הפיצוץ האדיר בנמל ביירות הצית גל מחאות נגד הממשלה על מצבה הכלכלי והחברתי הקשה של לבנון. הלחץ הציבורי, אחרי ימים של הפגנות זועמות ואלימות ברחובות, מוביל כעת גם לטלטלה נוספת - פוליטית. ראש הממשלה חסן דיאב הודיע הערב (שני) רשמית על התפטרותו ועל התפטרות הממשלה כולה. ההחלטה הגיעה אחרי התפטרות 5 שרים בכירים מהממשלה בעקבות המשבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דיאב הודיע על התפטרותו בשידור חי בטלוויזיה: "עשינו מה שיכולנו כדי להציל את המדינה, אבל השחיתות מונעת מאיתנו. הדאגה הראשונית שלנו היא למצוא כרגע את האשמים (בפיצוץ). הגיע הזמן שתהיה כאן ממשלה שתכבד את החוק ואת העם. השחיתות גדולה יותר מהממשלה בלבנון. אני מודיע על התפטרות הממשלה".

ראש הממשלה המתפטר הגיע למשכנו של הנשיא אעון והגיש את התפטרותו הרשמית. הנשיא מצידו קיבל את ההתפטרות וביקש מהממשלה המתפטרת להמשיך את כהונתה כממשלת מעבר, עד להרכבת ממשלה חדשה.

חסן דיאב ראש הממשלה הלבנוני המיועד (צילום: רויטרס)
יתפטר עם ממשלתו, חסן דיאב | צילום: רויטרס

בדומה לנשיא אעון, גם דיאב נחשב למקורב לחיזבאללה - שאליו מופנים חיצי ביקורת רבים והציבור מטיל את האחריות לפיצוץ, בין היתר, עליה. בעקבות התפטרות הממשלה, מפגינים בלבנון נאספים שוב ליד הפרלמנט וקוראים לכל חברי הפרלמנט להתפטר גם הם. במקום נשמעו קולות ירי, ככל הנראה של רימוני גז.

ההתפטרות של הממשלה מגיעה אחרי התפטרותם של חמישה שרים בממשלה אחרי האסון, ואחרי ההתפטרות של שר החוץ עוד קודם לכן. מוקדם יותר היום הודיעה שרת המשפטים, מארי קולד נג'ם, על עזיבת התפקיד, ולפניה אלה היו שר הסביבה, שרת התקשורת ושרת ההסברה. גם שר האוצר הלבנוני הודיע על התפטרותו בעקבות המשבר.

מפגינים בביירות שורפים את תמונתו של הנשיא מישל עאו (צילום: AP)
נגד הנשיא אעון, מפגינים בלבנון | צילום: AP

בימים האחרונים יוצאים לרחובות אלפי אזרחים לבנוניים ומפגינים נגד הממשלה. אלפים אף מגיעים לבניין הפרלמנט בבירה ביירות ומנסים לפרוץ אליו. כוחות הביטחון לעומתם מנסים להדוף את המפגינים עם רימוני גז ועם אמצעי פיזור נוספים, למרות זאת, לחלק מן המשרדים הממשלתיים המפגינים כן הצליחו לפרוץ.

לבנון פיצוץ רחוב הרוס (צילום: רויטרס)
חורבן כלכלי וחברתי, לבנון | צילום: רויטרס

בריאיון לעיתון האיטלקי "לה רפובליקה", הבלוגרית הלבנונית דימא סאדק עוררה בסוף השבוע האחרון סער ותקפה פומבית את ארגון חיזבאללה: "נסראללה אמר שאין לו שום קשר לפיצוץ - זה שקר. חיזבאללה שולט על הכל במדינה הזאת - והם יודעים טוב מאוד מה היה בנמל". לדבריה של העיתונאית, התיאוריות לפיהן ישראל עמדה מאחורי האסון – מטופשות. "אני לא יכולה להוכיח את זה, אבל אני בטוחה שישראל לא אחראית לפיצוץ".