המתיחות במזרח התיכון מתגברת: משמרות המהפכה האירניים גינו היום (ב') את התקיפה שביצעה אמש ארה"ב נגד עמדות חיזבאללה בעירק - וקראו לפעולת תגמול. "זכותה של עירק לנקום באמריקנים על התקיפות", נמסר מטעם הכוחות הצבאיים באירן כפי שצוטט בסוכנות הידיעות האירנית "תסמין". ראש ממשלת עירק שלח מסר מאיים גם הוא: "לתקיפה האמריקנית יהיו השלכות מסוכנות". 

ישראל צריכה להתכונן: התקיפה בעירק עלולה להוביל להתכתשות רחבה

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר עם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו - ובירך אותו על "פעולתה החשובה של ארה"ב נגד אירן ושלוחיה באזור". על פי ארה"ב, התקיפות פגעו בחמישה מתקנים של מיליציית "כתאיב חיזבאללה". גורמים צבאיים בעירק טענו כי לפחות 25 לוחמי מיליציה נהרגו ו-55 נפצעו בתקיפות אוויריות בשטח המדינה.

גם שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס במרומז למתקפה האמריקנית. בתום פגישתו עם מקבילו הרוסי לברוב, כתב: "שיחות פורות. בניגוד לאחרים שמחרחרים מלחמה 'למטרות הגנה' במרחק של אלפי קילומטרים מחופיהם, אירן ורוסיה שיתפו פעולה למען השלום בסוריה". זריף הוסיף כי טהרן ומוסקווה "מציגות כעת יוזמות חשובות לשלום במפרץ הפרסי".

בנימין נתניהו מייק פומפאו
נתניהו בירך את פומפאו: "פעולה חשובה" | צילום: קובי גדעון , לע"מ

מי שהצטרף לגינויים של שר החוץ, היה ארגון הטרור חיזבאללה. "אנו מגנים בחריפות את התוקפנות האמריקנית האכזרית והמגונה נגד עמדות גדודי חיזבאללה בעירק", הכריז הארגון - ושיגר מסר מאיים לעברה של ארה"ב, שאישרה רשמית כי היא זו שביצעה את התקיפה אמש: "אלה שקיבלו את ההחלטה לתקוף חייבים לגלות במהרה את טיפשותה של החלטה פלילית זו, את תוצאותיה ואת השלכותיה".

בפנטגון ציינו כי התקיפה בוצעה נגד מחסני נשק ומפקדות של המיליציות האירניות בעירק, זאת בתגובה על המתקפות שלו נגד מטרות אמריקניות במדינה. על פי דיווחים בתקשורת הערבית, בין ההרוגים בתקיפה הוא מפקד בכיר של חיזבאללה בעירק, מקורב לקאסם סולימאני - מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה.

נטילת האחריות האמריקנית מיד לאחר התקיפה החריגה עשויה לאותת על מדיניות חדשה במזרח התיכון, והיא התגובה המשמעותית הראשונה של צבא ארה"ב לשורה של פרובוקציות שביצעה אירן בחצי השנה האחרונה - מתקיפת מתקני הנפט בסעודיה דרך החרמת מכליות נפט במי המפרץ הפרסי.