בית הנבחרים האמריקני הצביע הלילה (בין רביעי לחמישי) בעד הדחתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. סעיף ההצבעה מייחס לטראמפ ניצול לרעה של כוחו ותפקידו בפרשת "אוקראינה גייט". אחרי אישור ההדחה - הדיון יעבור לסנאט, שם בשל רוב של רפובליקנים הסיכויים להדיחו קלושים. בכך הופך טראמפ לנשיא השלישי בתולדות המדינה שבית הנבחרים מצביע בעד הדחתו. עם זאת, הרפובליקנים המחזיקים ברוב בסנאט צפויים לחסום את המהלך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בעקבות ההצבעה, טראמפ תקף בחריפות את בית הנבחרים, במהלך נאום קמפיין הבחירות שלו במישיגן, ואמר כי: "אחרי 3 שנים של ציד מכשפות, בית הנבחרים ניסה להפוך את הרצון של מיליוני אמריקנים שהצביעו בקלפי". טראמפ הוסיף: "ההדחה הפרטיזנית והלא חוקית הזו היא התאבדות פוליטית למפלגת הדמוקרטים". הנשיא הוסיף כי יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי והדמוקרטים, העניקו לעצמם "אות קין נצחי" וכי עשרות מיליוני אנשים יפעלו כדי לבטל את השליטה הדמוקרטית על הבית ו"להצביע במטרה להעיף את פלוסי מתפקידה".

במקביל, בבית הלבן הגיבו על ההחלטה ומסרו כי טראמפ מוכן לצעדים הבאים בהליך ההדחה, ובטוח כי "הסנאט יחזיר את הסדר וההליך ההוגן". יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, הגיבה גם היא על ההצבעה בעד הליך הדחתו של הנשיא ואמרה כי מדובר "ביום גדול לחוקת ארצות הברית".

נאומים חוצבי להבות רבים ומגוונים נשמעו אתמול על בימת בית הנבחרים בוושינגטון, במהלך הדיון הארוך לפני ההצבעה. מחוקקים דמוקרטים ורפובליקנים ניצלו את השעות הארוכות שניתנו להם כדי לתקוף את הנשיא, לנגח את המפלגה היריבה או סתם להעלות נושאים חדשים אל סדר היום הציבורי.

טראמפ במהלך נאום במישיגן
צילום: רויטרס

יו"ר בית הנבחרים, שהובילה את המאמץ להעלות את הדחתו של טראמפ להצבעה, הגיבה בדבריה על המכתב התקיף והארוך ששלח לה אמש הנשיא, בה האשים אותה כי היא וחבריה הדמוקרטים "שונאים" את אזרחי ארה"ב ואת המדינה עצמה, והסבירה מדוע יש להדיחו. "העובדה היא שהנשיא מהווה איום מתמשך לביטחון הלאומי שלנו וליושרה של הבחירות הדמוקרטיות שלנו", אמרה פלוסי. "כשמעשיו הפסולים נחשפו, הנשיא פתח בקמפיין חסר הבחנה וחסר תקדים של התנגדות ושיבוש החקירה".

דמוקרט נוסף, יו"ר ועדת המשפט בבית הנבחרים ג'רי נדלר, הסביר כי שני הסעיפים בהם מואשם טראמפ – שימוש לרעה בסמכויות הנשיא ושיבוש הליכי החקירה – מוכיחים כי הוא "הציב את האינטרסים הפוליטיים שלו מעל לביטחון הלאומי שלנו, לבחירות שלנו ולמערכת האיזונים והבלמים. אין באמת ויכוח על ההוכחות שהובאו לפנינו".

ננסי פלוסי
"טראמפ מהווה איום מתמשך". פלוסי | צילום: רויטרס, חדשות

לעומתם, המחוקקים הרפובליקנים טענו בנאומים שנשאו כי מדובר בתרגיל פסול שמובילה המפלגה הדמוקרטית כדי לפגוע בנשיא. חבר בית הנבחרים מג'ורג'יה, בארי לודרמילק, בחר להשוות את הנשיא דווקא לישו, ברוח החגים המתקרבים. "היום, שבוע לפני חג המולד, אני רוצה שתזכרו: כשישו הואשם בבגידה, פונטיוס פילאטוס נתן לו הזדמנות להתעמת עם אלו שהאשימו אותו", סיפר לודרמילק. "אפילו במשפט הביזיוני ההוא, ישו קיבל יותר זכויות מאשר שקיבל הנשיא מהדמוקרטים בהליך הנוכחי".

