"שלום רשמי ומלא בין ישראל לאיחוד האמירויות": ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר אמש (חמישי) רשמית על הסכם נורמליזציה היסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות שבמפרץ הפרסי - הסכם שהושג לאחר מגעים ממושכים בין שתי המדינות בתיווך ממשל טראמפ בארה"ב. התמורה לכינון היחסים - ויתור על תוכנית הריבונות. יועצו הקרוב וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, חשף: "סיכוי טוב שבימים הקרובים מדינה נוספת תחתום על הסכם עם ישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה ערב היסטורי", אמר נתניהו בפתח דבריו, "היום נפתח עידן חדש ביחסיה של מדינת ישראל עם העולם הערבי. לפני שעה קלה קיימתי שיחת ועידה היסטורית עם נשיא ארצות הברית טראמפ, ועם נסיך הכתר של אבו דאבי, שייח' מוחמד בן זייאד. בשיחה הזאת החלטנו על כינון שלום רשמי ומלא בין ישראל ואיחוד האמירויות". 

בנימין נתניהו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
נתניהו מצהיר על ההסכם ההיסטורי | צילום: החדשות 12, החדשות12

"איחוד האמירויות היא אחת המדינות המתקדמות והחזקות בעולם", הדגיש ראש הממשלה, "ההסכם הזה כולל יחסים דיפולמטים מלאים, שגרירויות, השקעות כלכליות שיועילו מאוד לכלכלת ישראל, כאלה שיועילו מאוד במיוחד עכשיו. ההסכם כולל טיסות ישירות בין תל אביב לאבו דאבי. מדינת איחוד האמירויות תשקיע בישראל השקעה מאוד משמעותית לפיתוח החיסון בנגיף הקורונה. כמו כן, נשתף פעולה באנרגיה, מים בהגנת הסביבה, בתחומים רבים נוספים". 

הסכם שלום בין ישראל לאיחוד האמריות (עיבוד: רויטרס_)
טראמפ, נתניהו ונסיך הכתר של איחוד האמירויות בן זאייד | עיבוד: רויטרס_

"זה דבר מאוד חשוב לכלכלה שלנו, לכלכלת האזור ולעתיד שלנו", הוסיף, "ישראל היא מדינת חדשנות מובילה, כוח עולמי עולה, וכך גם איחוד האמירויות שמורכב משבע אמירויות על גדות המפרץ הפרסי - אבו דאבי ודובאי. אנחנו מטפחים את הקדמה, והם מטפחים את הקדמה. אנחנו מטפחים ידע ויזמות - הם מטפחים ידע ויזמות. אנחנו הפכנו מדבר לארץ פורחת, הם הפכו מדבר לארץ פורחת. יחד, ביחסים משותפים, אנחנו יכולים להביא עתיד נפלא למדינתנו, לאזורנו".  

"הסכם השלום השלישי של ישראל עם מדינה ערבית, יהיו מדינות נוספות"

"השיחה החמה והידידותית עם הנשיא טראמפ ועם השייח' הייתה מרגשת מאין כמוה", חשף נתניהו, "זה רגע היסטורי לפריצת דרך לשלום במזרח התיכון. ב-1979 כונן מנחם בגין ז"ל הסכם שלום עם מצרים, ב-1994 כונן יצחק רבין ז"ל הסכם שלום עם ירדן, וכעת ב-2020, נופלת בחלקי הזכות הגדולה, אחרי שנים של מאמצים שאני משקיע בזה, וחולם על זה, ופועל למען זה - לכונן את הסכם השלום השלישי בין ישראל למדינה ערבית, איחוד האמירויות הערביות". 

"כבר ב-2009 הדגשתי את הישגי היזמות יוצאי הדופן שאני רואה במפרץ הפרסי", אמר, "אמרתי אז על ההישגים האלה שהם מדהימים את כל העולם והם מרשימים גם אותי. קראתי ליזמים המוכשרים של העולם הערבי לשתף איתנו פעולה כדי ליצור אופק של הזדמנויות ושל תקווה בעבור האזור. תמיד האמנתי שזה אפשרי ועל כן השקעתי בטיפוח היחסים עם מדינות מובילות בעולם הערבי והמוסלמים".

בורג' חליפה (צילום: shutterlk, shutterstock)
טיסות ישירות מתל אביב לאבו דאבי | צילום: shutterlk, shutterstock

"עשיתי זאת באופן עקבי, צעד אחר צעד, במשך שנים", סיפר, "בין היתר נפגשתי עם נשיא סודן, ביקרתי בעומאן, קיימתי מגעים מדיניים בכל המרחב. הובלנו שינוי עצום בקשרים עם מדינות האזור. והיום השינוי הזה מבשיל להסכם שלום רשמי עם איחוד האמירויות הערביות. ההסכם הזה מלמד על השינוי הדרמטי שחוללנו במעמדה של ישראל במזרח התיכון". 

