מאירוע חד פעמי - לאישור קבוע: אחרי שהמשלחת הישראלית לאמירויות הייתה הראשונה לטוס מעל שמי סעודיה - ערב הסעודית הודיעה היום (רביעי) שתאפשר לכל הטיסות שמקורן או יעדן הוא איחוד האמירויות לטוס מעל שטחה. ראש הממשלה בירך על ההחלטה: "פריצת דרך ענקית". במקביל שוחח נתניהו עם נשיא מצרים - שהביע את תמיכתו בשלום האזורי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ערב הסעודית הודיעה רשמית כי תקבל את בקשת איחוד האמירויות - ותאפשר למטוסים מכל המדינות לעבור בשטחה כדי להגיע אליה, כולל ישראל. סוכנות הידיעות פרסמה את ההחלטה לקראת פרסום לוח טיסות בין תל אביב לאיחוד האמירויות. שר החוץ הסעודי פייסל בין פרחאן אמר מיד לאחר פרסום ההודעה שעמדת ערב הסעודית ביחס לפלסטינים וזכותם למדינה עם ירושלים כבירתה - לא השתנתה.

בתוך כך, הטלוויזיה המצרית מדווחת שנשיא המדינה א-סיסי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו בטלפון. השניים שוחחו על השלום באזור, והנשיא המצרי הביע את תמיכתו."במשך שנים אני עובד לפתוח את השמיים של ישראל מזרחה", אמר ראש הממשלה נתניהו בתגובה להודעת הממשל הסעודי. "בשורה גדולה הייתה לפני שנתיים וחצי כשחברת התעופה 'אייר אינדיה' קיבלה אישור לטוס ישירות לישראל".

"עכשיו", הוסיף נתניהו, "פריצת דרך ענקית נוספת - מטוסים ישראלים ומטוסים של כל המדינות יוכלו לטוס ישירות מישראל לאבו-דאבי, לדובאי ובחזרה. זה יוזיל את הטיסות, זה יקצר את הזמן, זה יפתח תיירות אדירה, זה יפתח את הכלכלה שלנו".

ריאד בירת ערב הסעודית (צילום: רויטרס, רויטרס_)
ריאד, בירת ערב הסעודית | צילום: רויטרס, רויטרס_
קושנר בפגישה עם יורש העצר הסעודי (צילום: רויטרס, רויטרס_)
קושנר בפגישה עם יורש העצר הסעודי בן סלמאן | צילום: רויטרס, רויטרס_

"זה יעשה עוד דבר – זה יפתח את המזרח. כשאתם טסים לתאילנד או לכל מקום אחר באסיה, זה יגלח שעות ומחירים. בשורה ענקית לכם, אזרחי ישראל. אלה פירות השלום של שלום אמת. אני רוצה להודות לג'ארד קושנר ולשייח' מוחמד בן זאיד על התרומה החשובה הזאת של היום. יהיו עוד הרבה בשורות טובות."

המשלחת הישראלית-אמריקנית הייתה הראשונה לטוס מעל שמי סעודיה ביום שני האחרון, בטיסה שארכה כ-3.5 שעות. מטוס אל על שנבחר להטיס את המשלחת הוא מסוג בואינג 737, שהיה הראשון אי פעם לנחות בגלוי עם דגל ישראל בנמל התעופה הרשמי במדינה. כמחווה לקראת הטיסה המרגשת, חברת אל על הדביקה על גוף המטוס את המילה "שלום" בשלוש שפות - עברית, אנגלית וערבית. ההחלטה להשתמש דווקא בדגם המטוס הזה של אל על לא הייתה מקרית, ונעשתה דווקא בגלל הטיסה בשמי סעודיה - שכן בבואינג 737-900, הותקנה מערכת הגנה מפני טילי כתף מסוג "מגן רקיע". 

מטוס הבואינג 737 עם המילה שלום בשלוש שפות (צילום: אל על)
מטוס אל על שטס לראשונה מעל שמי סעודיה | צילום: אל על

לאחר ביקור המשלחת הישראלית באבו דאבי, ג'ארד קושנר יועצו של טראמפ נועד בסעודיה עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן ושם סיכמו השניים על הצורך להביא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולהגיע בסופו של דבר "לשלום בר קיימא". סעודיה, שעל פי הדיווחים הייתה בסוד העניינים ונתנה את בירכתה להסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לישראל, אישרה אז למטוס אל על לעבור מעל שטחה האווירי - מה שהופך היום את האירוע החד פעמי  לנורמה.

טיסה מסחרית ישראלית לאיחוד האמירויות‎ (צילום: רויטרס)
הטיסה המסחרית לאיחוד האמירויות | צילום: רויטרס

על פי הדיווחים הרשמיים, ביקורה של המשלחת הישראלית באבו דאבי נשא פירות, וישראל והאמירויות הגיעו לשורת הבנות בנוגע לקידום השקעות הדדיות ולשיתופי פעולה בתחומי הבנקאות והפיננסים. ראש הממשלה בירך על כך ואמר כי ההבנות "יסייעו לקדם השקעות הדדיות ושיתופי פעולה נרחבים". עוד הצהיר נתניהו: "בקרוב נודיע על הסכמות נוספות בתחומי התעופה, התיירות, המסחר ועוד".