רפובליקני נוסף, מייק קלי מפנסילבניה, בחר דווקא להשוות לאירוע מעט יותר אקטואלי – המתקפה היפנית על פרל הארבור במלחמת העולם השנייה. "הנשיא רוזוולט אמר אז כי היום ההוא ייזכר לדיראון עולם. ובכן, גם זהו יום נוסף שייזכר לדיראון עולם", הזהיר קלי.

דונלד טראמפ נשיא ארה
"הייתם מאמינים?" טראמפ, ארכיון | צילום: AP

טראמפ עצמו, שטען בתחילת היום כי כלל לא יצפה בשידור הטלוויזיוני, צייץ תגובות לנאומי הדמוקרטים. "שקרים כל כך נוראים של השמאל הרדיקלי", כתב בטוויטר. "זוהי מתקפה על אמריקה ומתקפה על המפלגה הרפובליקנית!!!!".

סגנו של טראמפ, מייק פנס, התייחס להליך ההיסטורי המתנהל בבית הנבחרים: "מה שקורה בגבעת הקפיטול הוא חרפה. הדמוקרטים בוושינגטון מנסים עוד מהיום הראשון של הממשל הנוכחי לשנות את תוצאות הבחירות. היום הם חזרו לסורם עם ההדחה הפוליטית והמוטה הזו".

אתם מאמינים שהיום אודח?

בפעם השלישית בהיסטוריה, התכנס הלילה הקונגרס האמריקני להצבעה על הדחתו של נשיא מכהן. בית הנבחרים, שבו רוב דמוקרטי מובהק, הצביע בעד ההדחה - אולם המהלך לא צפוי לעבור את הסנאט, שם יש צורך ברוב של שני שליש מהסנאטורים, ובו מהווים הרפובליקנים את רוב חברי הבית. הנשיא מואשם בשני סעיפי אישום בפרשת "אוקראינה-גייט": שיבוש הליכי חקירה וניצול לרעה של סמכות. 

לאחר כמה שעות, הגיעו הדמוקרטים והרפובליקנים בקונגרס להסכמה לגבי תנאי הדיונים טרם ההצבעה. מרגע ההגעה להסכמה, נפתחו שש שעות דיונים - שלוש שעות לנציגי כל מפלגה. לאחר תום הדיונים, נערכה ההצבעה על כל סעיף אישום. 

טראמפ מרוצה, הדמוקרטים ספקנים. טרמפ פלוסי ושומר
םלוסי, טראמפ ופנס | צילום: AP, חדשות

כשעה לפני תחילת הדיונים, הנשיא התייחס לאירוע. "אתם יכולים להאמין שאני הולך להיות מודח היום בידי השמאל הקיצוני, דמוקרטים שלא עושים כלום, ולא עשיתי שום דבר לא בסדר!", צייץ הנשיא בטוויטר. "דבר נורא. קראו את התמלולים. זה לעולם לא צריך לקרות לנשיא בעתיד. שאו תפילה!". עוד צייץ מחדש פוסטים של תומכיו, וכן ציטט הבעות תמיכה בו. 

במכתב ששיגרה לחברי הקונגרס הדמוקרטים, כתבה יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי: "איש מהחברים אל הגיע לקונגרס כדי להדיח נשיא, אבל כולנו ביומנו הראשון בתפקיד הרמנו את ידנו ונשבענו שבועה קדושה: 'אני נשבע לתמוך ולהגן על חוקת ארה"ב מכל אויב, מחוץ ומבית'. שבועה זו הופכת אותנו למגני החוקה. אם לא נפעל, נמעל בתפקידנו".

עם החלטת הקונגרס בעד הדחתו של טראמפ, הוא הצטרף לשני נשיאים נוספים שהודחו בקונגרס: ביל קלינטון, שהורשע בעדות שקר ושיבוש הליכי חקירה; ואנדרו ג'ונסון, שהורשע ב-11 סעיפים שונים. שני הנשיאים זוכו במשפטם בסנאט ולא סיימו את תפקידם בעקבות הליכי ההדחה נגדם - כפי שצפוי לקרות גם במקרה של טראמפ.