באירן דיווחו היום (רביעי) על שיגור מוצלח ראשון של לוויין צבאי אל החלל, והוא ישמש ככל הנראה למטרות ריגול. הפרטים הידועים על השיגור מעטים, אולם מסתמן כי הדיווח על שיגור הלוויין "נור" נכון בעיקרו. ידיעה זו מגיעה על רקע כמה ניסיונות מביישים למדי של אירן בשיגור לווינים בשנים האחרונות. בהודעה רשמית שיצאה מטהרן הודגש כי שיגור מסוג זה מותר על פי הכללים הבין-לאומיים ומועצת הביטחון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המרכיב המרכזי בניסויי שיגור הלווינים של אירן הוא עוצמת הטיל הדו-שלבי שבו הם משתמשים. אחרי שורת אכזבות גם הטיל הגדול שאיתו עבדו לאחרונה, ה"סימור", לא הביא לתוצאות, ומסתמן כי האירנים מחפשים כעת חלופות עם טילים אחרים כמו זה שנצפה בתיעוד מהשיגור המוצלח הנוכחי.

תמונת הלוויין שהפיצו האירנים‎
תמונת הלוויין שהפיצו האירנים‎ בניסיון הקודם שכשל

לפני כחודשיים הודתה אירן כי ניסיונה לשגר את הלוויין "זאפר" לחלל נכשל, לאחר שככל הנראה לא הצליח לצבור את המהירות הנדרשת כדי להיכנס למסלולו. הלוויין היה אמור לשדר לאירן את תמונתו של קאסם סולימאני, כמחווה למפקד כוח קודס של משמרות המהפכה שחוסל על ידי ארה"ב. 

הכישלון שעליו דווח בפברואר היה הפעם הרביעית שבה נכשל ניסיון אירני לשגר לוויין לחלל בשנים האחרונות, לאחר שחלקם התפוצצו בזמן השיגור וחלקם כשלו בניסיונם לצאת מהאטמוספרה. קדם לכישלון זה ניסיון נוסף באוגוסט 2019.