המשטרה הרוסית עצרה היום (שישי) פעילת זכויות רופאים שביקרה את הטיפול של הקרמלין בהתפרצות נגיף הקורנה במדינה. אנסטסיה וסילייבה, ראש התאחדות הרופאים באופוזיציה הרוסית, נעצרה אמש עם פעילים אחרים בעת שניסתה לספק ציוד רפואי לאזור נובגוראד שברוסיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי אמנסטי, החשד הרשמי שבגינו נעצרה וסילייבה הוא הפרת מגבלות התנועה, אלא שבפועל היא ניסתה לספק ציוד מגן עבור רופאים בבתי חולים מקומיים. וסילייבה סיפרה בעבר, בראיון שהעניקה ל-N12, שיש חוסר חמור ברוסיה בציוד הרפואי המתאים להתמודדות עם הקורונה.

"אני לא מפחדת מאף אחד ומשום דבר", אמרה באותו ריאיון. "אני לא חושבת על עצמי, אם אנחנו נשתוק עכשיו - הסיטואציה תהיה מסוכנת יותר עבור כולם. אני יודעת שאני צודקת. אם רוצים להרוג אותי שיעשו את זה, אבל אני אגן על הרופאים שלי ללא חשש".

בתגובה למעצר אמרה שליחת אמנסטי לרוסיה, נטליה זביאגינה: "ניכר שהרשויות ברוסיה יותר מפחדות מביקורת מאשר ממגפת הקורונה הקטלנית. הם הצדיקו את המאסר בכך שווסילייבה הפרה את הגבלות התנועה, אך למעשה היא והצוות שהיה עמה ניסו להעביר ציוד מגן חיוני לבית החולים המקומיים".

מנהיגים חזקים- פוטין (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
הרשויות ברוסיה מסתירות נתונים? | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

"בהשארתה מאחורי סורג ובריח הרשויות ברוסיה חושפות את המניע האמיתי שלהן", המשיכה זביאגינה. "הם מוכנים להעניש מומחי רפואה שמעזים לסתור את הנרטיב הרוסי הרשמי ולחשוף פגמים במערכת הבריאות הציבורית".  

ביום שלישי האחרון הוזמנה וסילייבה לוועדת חקירה בנוגע לסרטון יוטיוב שפרסמה ובו קראה לרופאים ברוסיה לא לעבוד ללא ציוד מגן. על פי אמנסטי, בעת שנעצרה היום היא ניסתה להעביר מסיכות לבתי חולים.

על פי הנתונים הרשמיים מרוסיה יש במדינה כמה מאות בלבד של חולי קורונה מאומתים. עם זאת, רופאים כמו וסילייבה טוענים אחרת. בעדות מצמררת ל-N12 חשפה הרופאה הבכירה תמונה עגומה למדי: בתי החולים מלאים בחולי דלקת ריאות, קיים מחסור חמור במיגון לרופאים ובדיקות הקורונה מתעכבות או נעלמות. לדבריה, הממשל לא אומר את האמת בנוגע למצב.