מקרה מוות ראשון מקורונה מחוץ לאסיה: תייר סיני כבן 80 שנדבק בנגיף מת היום (שבת) בבירת צרפת - זהו המקרה הראשון של מוות מהנגיף מחוץ לגבולות אסיה. עד כה נרשמו שלושה מקרי מוות מחוץ לסין, אך ביבשת אסיה בלבד - בהונג קונג, בפיליפינים וביפן. בתאילנד עלה היום מספר החולים בקורונה ל-34 בני אדם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ובתוך כך, בסין עצמה נחושים לעצור את התפשטות הנגיף ומחריפים את הצעדים נגדו. הרשויות בסין קיבלו הלילה (בין שישי לשבת) החלטה לפיה על כל אדם שמגיע לבירה בייג'ינג לשהות בבידוד למשך 14 ימים, זאת ללא כל קשר למצבו הבריאותי. משמעות ההחלטה היא שעיר שמתגוררים בה 20 מיליון בני אדם נמצאת למעשה תחת הסגר. 

התפשטות נגיף הקורונה
התפשטות נגיף הקורונה | צילום: רויטרס

לפי ההוראה החדשה, על כל אדם, ללא יוצא מן הכלל, למלא אחר ההוראה גם אם לא אובחן כחולה בנגיף.  לתושבים נאמר "להסתגר באופן עצמאי", או "להגיע לאזורים הייעודיים להסגר" שנפתחו בעיר. על פי ההערכות, ההחלטה התקבלה לאור שובם של סינים רבים לבתיהם בעיר מבילוי ראש השנה הסיני עם קרוביהם. 

בעיר ווהאן, מוקד ההתפרצות של הקורונה, ניתנה לתושבים הוראה חדשה ודרמטית אף היא: אסור לכם לצאת מהבתים כלל, גם לא למרכולים על מנת להצטייד במזון, מים ותרופות. הרשויות הודיעו שיספקו לתושבים כל מה שצריך על מנת להמשיך ולהסתגר בבתים ולא לצאת החוצה. 

מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי הודיע הבוקר שסין ערכה 82 ניסויים בנגיף הקורונה וכי התוצאות יגיעו תוך שבועיים-שלושה. בתוך כך, דווח הבוקר על אדם נוסף שנדבק בנגיף הקורונה בתאילנד השכנה, שם עלה מספר הנדבקים ל-34 במספר.

צפו במפת ההידבקות העולמית בנגיף:

אזרחים אמריקנים יפונו מ"ספינת הקורונה" - ויוכנסו לבידוד 

במוקד התרחשות נוסף, ב"ספינת הקורונה" שעוגנת בחופי יפן, צפוי להתחיל פינוי של אזרחים אמריקנים - כך לפי מחלקת המדינה האמריקנית. כ-380 איש יפונו מהספינה בשתי טיסות מיפן לארה"ב. האמריקנים שיפונו יוכנסו לתקופת בידוד נוספת של 14 יום בבסיסים אמריקניים בקליפורניה ובטקסס.

אזרחים אמריקנים יפונו מ"ספינת הקורונה" | צילום: רויטרס

הבידוד לאמריקנים שיושבו מהספינה הוא חובה. מי שיסרב או שלא ירצה לחזור בטיסה המיוחדת - כניסתו לארה"ב תימנע בתקופה הקרובה. המטוסים יגיעו כנראה רק מחר - וכל אמריקני יצטרך לעבור בדיקה לפני העלייה למטוס. 

בכל האמור לישראלים שנמצאים על הספינה, במשרד הבריאות טרם החליטו האם יהיה צורך להכניסם לבידוד לאחר שובם לישראל. שר הבריאות יעקב ליצמן אמר שלשום כי האפשרות הזו נשקלת - אך טרם התקבלה החלטה. 

מבחנה עם נגיף הקורונה
השם החדש של נגיף הקורונה: COVID-19 | צילום: רויטרס

במשרד הבריאות בארה"ב הזהירו במקביל כי ייתכן והנגיף "יישאר איתנו מעבר לשנה הנוכחית".מנכ"ל המשרד, רוברט רדפילד, אמר: "אנו לא יודעים הרבה על הוירוס, יש להתכונן למצב שהוא יתפשט בהיקפים גדולים יותר בתוך ארצות הברית. ככל הנראה שנגיף הקורונה יישאר איתנו מעבר לעונת החורף הנוכחית ואף מעבר לשנה הנוכחית".