המתיחות במזרח התיכון מתגברת? צבא ארצות הברית תקף עמדות של מיליציות פרו-אירניות בעירק‎ - כך דווח הערב (ראשון) ברשת אל-מיאדין. תוך זמן קצר ארה"ב אישרה את הפרסום והודיעה כי תקפה בתגובה. על פי הדיווח, ישנם כמה הרוגים בתקיפה, שבוצעה על ידי כלי טיס ללא טייס. עוד דווח כי מפקד בכיר של חיזבאללה בעירק, מקורב לקאסם סולימאני - מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה - חוסל בתקיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כלי תקשורת אירני דווח כי הבכיר' מפקד פוג' 45, שנחשב מקורב לסולימאני נהרג במתקפה. נטילת האחריות האמריקנית מיד לאחר התקיפה היא אירוע לא שגרתי, שעשוי לאותת על מדיניות חדשה. שר החוץ הישראלי ישראל כ"ץ הגיב לאירוע ואמר: "ההודעה היא היא נקודת מפנה במציאות האזורית מול התנהלות אירן וגרורותיה. אם האירנים יטעו בהבנת מהותה ועוצמתה של ארה"ב הם יספגו מהלומות שלא ספגו מעולם".

 

 

על פי הדיווחים בעירק, לפחות 25 לוחמי מיליציות שיעיות נהרגו ו-55 נפצו בתקיפה האמריקנית. עוד נמסר כי לפחות 4 מפקדים בגדודי חיזבאללה היו בין ההרוגים. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הזהיר את אירן מתגובה לתקיפה: "לא נסבול פעולות מצד הרפובליקה האיסלאמית שמציבות בסכנה גברים ונשים אמריקניים", אמר. פומפאו הוסיף וכינה את המתקפה בסוריה ובעירק "מוצלחת". 

בכירים אמריקנים כינו את הפעולה "מתקפה הגנתית מדוייקת" כלפי חמש עמדות בעירק ובסוריה - עמדות של כוחות קואליציית "חיזבאללה-עירק" (Kataib Hezbollah) בתמיכת אירן. בהודעת הפנטגון נמסר כי ההפצצה בוצעה "בתגובה למתקפות של חיזבאללה-עירק על בסיסים עירקיים שמארחים את כוחות הקואליציה".

מספר לוחמי מיליציה עירקיים נהרגו בתקיפה אווירית נגד מפקדה סמוך למחוז קאים המערבי סמוך לגבול סוריה - כך נודע לסוכנות הידיעות רויטרס, שמדווחת כי התקיפה בוצעה ככל הנראה על ידי מל"טים וכוונה נגד המיליציה השיעית. אמבולנסים הוזעקו לאזור.

הפצצת הבסיס בעירק (צילום: צילום מסך מרשת אל-ערביה, חדשות)
תקיפה אמריקנית בעירק, ארכיון | צילום: צילום מסך מרשת אל-ערביה, חדשות

לפי הדיווח של רשת אל-מיאדין, אירעו ארבע תקיפות במטוסים ללא טייס על בסיסים של שתי חטיבות במיליציות הנאמנות לאירן בעירק, קרוב לגבול עם סוריה. ברשת סקיי בשפה הערבית ובכלי תקשורת נוספים נאמר כי התקיפה בוצעה במחוז אנבאר במדינה; גם בכיר בקואליציה בראשות ארה"ב אישר את הדיווח.

לפי דיווח ברשתות העירקיות, מדובר בתגובה על שיגור הרקטות על בסיס שמארח כוחות אמריקניים בכירכוכ, ביום שישי - שיגור שהוביל למותו של אזרח אמריקני. לפי דיווחים נוספים, האמריקנים העלו כוננות בבסיסיהם ברחבי עירק מחשש לתגובה.

פעילות אירן סמוך לגבול עם עירק: תצלומי לוויין חושפים מנהרה סודית

האם אירן קרובה להשלמת ה"גשר הקרקעי" עד לים התיכון? דוח מודיעין של חברת אימג'סאט אינטרנשיונל (ImageSat International - ISI) שפורסם בשבוע שעבר חושף כי הבסיס הצבאי של אירן סמוך למעבר הגבול באל-בוכמאל קרוב לסיום. בנוסף, נחשפה מנהרה סודית וגדולה שנחפרה במקום – שככל הנראה תשמש להסתיר אמצעי לחימה מתקדמים שנועדו לסכל מתקפה ישראלית במקום.

על פי הדוח, הבנייה של הבסיס התת קרקעי ושל מעבר הגבול תאפשר לאירנים להעביר ציוד, נשק, ולוחמים בקלות מעבר לגבול בין עירק לסוריה. אירן מנסה במשך שנים להשלים את ה"גשר הקרקעי" שיאפשר לה תנועה חופשית מטהרן ועד ביירות.

בנוסף, הדוח מראה את התקדמות בנייתה של מנהרה תת קרקעית גדולה במיוחד בחלק הצפוני של המתחם הצבאי. על פי ההערכות, המנהרה היא ברוחב של עד 5 מטרים ויכולה להכיל משאיות וכלי רכב גדולים במיוחד.

מאחר שהחליטו לחפור תשתית תת-קרקעית, דבר שמצריך משאבים רבים ויקרים, סביר להניח שזה עבור מטרה חשובה. ההערכה היא שהמנהרה תכיל אמצעי לחימה רגישים ורכיבים של מערכות נשק חדשות, בין היתר כאלה שיוכלו להוות איום על מטוסי חיל האוויר שיתקפו באזור.

על פי הדוח, בנייתה של המנהרה הסודית החלה מיד לאחר תקיפה שיוחסה לישראל באזור בחודש ספטמבר האחרון, והתקדמה בקצב משמעותי בשבועות האחרונים. על פי דיווחים נוספים, ישראל תקפה באזור גם בסוף השבוע האחרון.