אחרי שבאירן דיווחו השבוע על שיגור מוצלח ראשון של הלוויין הצבאי "נור" אל החלל, בארה"ב העריכו כי אכן השיגור הצליח. היום (שבת) מזכיר המדינה מייק פומפאו גינה בחריפות את המהלך האירני, שאותו כינה "מדאיג מאוד" והצהיר כי מדובר בלוויין צבאי. פומפאו לא התייחס מפורשות לשאלה אם השיגור אכן צלח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בציוץ שפרסם כתב פומפאו: "אירן ממשיכה לשקר שתוכנית החלל שלה היא לצורכי שלום, אזרחית ושקופה". עוד טען כי משמרות המהפכה של אירן, "גוף טרוריסטי זר", עומד מאחורי השיגור. הצלחת שיגורו של הלוויין, שישמש ככל הנראה למטרות ריגול, צפויה להגדיל את כוחה של טהרן בפגיעה ביעדי אויב.

פומפאו הוסיף ותקף: "תוכנית החלל הסודית שלהם מקדמת טכנולוגיות שמשמשות למערכות העברת נשק גרעיני". 

 

ג'ון הייטן, סגן יו"ר המטות המשולבים, אמר השבוע כי ארה"ב עוקבת מקרוב אחר השיגור, אך סירב לאשר שהלווין הגיע למסלולו. הייטן אמר כי המשמעות של שיגור מוצלח היא "שאירן תוכל לאיים על בנות בריתנו". עוד הוסיף הייטן: "אנחנו רוצים לוודא שלעולם לא יוכלו לאיים על ארצות הברית". בהודעה רשמית שיצאה מטהרן הודגש כי שיגור מסוג זה מותר על פי הכללים הבין-לאומיים ומועצת הביטחון.

בשנים האחרונות אירן ערכה מספר ניסויים כושלים בשיגור לוויינים אל החלל, המרכיב המרכזי בניסויי שיגור הלווינים של אירן הוא עוצמת הטיל הדו-שלבי שבו הם משתמשים. אחרי שורת האכזבות, גם הטיל הגדול שאיתו עבדו לאחרונה, ה"סימור", לא הביא לתוצאות, ומסתמן כי האירנים מחפשים כעת חלופות עם טילים אחרים כמו זה שנצפה בתיעוד מהשיגור המוצלח הנוכחי.

לפני כחודשיים הודתה אירן כי ניסיונה לשגר את הלוויין "זאפר" לחלל נכשל, לאחר שככל הנראה לא הצליח לצבור את המהירות הנדרשת כדי להיכנס למסלולו. הלוויין היה אמור לשדר לאירן את תמונתו של קאסם סולימאני, כמחווה למפקד כוח קודס של משמרות המהפכה שחוסל על ידי ארה"ב. 

הכישלון שעליו דווח בפברואר היה הפעם הרביעית שבה נכשל ניסיון אירני לשגר לוויין לחלל בשנים האחרונות, לאחר שחלקם התפוצצו בזמן השיגור וחלקם כשלו בניסיונם לצאת מהאטמוספרה. קדם לכישלון זה ניסיון נוסף באוגוסט 2019.