המגפה העולמית - תמונת מצב: הערב (שישי) חצה מספר המתים מנגיף הקורונה בעולם את רף ה-100,000 - כך עולה מריכוז נתונים מרחבי תבל. באירופה דווקא נרשמת בימים האחרונים ירידה קלה בקצב ההדבקה במרבית היבשת, מלבד בריטניה - שבה קצב ההדבקה וההכפלה ממשיך להיות גבוה ומדאיג. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היום נחצה רף ממיליון החולים המאובחנים בעולם כולו. זה המספר של המאובחנים הרשמיים, אבל על פי דעת המומחים המספר גדול הרבה יותר. בבריטניה עדכנו הערב כי מניין המתים המעודכן עומד על 8,958 איש - עלייה של 980 בהשוואה לאמש - שיא חדש בממלכה. קצב ההכפלה הנוכחי של מקרי המוות בבריטניה עומד על קצת פחות מ-5 ימים, כלומר שבכל חמישה ימים - מספר המתים מכפיל את עצמו. אם המגמה הזו תימשך בריטניה תהיה בעוד פחות משבוע על 18,000 מתים. 

בניו יורק, מוקד התפרצות עולמי ומדאיג, עדכן המושל אנדרו קומו כי מספר החולים החדשים ירד ברחבי המדינה. לדבריו, במהלך היממה האחרונה התאפשזו 17 איש פחות מביממה הקודמת: "זו הפעם הראשונה מאז שהתחלנו ב'מסע' הזה, זו הפעם הראשונה שאנחנו רואים מספר שלילי, אז זה טוב". באיטליה מתו ביממה האחרונה 570 איש, ומניין הנפטרים עלה ל-18,849 מתחילת ההתפרצות. לפי ההערכות, ההסגר במדינה יורחב עד לתחילת מאי.

מי שמובילה את מספר החולים עם קרוב לחצי מיליון מאובחנים חיוביים היא ארה"ב, ובתוך ארה"ב מובילה כאמור ניו יורק שלמעשה מובילה כעת את העולם כולו כשהפכה למדינה שהכי נפגעה מהמחלה. התקשורת האמריקנית מתנחמת ביומיים האחרונים במונח "פלאטו", כלומר קו ישר. המשמעות של המונח הזה היא שאין עלייה גדולה ברמת הנפגעים והמתים והחולים מדי יום אבל המספר הגבוה הוא קבוע.

רק בניו יורק מתו כבר יותר מ-3,500 בני אדם, והגופות מועברות למתחם מיוחד שנקרא "אי המתים". בזמני שגרה, מועברות מדי שבוע 24 גופות לאי הארט, מתחם שמיועד לקבורת בני אדם שאין להם קרובים או בני משפחה או שכאלה שלא יכולים לממן לוויה ומצבה. אלא שבזמני קורונה, מועברות לאי 25 גופות חדשות מדי יום. ארונות המתים מסודרים זה לצד זה בבור הענק שנכרה במקום - ובכל יום מגיעות עוד ועוד גופות.

עקב המצוקה בבתי הקברות, הציע ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאסיו, שגם גופות של נפטרים בעלי משפחות יועברו באופן זמני למתחם האי ולא ייקברו בקברים המוניים. בהמשך, יוכלו בני המשפחות לאתר את מקום הקבורה של יקיריהן ולאחר תום המשבר, יעבירו אותם לאתר קבורה קבוע.

השתתפו בהכנת הידיעה: ערד ניר, טל שגיא, אלעד שמחיוף, יונה לייבזון