פרשת המין באיה נאפה: הצעירה הבריטית שהורשעה בבדיית אונס בידי 12 ישראלים בקפריסין תקבל חנינה נשיאותית ותוכל לצאת לחופשי כבר מחר – כך דווח היום (שני) בתקשורת הבריטית. לפי הדיווחים, נשיא קפריסין החליט להעניק חנינה לתיירת ולאפשר לה לטוס חזרה לבריטניה גם אם בית המשפט יגזור עליה מחר עונש מאסר. לטענת המשטרה המקומית, הצעירה בת ה-19 בדתה אונס בידי קבוצה של 12 גברים ישראלים לאחר שצולמה מקיימת יחסי מין עם אחד מהם באיה נאפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר היום הפגינו פעילים בלונדון למען הצעירה ואף קשרו בין היתר בין עסקת הגז לאופן שבו התנהלה הפרשה. לטענת המפגינים, קנוניה פוליטית שנרקמה בין ישראל לקפריסין היא שהובילה להרשעתה של הבריטית.

התיירת הבריטית שהתלוננה נגד הישראלים בקפריסין
התיירת הבריטית שהתלוננה נגד הישראלים בקפריסין | צילום: Sky News
הפגנה למען הבריטית שהואשמה בעדות שקר
הפגנה למען הבריטית שהואשמה בעדות שקר

במקביל, לקמפיין הבריטי שמוחה על פסק הדין הצטרפו פעילים ופעילות מישראל שהמריאו לקפריסין וישתתפו מחר במתן גזר דינה של הצעירה. פעילות פמיניסטיות מקומיות פרסמו סרטון תמיכה במתלוננת, שמציג ישראליות וישראלים שאומרים באנגלית "אני אישה ישראלית ואני מאמינה לך", "אני גבר ישראלי ואני מאמין לך" ו"זו לא אשמתך".

משלחת ישראלית למען הצעירה הבריטית
משלחת ישראלית למען הצעירה הבריטית

עו"ד ניר יסלוביץ', שייצג את הישראלים בפרשה, הגיב לדיווחים: "אני סבור שמתן חנינה מבלי שהנאשמת תביע חרטה והפנמה של הפסול שבמעשה תרוקן מכל תוכן את ההליך הפלילי שננקט על ידה והן את הנזק הקשה שנגרם על ידה למרשיי. מושכלות יסוד שאין חנינה ללא חרטה. כך צריך לנקוט בהליך שבנדון גם נשיא קפריסין".

בשבוע שעבר הצטרפה אמה של התיירת לקולות בבריטניה שקוראים להחרים את קפריסין בשל העוול שנגרם, לדבריהם, לצעירה. "החרמת קפריסין היא צעד חיובי", אמרה בריאיון לרשת BBC. "המקום הזה לא בטוח כלל". 

בית המשפט במחוז פמגוסטה שבקפריסין פסק כי הצעירה בדתה את האונס הקבוצתי על ידי 12 הישראלים במלון בקיץ האחרון. העונש הצפוי על תלונת שווא הוא שנת מאסר בפועל וקנס של כאלף אירו. "היא לא עשתה רושם טוב על בית המשפט", אמר השופט מיכאליס פאפאטנסידי, שפסק בעניינה של הצעירה. "היא לא אמרה אמת וניסתה להטעות את בית המשפט. אשמת הנאשמת מוכחת - היא הודתה באשמתה".

"אנו מכבדים את החלטת בית המשפט, אך לא מסכימים איתה", מסרה עורכת דינה של הצעירה לאחר מתן פסק הדין. "אנחנו מאמינים שהופרו זכויותיה, ומתכננים לערער. אם לא נצליח, נעביר את העניין לבית הדין האירופי לזכויות אדם".