דרמה בבריטניה: הנסיך הארי ורעייתו מייגן הודיעו אמש (רביעי) כי הם מעוניינים לסגת מקדמת הבמה של משפחת המלוכה ולהתנתק ממחויבויותיהם הציבוריות. בהודעה שפרסמו הדוקסים מסאסקס, הם הסבירו כי ברצונם "לממן את עצמם ולחיות לפחות חלק מהזמן ביבשת אמריקה". מוקדם יותר הועלו בתקשורת הבריטית ספקולציות שהשניים רוצים לעבור להתגורר בקנדה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אחרי חודשים רבים של התלבטות ושיחות ביננו, בחרנו לעשות השנה שינוי ולעבור לתפקיד חדש ומתקדם במוסד המלוכה", הצהיר הזוג המלכותי. "אנו מתכוונים לפרוש מהתפקידים הבכירים של משפחת המלוכה, לעבוד ולהפוך לעצמאים כלכלית". השניים הבהירו: "נמשיך לתמוך לחלוטין בהוד מעלתה, המלכה אליזבת, ונחלק את זמננו בין בריטניה ואמריקה".

החתונה של הנסיך הארי ומייגן מרקל
הארי ומייגן ביום חתונתם | צילום: WPA Pool / Pool, gettyimages

לפי הדיווחים בבריטניה, המלכה אליזבת' "התאכזבה לגלות" על הדברים לראשונה דרך כלי התקשורת. עם זאת, נמסר בהודעה מטעם ארמון הבקינגהאם כי הארמון והמלכה "מבינים ללבם" של בני הזוג: "אנחנו מבינים את הרצון שלהם לנקוט בגישה אחרת, אבל מדובר בנושאים מסובכים שייקח להם זמן".

להודעת הזוג המלכותי יש משמעויות רבות, בעיקר כלכליות. השניים לא יזכו עוד לתקציבים מהארמון ולא מהציבור ויאלצו להסתדר כלכלית בכוחות עצמם.  המתיחות בין בני הזוג למשפחת המלוכה החלה כמעט מהרגע שבו נכנסה מייגן מרקל לחיים של הנסיך הארי וביתר שאת אחרי חתונתם. בממלכה עלו כל העת דיווחים על קרע של ממש בין האחים וקרע של ממש בין הזוג למשפחת המלוכה כולה.

הארי ומייגן מאשימים את בני משפחתם על שלא גיבו אותם לאור הביקורת הציבורית שספגו לאורך החודשים האחרונים, בעיקר על רקע השימוש במטוסים פרטיים. גם בחג המולד הזה, כאשר פיליפ, סב המשפחה, אושפז בבית החולים. אז נפשו בני הזוג בקנדה והתבקשו לחזור, אך העדיפו לבלות את חג המולד מחוץ לממלכה.

בני משפחת המלוכה הבריטית

לפני כשבועיים פרסם הזוג המלכותי הצעיר את ברכת חג המולד בחשבון הטוויטר המלכותי, וכוכב התמונה, הבן הקטן ארצ'י, הפך לכוכב היום. בתמונה נראים הארי ומייגן על רקע עץ חג המולד, ובמרכז, קרוב במיוחד למצלמה, בנם התינוק. "רק משתפים בברכת חג מולד חמודה ביותר, הישר מהדוכס והדוכסית מססקס"' נכתב לצד התמונה. "חג מולד שמח לכולם!".

על פי דיווחים שונים שפורסמו בחודשים האחרונים בתקשורת הבריטית, שמותיהם של הארי ומייגן הוסרו משמה של קרן הצדקה המשותפת של משפחת המלוכה. המהלך זכה לסיקור נרחב בצהובונים הבריטיים, שאף מיהרו להגדיר אותו כ"סוף עידן ארבעת המופלאים" או כ"פרידת הזוגות".

שמה של הקרן, שנקראת עכשיו "הקרן המלכותית של הדוכס והדוכסית מקיימבריג'", שונה לאחר שהארי ומייגן החליטו לעזוב את ארמון קנסינגטון – ביתם של וויליאם וקייט, ולעבור לווילה מאובזרת משלהם בסאסקס. דיילי מייל הבריטי דיווחו, אמנם, ששינוי השם נועד אך ורק כדי "להכין את שני הזוגות לתפקידים עתידיים שיתנהלו במסלולים שונים", אך מקור יודע דבר בארמון סיפר כי הסגנון הראוותני של בני הזוג מייגן והארי והדרישות המוגזמות שלהם לפרטיות - הרחיקו אותם מהזוג של קיימבריג'.