נעמה יששכר, הצעירה הישראלית שמרצה מאסר של שבע שנים וחצי במוסקבה בגין הברחת סמים, ביקשה היום (שלישי) מאמה, יפה יששכר, להגיש ערעור לערכאה עליונה יותר של בית המשפט ברוסיה. זאת, לאחר שביום חמישי האחרון דחה בית המשפט המחוזי את ערעור הצעירה ועמד על כך שתרצה את העונש שנגזר עליה במלואו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך ביקור של יפה יששכר היום בכלא הרוסי, היא פגשה את בתה וסיפרה לה על האפשרויות שעומדות בפניהן. במסגרת השיחה שניהלו השתיים, חרף רצונם של יתר בני משפחת יישכר שלא להמשיך ולנהל את המאבק במישור המשפטי, אמרה נעמה לאמה: "אני לא אוותר, גם אם אנחנו לא מאמינים במערכת המשפט, אם אני לא מערערת זה כאילו אני מודה באשמה".

נעמה יששכר שמרצה מאסר ברוסיה‎
נעמה יששכר בכלא במוסקבה | צילום: החדשות 12

בריאיון לרפי רשף ב"חמש עם" סיפרה יפה יישכר על המפגש האחרון בכלא. "לא רצינו לפנות לבית משפט במוסקבה ולהפתעתי נעמה כן רוצה". עוד שיתפה האם כי לדברי נעמה "מה ששימח וניחם אותה אחרי המשפט היה שבכל מבט שראתה במהלך הדיונים, בעיני האנשים בקהל ואפילו הכתבים הרוסים, ראתה את השמחה בעיניים ואת האהבה אליה".

המשך מאבקם של משפחת יששכר והפעילים למען שחרורה של נעמה כולל כעת שני חלקים: ראשית, עתירה לערכאת ביניים, בין בית המשפט המחוזי לבית המשפט העליון. במרכזה של דרך פעולה זו, שכרוכה בעלות גבוהה ודורשת גיוס משאבים כלכליים, עומדת התקווה לשכנע להצליח ולהפוך את החלטת בית המשפט המחוזי - ולהביא לשחרורה.

אפשרות נוספת שנבחנת בפן המשפטי היא פנייה לבית הדין הבין-לאומי לזכויות אדם בשטרסבורג שבצרפת. שם, מקווים המשפחה והפעילים, יעלה עניינה של נעמה על סדר היום הבין-לאומי, והדבר יוביל ללחץ שיופעל על הממשל הרוסי לקראת שחרור אפשרי.

נעמה יששכר בערעור
נעמה יששכר בדיון על ערעורה בביהמ"ש המחוזי במוסקבה, בשבוע שעבר | צילום: AP

יששכר יושבת בכלא הרוסי כבר תשעה חודשים, והעונש החמור שקיבלה עבור העבירה הקלה יחסית שביצעה עוררה מחאה ציבורית וגררה את התערבותם של גורמים רשמיים במדינה, בהם גם הנשיא ריבלין, למען שחרורה. בשבוע שעבר התייחס לנושא ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך נאום שנשא בכנס בחירות בחיפה, והבטיח: "אני מביא את נעמה הביתה".

בריאיון לחדשות 12 שפורסם בחדשות סוף השבוע סיפרה יפה יששכר על התקווה שבתה תשוב לישראל, ועל הדאגה מכך שהנושא ירד מסדר היום. "ציפיתי שנתניהו יחזיר אותה ביום חמישי, זה לא קרה", אמרה האם בכאב. עם זאת, הוסיפה כי היא עוד "מאמינה שזה יקרה".

בין ההסברים למצבה של יששכר עומדת הטענה כי הצעירה נקלעה למאבק מדיני ומשמשת קלף מיקוח בידו של נשיא רוסיה וולדימיר פוטין. לפי גרסה זו, באמצעות החזקת יששכר במאסר יכול פוטין לכופף את ידה של ישראל ולקדם נושאים החשובים לו שבהם נוכחות הכנסייה הרוסית בירושלים, סוגיות של תיירות ואף יחסי כוחות אל מול ארה"ב.