לאחר שמשטרת גרמניה הודיעה הבוקר (חמישי) במסיבת עיתונאים על פרטים חדשים בחקירת פרשת היעדרות הילדה הבריטית מדלן מקאן בשנת 2007 – כעת מתגלים שורה של מחדלים במהלך שנות החקירה הרבות. המשטרה הפורטוגלית כבר הגיעה לכריסטיאן ברוקנר, החשוד ברצח, כבר בשנת 2008 – אך לא המשיכה את הליך הבדיקה של מעורבותו בפרשה. התפתחות נוספת מגיעה מלונדון: גורמי החקירה הבריטיים קיבלו מאז אתמול למעלה מ-270 דיווחים של אנשים שטוענים שיש להם מידע על ברוקנר מהימים הסמוכים לאירוע, שטלטל מאז את העולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוכנית ששודרה לפני כשלוש שנים, שציינה עשור להיעלמות, הוצגו פרטים – שכיום ברור שהיוו פריצת דרך בחקירה. פורסמה שיחה של כריסטיאן ברוקנר, החשוד במעשים, עם חברו – בה הוא מתרברב באוזניו על כך שהוא יודע מה קרה לילדה. שמו הועבר למשטרה, שהחלה לחקור על אודותיו.

לאחר מכן התברר שהוא נווד גרמני, שהתגורר בסמוך לכפר הנופש בו שהתה מדלן עם משפחתה. הוא בעל עבר של עבירות מין והורשע בכך בצעירותו. מדובר בסוחר סמים, שודד שפרץ לבתי נופש – באזור שבו התרחש האירוע. שעה לפני שמדלן נעלמה – הוא שהה בכפר הנופש המדובר. למרות כל אלה – האיש נע בחופשיות ברחבי המדינה.  

הבית שבו התגורר החשוד בחטיפת מדלן מקאן‎ (צילום: התביעה הגרמנית)
הבית שבו התגורר החשוד ברצח מדלן מקאן | צילום: התביעה הגרמנית

המשטרה הגיעה אליו - אך הסירה את שמו מרשימת החשודים

כאמור, הוא עלה בחזרה לרדאר של המשטרה רק ב-2017. אבל כעת מתברר שב-2008, כשנה לאחר ההיעלמות, המשטרה הפורטוגלית אכן מגיעה אליו – אבל טענה שאינו חשוד בפרשה, והוא הוסר מרשימת בעלי העניין. שלוש שנים עברו עד היום – כשהוא הופך להיות החשוד המרכזי, עם כמויות נכבדות של מידע שנאגר עליו עד כה.

מדלן מקאן (צילום: netflix, TriStar Pictures)
הפרשה שהסעירה את העולם תגיע לסיומה? | צילום: netflix, TriStar Pictures

בנוסף, גורמי החקירה המשטרתית בלונדון קיבלו ביממה האחרונה למעלה מ-270 שיחות, של אנשים שטוענים: יש לנו מידע על ברוקנר, ועל האופן שבו הוא פעל בימים שלפני החטיפה ולאחריה. כעת, החוקרים יבדקו את מהימנות מידע זה – שעשוי להיות משמעותי מאוד בהתקדמות נוספת של ההליך, שנמשך כבר למעלה מ-13 שנים.

דובר משפחת מקאן: "הפעם - מדובר בעניין משמעותי"

החשוד ברוקנר, שתמונתו ללא טשטוש התפרסמה היום בתקשורת, נמצא בשנים האחרונות בכלא הגרמני. שם, הוא מרצה עונש מאסר בגין אונס של תיירת אמריקנית בת 70 – מקרה שגם הוא התרחש בכפר נופש בפורטוגל. המשפחה אמנם למודת אכזבות מפריצות דרך שהוכרזו בעבר, אך הפעם חושבת שמדובר במשהו רציני: "המשטרה הבריטית וגם הגרמנית נשמעות נחרצות הרבה יותר הפעם, ולכן מדובר בעניין משמעותי", טען קלארנס מיטשל, דובר משפחת מקאן.

קייט מקאן, גרי מקאן, מדלן מקאן (צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL)
הוריה של מדלן מקאן | צילום: Dan Kitwood, GettyImages IL

ב-3 במאי 2007 נעלמה הילדה מדלן מקאן ממיטתה בכפר הנופש בפורטוגל. תמונותיה נגעו לליבם של מיליונים, והסיפור הפך לסיוט של כל הורה. החקירה ארוכת השנים הייתה סבוכה ומלאת אינטריגות ותהפוכות, כשמאות נחקרו ועשרות חשודים תושאלו. אמנם המשטרה בבריטניה אומרת שהם חוקרים את המקרה תחת הכותרת של "ילדה נעדרת" אך המשטרה הגרמנית מודיעה על כך שההליך מוגדר כ"חקירת רצח", ומעריכה שמדלן אינה בין החיים.