המכירה הפומבית של חפצי הצורר אדולף היטלר תתקיים כמתוכנן על אף מחאת הארגונים היהודיים, כך הבהיר הבוקר (שני) ברנרד פאקר, מנהל בית המכירות, בתגובה ראשונה לפרשה שהתפרסמה אתמול. "את ההיסטוריה אי אפשר לשנות ולכן צריך ללמוד ממנה ומהחפצים האישיים של אלו שהיו אחראיים לה", הסביר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב ארוך ומפורט הבהיר פאקר כי "המכירה הפומבית תיערך כמתוכנן ויש לנו מחויבות חוזית לכך". עם זאת הוא הסביר ש"הפריטים לא שייכים לנו, אנחנו משמשים כמתווכים ואחראים על המכירה", והוסיף שבית המכירות נוקט "אמצעים רבים כדי לוודא שהקונים יהיו חובבי היסטוריה ולא חברים בארגונים ניאו-נאציים".

חפציו של רודולף הס שיעמדו למכירה
חפציו של רודולף הס שיעמדו למכירה

"יש כאן עניין מוסרי ולכן ישנן פריטים שאותם לעולם לא נמכור, כמו פריטים שהיו שייכים לקרבנות שואה - אם יהיו בידנו כאלה נתרום אותם למוזיאון", המשיך פאקר. "אנחנו מאמינים שיש לפריטים המדוברים חשיבות היסטורית, האם יהיה נכון להרוס אותם? לנעול אותם בכספת אפלה? את ההיסטוריה אי אפשר לשנות ולכן צריך ללמוד ממנה ומהחפצים האישיים של אלו שהיו אחראים לה".

עוד טען פאקר: "בכך שהחפצים האלה נשמרים ומועברים הלאה הם מסמלים תזכורת מצמררת לבנאליות של הרוע, לכך שלא מדובר במפלצות אלא באנשים בשר ודם. בימים האחרונים קראו לי בשמות גנאי, טוענים שאני נאצי, הדבר משפיע עליי מאוד ולכן חשוב לי להסביר את עמדותיי בפירוט".

תמונה של היטלר שתעמוד למכירה
תמונה של היטלר שתועמד למכירה

בית המכירות Hermann Historica צפוי להעמיד למכירה ביום רביעי הקרוב חפצים אישיים של מנהיגים נאציים, במרכזם לא אחר מאשר הצורר היטלר. בין החפצים: תמונות של הפיהרר, מכתביו האישיים וכן תכשיטים של מנהיגים נאציים שונים במחיר של עשרות אלפי שקלים. יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, הביע מחאה נגד המכירה הצפויה: "מכירת חפציהם האישיים של המנהיגים הנאציים אינם רק פגם מוסרי, אלא מעודדים פשעי שנאה".