"בעוד שבמשך עשרות שנים ישראל צוירה כאויב, כאי של חוסר יציבות במזרח התיכון, היום מדינות רבות רואות בישראל בעלת ברית אסטרטגית לביטחון, לקדמה וגם לשלום", הדגיש נתניהו, "אני מבקש לומר לכם שיהיו מדינות ערביות ומוסלמיות נוספות שיצטרפו למעגל השלום איתנו. כולנו, אזרחי המדינות המתונות במזרח התיכון, עומדים בחזית אחת למען הקדמה, בחזית אחת נגד הכוחות הקיצוניים שמאיימים עלינו ועל שלום העולם כולו". 

מלון אטלנטיס (צילום: Romrodphoto, shutterstock)
ארץ גורדי השחקים והאיים המלאכותיים המרשימים. איחוד האמירויות הערביות | צילום: Romrodphoto, shutterstock

"נתניהו הדגיש שהוביל לדרך חדשה - שלום תמורת שלום: זהו השלום היחיד שהוא בר קיימא - ואני מחויב לו. אני אומר זאת כמי שחווה על בשרו את האובדן של אח אהוב ושל חברים לנשק שנפלו בשדה הקרב. ואני אומר זאת כמי ששולח את טובי בנינו להגן על קיומנו. אנחנו עם שוחר שלום. אני בטוח שביום היסטורי זה, שבו אנחנו מחוללים שלום אמיתי עם מדינה ערבית חשובה, כולם שמחים על כך".

"אני רוצה להודות לטראמפ, גדול חברי ישראל בכל הזמנים", חתם נתניהו את דבריו, "אני אומר לתושבי איחוד האמירויות ובראשם לנסיך הכתר שייח' מוחמד, 'סלאם עליכום', שלום עליכם ושלום עלינו". 

נתניהו על התוכנית להחלת ריבונות ביהודה ושומרון: "אין שום שינוי בתוכנית, אני מחויב לכך" 

"אני הבטחתי להביא שלום עם מדינות ערביות, גיחכתם את זה וביטלתם את זה", אמר נתניהו במענה לשאלת כתבנו. "הנה, הוכחנו את זה. אמרתי גם שאני אביא החלת ריבונות בשטחי יהודה ושומרון, אין שום שינוי בתוכנית שלי להחיל את הריבונות שלנו ביהודה ושומרון, בתיאום מלא עם ארצות הברית. אני מחויב לכך וזה לא השתנה. אני מזכיר לכם שאני הוא זה ששם את נושא הריבונות על השולחן. הנושא הזה ממשיך להישאר על השולחן. הוא הגיע לשולחן בגלל המאמצים שלי. אני עבדתי על כך במשך שלוש שנים". 

"ברוך השם, הבאנו תוצאות", הדגיש נתניהו. "הנשיא טראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל, הכיר בחוקיות של היישובים הישראלים ביהודה ושומרון, הכיר בריבונות ברמת הגולן, הנשיא טראמפ הכניס את הריבונות, לפי בקשתי, לתוכנית השלום שלו. זה לא בא במקרה, זה לא בא בגלל אנשים שמשמיעים כל מיני ביקורת. זה הכל אני ובגלל הפעולות שלי ואני מחויב לזה". 

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן (צילום: הדס פרוש, פלאש/90 )
תוכנית הסיפוח תושלך לפח? נתניהו טוען שלא | צילום: הדס פרוש, פלאש/90

"מלכתחילה אמרתי שיישום הריבונות יעשה אך ורק בתיאום עם ארה"ב. הצהרת ריבונות בלי תמיכה אמריקנית במקרה הטוב לא שווה כלום - ובמקרה הרע - תזיק מאוד להתיישבות וגם למדינת ישראל. עכשיו טראמפ, שהוא מגדולי ידידינו, שהכניס את הריבונות לתוכנית השלום שלו לבקשתי, ביקש שישראל תמתין זמנית עם יישום הריבונות. הוא ביקש תחילה להביא הסכם שלום עם האיחוד האמירויות ואני מאמין שגם עם מדינות אחרות. לא אסיר את עניין הריבונות מעל הפרק - וכפי שהבאתי את השלום עם מדינה ערבית, אני אביא גם את הריבונות. אני מחויב לריבונות, מחויב למדינת ישראל, ואמשיך לפעול למען כך".