22 חברי הליגה הערבית דחו היום (שבת) פה אחד את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ והצהירו: "לא נשתף פעולה עם ארה"ב". בתום המפגש שהתרחש בקהיר הודיעה הליגה הערבית כי היוזמה "אינה עומדת ברמת המינימום של שאיפותיהם וזכויותיהם של העם הפלסטיני - ומפירה את כל תנאי ההתייחסות לתהליך השלום". הנציגים פנו לישראל: "אסור שתממש את העסקה של טראמפ". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החלטתה של הליגה הערבית מגיעה ימים ספורים לאחר שפנתה ארה"ב באיגרות המוגדרות "בלתי רשמיות" לממשלות הערביות - בדרישה שיכריזו באופן ברור כי תוכניתו של טראמפ צריכה לשמש בסיס למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בחסות האמריקנים. "החלטת הממשל האמריקני אינה עומדת בתנאי ההתייחסות הבין-לאומיים המוכרים לתהליך שלום צודק, מתירני וכולל", נכתב בהכרזת שרי החוץ של המדינות הערביות.

מחמוד עבאס משתתף בפגישת חירום של הליגה הערבית (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

עוד הצהירו משתתפי הליגה בסיום הכינוס כי יקראו לקהילה הבין-לאומית להתנגד לכל צעד שתנקוט ישראל בשטח באופן חד-צדדי. "על המעצמות הבין-לאומיות לנקוט צעדים מתאימים כנגד כל תוכנית הפוגעת בזכויות העם הפלסטיני", הכריזו. 

"אנו מזהירים את ישראל הכובשת" 

"מאמצי השלום צריכים לשאוף להגיע לפתרון הוגן שיכיל את זכויות העם הפלסטיני - אנחנו בעד מדינה פלסטינית עצמאית עם מזרח ירושלים כבירתה", אמר שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן. שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, הוסיף: "עמדנתו כלפי הסוגיה הפלסטינית מוכרת. היא מתואמת עם הקו הבין-לאומי להקמת מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים. השגת המטרה הזו היא המפתח לשלום במזרח התיכון".

עם סיום הכינוס, שלחו נציגי מדינות ערב מסר מאיים לישראל שלפיו עליה להיזהר מפני אכיפת התוכנית על ידי סיפוח צעדי הסיפוח. "ישראל תהיה אחראית מלאה לתוצאות של מדיניות זו", כתבו במסמך המסכם. "אנו קוראים לקהילה הבין-לאומית להתמודד עם צעדים כאלה שישראל עשויה לאכוף בשטח".

אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית (צילום: reuters)
אבו מאזן בכינוס הליגה הערבית | צילום: reuters

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם גם הוא במהלך הוועידה - ואיים בניתוק הקשרים עם ישראל. "בתקופת כהונתו של נתניהו לא יהיה שלום. ננתק את קשרינו, כולל יחסי ביטחון, עם ישראל בעקבות נטישת ההסכמים. אני מסרב לעסקה מכיוון שהיא מציבה את ירושלים בריבונות ישראלית. לא אירשם בהיסטוריה שלי ושל ארצי כזה שמכר את ירושלים".

אבו מאזן שב ותקף את העסקה שהציג הנשיא האמריקני: "האמריקנים רוצים שנחלק את אל-אקצא, נוותר על זכות השיבה ונוותר על נשק". לדבריו, "הם רוצים להכיר רק במדינה יהודית. הם רוצים שאבו דיס תהיה בירת פלסטין, שזה כפר קטן ליד ירושלים אבל לא ירושלים עצמה". בהמשך אמר מחמוד עבאס כי בכוונתו להציג תוכנית מדינית משלו בתוך עשרה ימים. תוכניתו צפויה להתבסס על יוזמת השלום הערבית שהוצגה בשנת 2002, שלפיה ישראל תיסוג מכל שטחי רמת הגולן, יהודה ושומרון.