההסכם עם האמירויות, יתפנו המעורבים בארה"ב וישראל להליך הוצאת היחסים עם בחריין אל האור.

בסוף השבוע שעבר בחריין נענתה לבקשת איחוד האמירויות והודיעה כי כל הטיסות שיגיעו אל ומאיחוד האמירויות יוכלו לעבור במרחב האווירי שלה, מבלי להזכיר בהודעה את ישראל. ההחלטה פורסמה יממה לאחר הודעת סעודיה המאשרת מעבר דומה של טיסות מעל שטחה.

האישורים של בחריין וסעודיה הגיעו אחרי סבב פגישות של יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר במדינות המפרץ. "נקווה שבחודשים הקרובים מדינות נוספות יגיעו להסכם עם ישראל", אמר קושנר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות