וירוס הקורונה – העימות בין סין לארה"ב: מאז התפרצות נגיף הקורונה במרבית מדינות העולם, ניסו אנשי מודיעין ברחבי הגלובוס להבין מהיכן הוא הגיע – האם הוא פותח במעבדה מסתורית בעיר ווהאן או שעבר מבעלי חיים. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו טוען כי הווירוס נוצר בצורה מלאכותית ובסין תקפו אותו היום (רביעי) בחריפות: "משקר, אין לכך הוכחות". בהצהרה לתקשורת שערך פומפאו מאוחר יותר, הוא המשיך באשמותיו נגד הממשל הסיני: "סין יכולה הייתה למנוע הדבקה של מאות אלפי אנשים ברחבי העולם - כעת מדינות מתחילות להבין את הסכנות בעשיית עסקים עם המפלגה הקומוניסטית בסין".

עוד ציין מזכיר המדינה האמריקני כי התפרצות נגיף הקורונה נמצא עדיין תחת חקירה: "קהילת המודיעין עדיין מנסה להבין בדיוק היכן נגיף הקורונה התפרץ" וכי "ארה"ב תשמח להעניק סיוע טכני לסין כחלק מהמאבק בקורונה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

דובר משרד החוץ הסיני אמר מוקדם יותר היום כי מזכיר המדינה, שהיה בעברו ראש סוכנות הביון ה-CIA, "משקר למטרות פוליטיות וכי אין שום הוכחה או עדות לכך שנגיף הקורונה נוצר במעבדה". המתיחות בין וושינגטון לבייג'ינג החלה לאחר שהשמועות והקונספירציות על מקום היווצרותו של הנגיף נשמעו מפי גורמים רשמיים בבית הלבן.

בתדרוך שהעביר דובר משרד החוץ הסיני הואה צ'ונינג אמר: "אני חושב צריך למסור את העניין הזה למדענים ולאנשי הרפואה ולא לפוליטיקאים שמשקרים למען מטרות פוליטיות פנימיות, פומפאו דיבר ודיבר אך אין לו שום יכולת להציג ראיות, כי אין כאלה".  

לאן נעלמה המדענית הסינית?

בתחילת השבוע דווח כי גורמים במשטר הסיני סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי המדינה עומדת בפני גל עוינות הולך וגובר בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, זאת לפי מחקר מקומי. על פי הדוח, הגל אף עלול להטות את היחסים עם ארה"ב ולהביא לכדי עימות של ממש בין המעצמות. במקביל, כלי התקשורת העולמיים מנסים בימים האחרונים להבין מה קרה למדענית סינית ידועה שעבדה במעבדות בעיר ווהאן ונעלמה לאחר שעלו דיווחים לפיהם ביקשה מקלט מדיני.

בעולם מנסים להבין בימים האחרונים מה קרה למדענית הידועה לשמצה בסין - שי ג'נגלי. היא עבדה במעבדות בווהאן ונעלמה ועל פי דיווחים במדיה החברתית ב-48 שעות האחרונות היא ניסתה לערוק מסין לארצות הברית.

Xi Zheng Li
Xi Zheng Li

_OBJ