ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (שבת) את דבריו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית בקהיר. לאחר שטען אבו מאזן כי רוב העולים שהגיעו לישראל מרוסיה ואתיופיה אינם יהודים, נתניהו לא נשאר חייב - וצייץ בטוויטר: "הם בשר מבשרנו - יהודים מבטן ומלידה שחלמו בגולה במשך דורות על שיבת ציון וזכו להגשים את חלומם". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דבריו של אבו מאזן נאמרו במהלך דיון החרום של הליגה הערבית בעקבות פרסום תוכנית השלום של טראמפ. יושב ראש הרשות הפלסטינית עלה על דוכן הנואמים ותקף באופן חריף את העסקה שהציג הנשיא האמריקני: "הם רוצים שאכיר במדינה יהודית? רוב העולים מרוסיה אינם יהודים. הם שילמו כסף כדי שיגידו שהם יהודים. גם אחוז היהודים בקרב יוצאי איתיופיה הוא נמוך". 

אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית
אבו מאזן בקהיר: "רוב העולים מרוסיה אינם יהודים" | צילום: reuters
פגישת שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר
הכינוס בקהיר, הבוקר | צילום: רויטרס

ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב מצידו - והגיב על דבריו של יו"ר הרשות. "כנראה שאבו מאזן עדיין לא שמע על שבטי ישראל - עולי אתיופיה ומדינות חבר העמים", כתב בטוויטר. "אחינו ואחיותנו, בשר מבשרנו, יהודים מבטן ומלידה שחלמו בגולה במשך דורות על שיבת ציון וזכו להגשים את חלומם". יושב ראש כחול לבן בני גנץ תקף גם הוא: "הבורות והזלזול כלפי אחינו העולים מברית המועצות לשעבר ואתיופיה שהם חלק בלתי נפרד מהעם היהודי - מבישים. ככה לא בונים שלום".

"ללא שינוי בגישה - גורל הפלסטינים לא ישתנה" 

בתוך כך, גורם בכיר בממשל האמריקני הגיב להחלטת הליגה הערבית לדחות את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. "אם הליגה הערבית לא תנסה גישה אחרת - הגורל של העם הפלסטיני לא ישתנה", כתב הגורם הבכיר בהודעתו. 

"ארצות הברית מעריכה את ההערות החיוביות של מדינות ערב, לרבות בנושא חזון השלום", הצהיר הגורם מטעם הממשל האמריקני. "רק על ידי רצון לנסות גישה חדשה נבצע פריצת דרך בסכסוך שהותיר את העם הפלסטיני לסבול במשך עשרות שנים. החלטות הליגה הערבית בעבר לא הובילו לשלום או להתקדמות. חשוב לנסות גישה חדשה - או שגורלו של העם הפלסטיני לא ישתנה".

מחמוד עבאס משתתף בפגישת חירום של הליגה הערבית
הליגה הערבית דחתה את תוכנית השלום | צילום: רויטרס
מוקדם יותר היום, החליטו 22 חברי הליגה הערבית לדחות פה אחד את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ והצהירו: "לא נשתף פעולה עם ארה"ב". בתום המפגש שהתרחש בקהיר הודיעה הליגה הערבית כי היוזמה "אינה עומדת ברמת המינימום של שאיפותיהם וזכויותיהם של העם הפלסטיני - ומפירה את כל תנאי ההתייחסות לתהליך השלום".
 
עם סיום הכינוס, שלחו נציגי מדינות ערב מסר מאיים לישראל שלפיו עליה להיזהר מפני אכיפת התוכנית על ידי סיפוח. "ישראל תהיה אחראית מלאה לתוצאות של מדיניות זו", כתבו במסמך המסכם. "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להתמודד עם צעדים כאלה שישראל עשויה לאכוף בשטח".