בעקבות הפגיעה הרחבה החמורה שיצרה התפשטות נגיף הקורונה, הסוכנות היהודית החליטה להירתם למאמץ הסיוע לקהילות היהודיות ברחבי העולם. במסגרת המהלך, מוצעות הלוואות לארגונים המספקים שירותים חיוניים לקיומן של הקהילות, הנמצאות כעת בסכנה בעקבות המשבר הכלכלי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קרן החירום מבטיחה הלוואות מידיות, ללא ריבית ובתנאים מיוחדים, לכל אותם גופים המספקים שירותים חיוניים לקהילות. בדומה למתרחש בישראל, עסקים חווים ירידה דרסטית בהכנסות שמקשה עליהם את מימון ההוצאות השוטפות ובכך לא מתאפשר להם לספק את השירותים הבסיסיים שלהם. הצעת הסוכנות מנסה לאפשר להם להתמודד עם הנטל של החודשים הקרובים עד שיוכלו לשוב לשגרה.

הפרויקט, שהוקם על ידי הסוכנות היהודית ביחד עם שותפיה בקרן היסוד ובפדרציות היהודיות של צפון אפריקה, בא במטרה לייצב את מצבן של הקהילות ושל הגורמים המעניקים להם עזרה חיונית. משבר הקורונה גרם לקשיים כספיים משמעותיים בריכוזים יהודיים רבים, גם כאלה שהיו יציבים בעבר. בעקבות המצב, הופסקו פעילויות חינוך ושירותי רווחה ומרכזי סיוע לנזקקים נמצאים בסכנת סגירה.

"נפעל להבטחת המשך קיומן של הקהילות". יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג | צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

היקף הקרן יעמוד בשלב ראשון על כ-10 מיליון דולר, והיא תספק הלוואות בהיקף של עד 350 אלף דולר לכל קהילה או ארגון חיוני. ההלוואות יינתנו ל-4 שנים ויוחזרו ללא ריבית, ב-4 פעימות החל מסיום השנה הראשונה. הקהילה הראשונה שכבר פנתה לבקשת העזרה היא של יהודי איטליה, לאור המשבר החמור שנוצר שם עקב ההתפרצות הרחבה שהכתה במדינה בתקופה האחרונה.

"אנחנו מתמודדים עם משבר חסר תקדים שפוגע בכל רובד של החיים ולא פוסח גם על העולם היהודי", אמר יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג. "נפעל להבטחת המשך קיומן של הקהילות היהודיות ואת פעילותן החיונית", הדגיש. את דבריו חתם הרצוג במשפט הידוע "כל ישראל ערבים זה לזה", והוסיף: "בשעת חירום זו – יותר מתמיד".