נרמול היחסים עם איחוד האמירויות: נשיא איראן חסן רוחאני התייחס היום (שבת) להסכם שעתיד להיחתם בין ישראל והאמירויות והזהיר כי "איחוד האמירויות עושה טעות גדולה במגעים עם ישראל". בנאום שנשא בטלוויזיה האירנית טען כי להסכם יהיו תוצאות הרסניות על אזור המפרץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"איחוד האמירויות עושה טעות גדולה וחמורה", הזהיר המנהיג האירני, "אסור לתת לישראל דריכת רגל באזורנו". שר החוץ האירני זריף תקף גם הוא את ההסכם וקרא לו "בגידה בעם הפלסטיני".

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: קובי גדעון / לע"מ

ביום חמישי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע היום על השגת "הסכם שלום היסטורי" בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות. ראש הממשלה נתניהו שוחח על כך עם טראמפ ונסיך הכתר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאייד בטלפון באמצע קבינט הקורונה, אותו נטש במפתיע.

"זה ערב היסטורי", אמר נתניהו בפתח דבריו, "היום נפתח עידן חדש ביחסיה של מדינת ישראל עם העולם הערבי. לפני שעה קלה קיימתי שיחת ועידה היסטורית עם נשיא ארצות הברית טראמפ, ועם נסיך הכתר של אבו דאבי, שייח' מוחמד בן זייאד. בשיחה הזאת החלטנו על כינון שלום רשמי ומלא בין ישראל ואיחוד האמירויות".

"איחוד האמירויות היא אחת המדינות המתקדמות והחזקות בעולם", הדגיש ראש הממשלה, "ההסכם הזה כולל יחסים דיפולמטים מלאים, שגרירויות, השקעות כלכליות שיועילו מאוד לכלכלת ישראל, כאלה שיועילו מאוד במיוחד עכשיו. ההסכם כולל טיסות ישירות בין תל אביב לאבו דאבי. מדינת איחוד האמירויות תשקיע בישראל השקעה מאוד משמעותית לפיתוח החיסון בנגיף הקורונה. כמו כן, נשתף פעולה באנרגיה, מים בהגנת הסביבה, בתחומים רבים נוספים".

במסגרת ההסכם, שהושג בתיווכו של הנשיא טראמפ, ישראל הסכימה להשעות את החלת הריבונות ביהודה ושומרון - כך מסרו בכירים בבית הלבן לסוכנות הידיעות רויטרס. עסקת השלום הייתה תוצר של דיונים ממושכים בין ישראל, איחוד האמירויות הערביות וארצות הברית.

באיחוד האמירויות אישרו את דבר ההסכם שלמעשה יפסיק את הליך הסיפוח. בשגרירות איחוד האמירויות ציינו שההסכם בין הנסיכות לישראל ישדרג את היחסים בין המדינות ויביא לנורמליזציה מלאה וכי מדובר ב"ניצחון לדיפלומטיה ולאזור".