בבית המכירות "משרדי הרמן היסטוריקה" במינכן צפויה להיערך מחר (רביעי) מכירה פומבית של עשרות פריטים שהיו שייכים למפלגה הנאצית - ובהם פריטים רבים שהיו ברשותו של אדולף היטלר בעצמו. עוד לפני שהשערים נפתחו, האירוע עורר סערה גדולה בקהילה היהודית שדורשת לבטלו וטוענת שמדובר במעשה "לא מוסרי", אולם מנהל בית המכירות מסביר: כך ניתן להמשיך וללמוד מההיסטוריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דוגמה לפריט שמוצע למכירה הוא מגבעת שהיטלר חבש בסביבות מארס 1933, כשהתמנה לקנצלר של הרייך. מחירה ההתחלתי של המגבעת – 12 אלף וחצי אירו, והיא תימכר למרבה במחיר‎. בין הפריטים נמצאים גם אותות צבאיים, מתנות מהיטלר, דגלי אס.אס, שלט רחוב עם שמו של היטלר מימי המלחמה, קסדות ופגיונות מעוצבים. 

המחירים נעים בין אלפים בודדים לעשרות אלפי אירו עבור כל פריט, ואנשים מכל רחבי העולם כבר הגישו הצעות במקום או דרך האינטרנט. "פגיון פיהרר" נדיר של האס.אס יכול להגיע למחיר של 5,000 ו-6,000 אירו אם הוא במצב 'כמו חדש', ופריט סטנדרטי כמו סכין של הנוער ההיטלראי יעלה בערך 200 אירו.

היטלר במכנסיים קצרים
מחיר התחלתי למגבעת של היטלר: 12 אלף וחצי אירו | צילום: Hoffmann Munchen

כל פריט במכירה הוכח כאותנטי, קוטלג ונרשם על ידי בית המכירות שהוא מוסד ותיק ומוערך. מנהל בית המכירות, ד"ר ברנד פאכר, עמד בראש ההליך הארוך והקפדני שהביא עשרות פריטים נאציים למכירה פומבית. עם היוודע על המכירה בקהילה היהודית, בכירים בקהילה המקומית כתבו לפאכר ודרשו שיבטל. הם אף האשימו אותו בכך שפעולותיו לא מוסריות, ומונעות מבצע כסף.

ואולם, את הטענות על כך שהפריטים עלולים להגיע לידיהם של פעילי ימין קיצוניים שולל פאכר כך: "אני מסתכל על הדורות הבאים, ולמרבה הצער אני חושש שרצח העם הזה, השואה הזאת, המלחמה הזאת לא הייתה האחרונה ולא האכזרית ביותר. יש לנו היכולת להשמיד את עצמנו ולפיכך יש ללמוד מהפושעים האלה, ואסור שייעלמו בהיסטוריה".

"ההיסטוריה מראה שהאנשים האלה לא קונים מאיתנו", הוסיף והרגיע פאכר. "האידאולוגיה הנאצית לא מעודדת השקעה פרטית בפריטים מקוריים ויקרים". לדבריו, הרוכשים הם בדרך כלל מוזיאונים במימון המדינה או אספנים עשירים מאוד שרוצים ללמוד על תקופת המלחמה.