367 מקרי קורונה ברוסיה ואף לא מת אחד. האמנם? אלו הם לפחות הנתונים הרשמיים שפורסמו לאחרונה בסוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית RT.  אם הם נכונים, אפשר להגיד שרוסיה אינה על מפת הקורונה העולמית. אלא שבעדות מצמררת ל-N12 חושפת רופאה בכירה במדינה תמונה עגומה למדי: בתי החולים מלאים בחולי דלקת ריאות, קיים מחסור חמור במיגון לרופאים ובדיקות הקורונה מתעכבות או נעלמות. לדבריה, הממשל לא אומר את האמת בנוגע למצב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"רופאים מספרים שעכשיו כל המחלקות בבתי החולים ובמרפאות מלאות בחולי דלקת ריאות", מתארת ד"ר אנסטסיה וסילייבה, יו"ר "ברית הרופאים", ארגון המונה לטענתה 2,000 חברים ברחבי המדינה. היא מספרת על מציאות בעייתית בכל הקשור לבדיקות הקורונה ברוסיה: "התוצאות של בדיקות הקורונה לפעמים לא מגיעות ולפעמים מגיעות רק בתוך שבוע".

בצעד אמיץ היא משתפת בתחושותיה, לפיהן היא משוכנעת שהממשלה מסתירה את האמת על מגפת הקורונה ברוסיה. "אני פשוט לא רוצה לומר שהוא (פוטין) משקר", היא אומרת בשיחה עם  N12, "אני יכולה רק להגיד שאני מניחה שהם לא רוצים לומר את האמת, כי הם לא רוצים שכולם ידעו מה מצב הרפואה ברוסיה".

ד"ר אנסטסיה וסילייבה, הרופאה הרוסייה שמבקרת את השלטון
ד"ר אנסטסיה וסילייבה

בדבריה מעבירה ד"ר וסילייבה ביקורת על הטיפול במצב המדאיג הזה: "רופאים צעירים בלי הכשרה של ממש מועברים לסייע להם. אני חושבת שהם לא יודעים בעצמם מה הסיבה שיש כל כך הרבה מקרי דלקת ריאות". 

אחת הבעיות המרכזיות לדעתה של ד"ר וסילייבה היא המחסור במיגון לרופאים. "אין מספיק מסכות, אין מספיק כפפות, מה אפשר להגיד על חליפות?", היא אומרת, "אין בכלל מה לדבר על זה. זו בעיה גדולה למערכת הבריאות ולכל האוכלוסייה ברוסיה. אנשי הצוות יכולים להעביר את הזיהום מבתי החולים לבתים וליתר המדינה".

ד"ר וסילייבה מבקרת בחריפות את מדיניות הבריאות של הנשיא פוטין לאורך השנים: "הרבה בתי חולים נסגרו בזמן נשיאותו, הרבה צוותים רפואיים נזרקו מהמרפאות. מערכת הבריאות ברוסיה עכשיו במצב נורא. כל יום אני כותבת רשימה מה המדינה צריכה לעשות. אני חושבת שצריך עוצר חמור על כולם. אבל הממשלה באמת לא שומעת, פוטין לא שומע", היא אומרת בביקורת חדה כלפי הממשל. "הם חושבים שאנחנו מטומטמים, אידיוטים, הם לא רוצים שהאנשים הפשוטים יבינו, הם לא רוצים פאניקה".

"הממשלה שלנו משקרת, יעשו הכל כדי להסתיר את המצב" 

אירוע שקרה ממש לאחרונה מוכיח לטענתה את מדיניות ההסתרה של הממש. "אמש תועד טור אמבולנסים מחוץ לבית החולים הזיהומי השני במוסקבה, 20  אמבולנסים בערך בשעה 23:00 בלילה", היא מתארת, "הם טענו שהאמבולנסים לוקחים חולים שהבריאו. הממשלה שלנו תעשה הכל, הם ישקרו, הם יספרו מעשיות, אבל הם לא יספרו את האמת על המצב". והתחזית של ד"ר וסילייבה לא אופטימית: "יהיה לנו לדעתי פיק בסוף אפריל או בתחילת מאי - נראה אז איך הממשלה תתאר את המצב".

מנהיגים חזקים- פוטין (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
מסתיר את הנתונים האמיתיים על הקורונה? הנשיא פוטין | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

"אפילו כשהייתה לנו הקטסטרופה בצ'רנוביל  - הממשלה שלנו הסתירה כל מידע ובקושי ידענו דבר על המצב המסוכן באזור הזה", היא מזכירה. "אני יודעת שזה היה לפני זמן רב אבל אני רוצה לתאר את היחס של הממשלה לסיטואציה כשקטסטרופה אמיתית או מגפה קורית".

ובזמן שד"ר וסילייבה מלינה על ההתמודדות עם נגיף הקורונה בתוך תחומי רוסיה, היום החלה רוסיה לסייע לאיטליה להתמודד עם משבר הקורונה באמצעות שליחת ציוד רפואי ואנשי צבא. "לרופאים שלנו אין כל הגנה, ופוטין שולח הגנה ורופאים לאיטליה", מתרעמת ד"ר וסילייבה. "אם היה לנו מספיק ציוד זו הייתה החלטה נדיבה. אבל הנשיא שלנו צריך לחשוב קודם כל על העם שלנו - ולהגן על הרופאים שלנו ועל האוכלוסיה שלנו", היא אומרת. 

ד"ר וסילייבה מדברת בחופשיות ומביעה את דעותיה באומץ, בראיון ל- N12 ובסרטון שהעלתה ליוטיוב. "אני לא מפחדת מאף אחד ומשום דבר", היא אומרת בתשובה לשאלה האם היא מפחדת להיענש. "אני לא חושבת על עצמי, אם אנחנו נשתוק עכשיו - הסיטואציה תהיה מסוכנת יותר עבור כולם", היא מוסיפה. "אני יודעת שאני צודקת. אם רוצים להרוג אותי שיעשו את זה, אבל אני אגן על הרופאים שלי ללא חשש".