זעם בארגוני הקהילה הגאה בעקבות חתימת הסכם האימוץ בין ישראל לרוסיה, שלא כולל משפחות חד-מיניות, ומחאת האימוץ עשויה להתחדש בעקבות המהלך. גם חברי כנסת מהמרכז-שמאל מתחו ביקורת על ההסכם, שפועל בהתאם לחקיקה ברוסיה ולא מאפשר ללהט"בים לאמץ ברוסיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוז פרבין, יושב ראש עמותת "אבות גאים", הגיב לחתימת ההסכם שפורסמה היום לראשונה באפליקציית חדשות 12: "אנו מוחים ומאוכזבים עקב החלטת המדינה לחתום על הסכם האימוץ עם רוסיה, בידיעה מלאה שהוא מעמיק את חוסר השוויון כלפיי קהילת הלהט"ב בישראל".

"הגיע הזמן שהזכות להורות תהיה של כל הישראלים, מכל הקבוצות והמגזרים, ובאותה מידה", הוסיף. "לא ייתכן שבשנת 2020 רק סטרייטים ייהנו מהאפשרות לאמץ, וגם מהאפשרות לבצע הליכי פונדקאות בארץ בהתאם לחוק, שנשאר מפלה למרות כל ההבטחות שקיבלנו".

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
זוגות גאים לא כלולים בהסכם. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, תקף: "ממשלת ישראל שהצביעה נגד תיקון חוק האימוץ והפונדקאות ממשיכה לעגן את האפליה הפסולה נגד להט"ב גם בהסכמים מול מדינות אחרות. אלפי זוגות להט"בים אינם אזרחים סוג ב' ולכולנו מגיעה הזכות הבסיסית להיות הורים. נמשיך להיאבק עד לביטול האפליה בדרישה לחקיקה שיוויונית והשקעה באפיקי אימוץ נוספים מול מדינות שמאפשרות אימוץ ללהט"ב."

ביקורת גם במערכת הפוליטית: "יריקה בפנים"

ח"כ עמיר פרץ, יו"ר העבודה-גשר-מרץ, מתח גם הוא ביקורת על המהלך. "נגיעה לכם ממשלה שבשבילה כל אזרחיה שווים - באמת. עכשיו הם סוחרים גם בזכות להיות הורים. ממשלת נתניהו ממשיכה לשבור את השיאים של עצמה ויורקת שוב בפניה של קהילת הלהט"ב. גם כשייקחו את מנהיגי העולם לסיבוב בתל אביב לא יצליחו למחוק את החרפה של ממשלה חשוכה שהופכת מאות אלפים לאזרחים סוג ב'".

 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ, מקום 3 ברשימה המאוחדת עם פרץ והעבודה, ניגח גם הוא את התנהלות הממשלה. "הסכם האימוץ עם רוסיה הוא יריקה בפניה של קהילת הלהט"ב", טען. "אחרי שממשלת נתניהו אסרה על הקהילה הגאה להקים משפחה באמצעות אימוץ או פונדקאות בישראל, נתניהו מיישר קו עם המדיניות הלהט"בופובית של פוטין ורומס פעם נוספת את הזכויות הבסיסיות של מאות אלפי אזרחים ישראלים, חברי הקהילה הגאה".

"המשפחות הגאות הן משפחות לכל דבר", הוסיף הורוביץ. "אחר כך נשמע אותו מתגאה באו"ם בשיוון זכויות לקהילה. זוהי צביעות. הסכם האימוץ הוא בושה למדינת ישראל".

ח"כ איתן גינזבורג, אחד הנציגים הגאים ברשימת כחול לבן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ממשלת נתניהו מונעת מאיתנו להיות הורים. לכן זה לא מפתיע שחתמה על הסכם אימוץ עם רוסיה ללא להט"בים. זה המשך למדיניות המפלה בישראל, וזה המשך להצבעה של הליכוד  נגד פונדקאות לגברים בארץ. הקהילה הגאה חייבת להתקדם. כחול לבן תדאג להסדיר את האימוץ והפונדקאות לקהילה הגאה".

 

ח"כ יוראי להב הרצנו, גם הוא נציג גאה מכחול לבן, הוסיף: "לי אין ילדים וגם כנראה לא יהיו לי כל עוד נתניהו ראש ממשלה. אחרי שהעביר חוק שפוסל רק הומואים מלהביא ילדים דרך פונדקאות, הוא חותם על הסכם עם רוסיה שמחריג להט״בים ומונע מאיתנו להפוך להורים. אני מגנה את מדיניות השנאה שמוביל נתניהו. גם לנו מגיע להיות הורים. אנחנו ב-2020, הגיע הזמן להתקדם". להב הרצנו גם דרש משר המשפטים הגאה 

 

 

גלעד בנימיני ריבלין, מזכיר הועד המנהל של הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות מסר: "ממשלת ישראל שוב מוכיחה שהיא מעוניינת בנו כאזרחים סוג ב'. שנתיים אחרי המחאה  הגדולה שקראה לשוויון גם באימוץ, המדינה ממשיכה במדיניות המפלה שלה, ודווקא כשהייתה לה הזדמנות למסד מדיניות אימוץ חדשה, היא מחליטה להנציח את ההתייחסות המפלה לזוגות להט"ב ולדרישה הכי בסיסית, רחבה וישראלית שיש - הזכות להיות הורים והורות".

"לא רק שישראל חותמת על הסכמים גדולים עם מדינה הומופובית כמו רוסיה, היא גם נותנת תוקף חוקי לאפליה כנגד הקהילה שלנו. כמה קל לפזר הבטחות בתקופת בחירות, אבל ברגע האמת שוב הקהילה הגאה יוצאת מופסדת."‎