בזמן שבישראל נמשכים המאמצים לבלום את התפשטות נגיף הקורונה, ומאות התיירים הדרום קוריאנים שנתקעו בנתב"ג הורשו לחזור לבתיהם, ישראלים רבים לא ביטלו את חופשותיהם בחו"ל למרות החששות. לצד ההודעה של ארגון הבריאות העולמי, לפיה מגמת ההדבקה בירידה, באירופה חוששים מההתפשטות המהירה באיטליה, בשל הגבולות הפתוחים שמסכנים את שכנותיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בינתיים, בבית החולים שיבא בתל השומר מאושפזים שני הישראלים שחזרו מ"ספינת הקורונה" ונמצאים בבידוד, לאחר שנמצאו כנשאים של הנגיף. ישראלים רבים שחזרו מתאילנד ומשאר המדינות הנגועות נמצאים בבידוד בייתי, ביניהם גם פרופסור איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות שחזר לאחרונה מיפן.

הלחץ מהנגיף גובר וגורם להודעות מפוברקות: בשעות האחרונות הופצה הודעה ברשתות החברתיות שמבקשת מכל אזרחי ישראל לשים מסכות. ממשרד הבריאות נמסר במגובה כי מדובר ב"פייק ניוז". במקביל, במשרד הבריאות שוקלים לשנות את ההוראות לשבים מאיטליה, שעשויים להיות בבידוד אף הם.

קורונה - נתב
התיירים הקוריאנים בנתב"ג | צילום: Ariel Schalit, AP

בינתיים ברשות האוכלוסין וההגירה חוששים מטיסות ההמשך - "הקונקשיין", ובתגובה שלחו מכתב מטריד לשר הבריאות יעקב ליצמן וטענו כי יש כשל בביקורת הגבולות של ישראל. לטענתם, כל מי שנכנס לארץ עובר לרוב במכשירים הביומטריים ולא דרך בקרי הגבול שבודקים מאיפה הנוסעים מגיעים. כך אנשים שמגיעים מאותן מדינות נגועות, אך בטיסת המשך, לא נבדקים ונכנסים באין מפריע לישראל. ברשות דורשים לתגבר את בקרי הגבול ולאסור לחלוטין את השימוש במכשירים הביומטריים.

אחרי שארגון הבריאות העולמי יצא הערב במסר מעודד ואמר שההתפרצות בכללותה בסימן ירידה - הארגון שינה אסטרטגיה. הארגון הדגיש כי הנגיף ימשיך להתפשט בעולם והמליץ להסיט משאבים מסגירת מדינות – למניעת הידבקות במדינות ומציאת טיפול יעיל במחלה. במקביל לדיווחים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הוציא הודעה לפיה הקורונה נמצאת תחת שליטה במדינה.

קורונה באיראן
אירן | צילום: Ebrahim Noroozi, AP

בינתיים בכל העולם עוקבים בדאגה אחרי אירן, בעקבות נתונים לא אמינים שמגיעים מהמדינה – וסוברים כי התחלואה חמורה הרבה יותר ממה שהרשויות מדווחות. לכאורה לישראל אין קשר לאירן, אך בשל היותה של איסטנבול "בירת טיסות הקונקשיין" - עוברות דרכה הרבה טיסות מאירן וטיסות לישראל. כך יוצא מצב שישראלים עוברים ליד אירנים בשדות התעופה. חברת "טרקיש איירליינס" כבר הודיעה כי היא מפסיקה את כל טיסותיה לאירן, אך חברות אחרות שפועלות בשדה התעופה של איסטנבול עדיין לא הפסיקו את טיסותיהן לאירן.

אחרי שבאירופה סברו כי הושגה שליטה על הנגיף, הגיעה ההתפרצות האחרונה בצפון איטליה. עד סוף השבוע האחרון היו במדינה 3 חולים בנגיף ועכשיו מספר החולים הגיע ל-230 בני אדם, ול-7 מקרי מוות. עיקר ההתפרצות היא באזור לומברדיה, סמוך למילאנו: 12 רשויות תחת עוצר ומילאנו עצמה הפכה לעיר רפאים. תצוגת האופנה של ארמאני נערכה ללא קהל; סטודנטים נשארים בבית אחרי שהלימודים באוניברסיטאות בוטלו ואנשים לא מגיעים לעבודה.

הקורונה מכה באיטליה
הקורונה מכה באיטליה | צילום: Antonio Calanni, AP

בשל הגבולות החופשיים ביבשת, אירופה כולה במתח. באוסטריה עצרו לחלוטין את תנועת הרכבות מאיטליה ובאירלנד הוציאו היום אזהרת מסע. הבעיה באיטליה היא שלא נמצא החולה הראשון שאחראי על ההדבקה וההפצה ולכן וקשה להתחקות אחר מסלול הנגיף. מדינות רבות באירופה לוחצות על איטליה להשהות את חלקה באמנת שנגן, אך איטליה בשלב זה מתנגדת להליך. באיחוד האירופי מתייצבים לצידה של איטליה באופן רשמי ותומכים בהשארת הגבולות הפתוחים, אבל בחדרי חדרים לוחצים על איטליה להוציא את עצמה זמנית מהאמנה - במידה ומספר הנדבקים יעלה.