אחרי שבאירן דיווחו אתמול על שיגור מוצלח ראשון של הלוויין הצבאי "נור" אל החלל, הלילה (בין רביעי לחמישי), על פי דיווחים בארה"ב, שני גורמים במשרד ההגנה האמריקני מעריכים כי השיגור הצליח. הצלחת שיגורו של הלוויין, שישמש ככל הנראה למטרות ריגול, צפויה להגדיל את כוחה של טהרן בפגיעה ביעדי אויב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ג'ון הייטן, סגן יו"ר המטות המשולבים, אמר אתמול כי ארה"ב עוקבת מקרוב אחר השיגור, אך סירבה לאשר שהלווין הגיע למסלולו. הייטן אמר כי המשמעות של שיגור מוצלח היא: "שאירן תוכל לאיים על בנות בריתנו". עוד הוסיף הייטן: "אנחנו רוצים לוודא שלעולם לא יוכלו לאיים על ארצות הברית". בהודעה רשמית שיצאה מטהרן הודגש כי שיגור מסוג זה מותר על פי הכללים הבין-לאומיים ומועצת הביטחון.

בשנים האחרונות אירן ערכה מספר ניסויים כושלים בשיגור לוויינים אל החלל, המרכיב המרכזי בניסויי שיגור הלווינים של אירן הוא עוצמת הטיל הדו-שלבי שבו הם משתמשים. אחרי שורת האכזבות, גם הטיל הגדול שאיתו עבדו לאחרונה, ה"סימור", לא הביא לתוצאות, ומסתמן כי האירנים מחפשים כעת חלופות עם טילים אחרים כמו זה שנצפה בתיעוד מהשיגור המוצלח הנוכחי.

לפני כחודשיים הודתה אירן כי ניסיונה לשגר את הלוויין "זאפר" לחלל נכשל, לאחר שככל הנראה לא הצליח לצבור את המהירות הנדרשת כדי להיכנס למסלולו. הלוויין היה אמור לשדר לאירן את תמונתו של קאסם סולימאני, כמחווה למפקד כוח קודס של משמרות המהפכה שחוסל על ידי ארה"ב. 

הכישלון שעליו דווח בפברואר היה הפעם הרביעית שבה נכשל ניסיון אירני לשגר לוויין לחלל בשנים האחרונות, לאחר שחלקם התפוצצו בזמן השיגור וחלקם כשלו בניסיונם לצאת מהאטמוספרה. קדם לכישלון זה ניסיון נוסף באוגוסט 2019.