לאחר שבועות של שימועים, בית הנבחרים האמריקני צפוי לקיים היום (רביעי) הצבעה היסטורית בניסיון לאשר את הדחת הנשיא טראמפ מתפקידו בגין מספר סעיפי אישום. הדמוקרטים, ששולטים בבית הנבחרים, ינסו להפוך את טראמפ לנשיא השלישי בהיסטוריה האמריקנית שאושרה נגדו הדחה. מה המשמעות של הדחה, מה צפוי לנשיא בשבוע הקרוב ומה קרה במקרים אחרים בהיסטוריה האמריקנית? כל השאלות והתשובות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

היום יצביע בית הנבחרים בוושינגטון על הדחתו של הנשיא, בפעם השלישית בהיסטוריה של ארה"ב. הדמוקרטים, המחזיקים ברוב מוצק בבית, צפויים להעביר בקלות את ההחלטה, המורכבת משני סעיפי אישום: שימוש לרעה בסמכויות הנשיא ושיבוש הליכי משפט. לאחר ההצבעה תתקדם ההדחה לסנאט, הנשלט בידי המפלגה הרפובליקנית. על פי התחזיות הנוכחיות, הסנאט צפוי לזכות את טראמפ ולדחות את כל ההאשמות נגדו.

ש: מה צפוי לקרות היום בהצבעה בבית הנבחרים? 

ת: ההצבעה שתתקיים היום הינה הצעד הראשון בהצבעה על הדחה, הכוללת שני שלבים. בית הנבחרים יצביע על שני סעיפי האישום שהדמוקרטים מייחסים לנשיא טראמפ ומהווים עילה להדחתו. בהצבעה זו, הדמוקרטים זקוקים לרוב פשוט, כל רוב, כדי לאשר כל אחד מסעיפי האישום.

אם אחד מסעיפי האישום יאושר בהצבעה בבית הנבחרים, הנשיא טראמפ ייחשב כנשיא "מודח". עם זאת, הדבר אינו אומר שהוא מפסיק להיות נשיא ארצות הברית או מחויב להתפטר מתפקידו. גם אם סעיפי האישום יאושרו בבית הנבחרים, מדובר רק בשלב אחד בתהליך והמשמעות בנושא תהיה סמלית בלבד.

ש: במידה וטראמפ "מודח", מה צפוי בהמשך התהליך? 

ת: ראשית, אם סעיפי האישום לא מאושרים בהצבעה בבית הנבחרים, הליך ההדחה נעצר. אם לפחות אחד מהם מאושר, הליך ההדחה ימשיך ויעבור רשמית להתנהל בסנאט האמריקני. שם יחל משפט נגד הנשיא טראמפ שככל הנראה יתנהל במהלך 2020. המושבעים באותו משפט יהיו 100 הסנאטורים המכהנים כיום: 53 רפובליקנים, 45 דמוקרטים ושני סנאטורים עצמאיים. 

אותם מושבעים הם שיחליטו אם להרשיע את הנשיא טראמפ בשני סעיפי האישום שבגינן אושר המשפט והליך ההדחה. רק במידה ויהיו 67 סנאטורים ויותר, מתוך המאה, שיחליטו כי יש להרשיע את הנשיא טראמפ - הנשיא אכן יורשע בסעיפים נגדו. אם זה יקרה, טראמפ יועבר מתפקידו ויפסיק לתפקד כנשיא. אם לא, הוא יזוכה מהאישומים ויישאר נשיא ארצות הברית. 

ש: האם זה ישפיע על בחירות 2020? 

ת: לפי שעה, לא ברור איך הליך ההדחה נגד טראמפ יסתיים. לפי הערכות, בית הנבחרים צפוי לאשר את הדחת טראמפ, אך הסנאט האמריקני צפוי לזכות אותו לאחר משפט. כך, הנשיא האמריקני יישאר בתפקידו ויוכל להתמודד כרגיל בבחירות הקרובות בארצות הברית.

ש: כמה נשיאים עמדו בפני הדחה בהיסטוריה האמריקנית? 

ת: רק שני נשיאים בעבר "הודחו" על ידי הקונגרס האמריקני: הנשיא ה-17 אנדרו ג'ונסון והנשיא ה-42 ביל קלינטון. עם זאת, אף נשיא ארצות הברית לא הועבר מתפקידו על ידי הקונגרס. כלומר, אף נשיא לא הורשע במשפט בסנאט. 

בנוסף לקלינטון וג'ונסון, רק שני נשיאים נוספים עמדו בפני הליכי הדחה על ידי הקונגרס: ריצ'רד ניקסון ודונלד טראמפ. כנגד נשיאים רבים אחרים האפשרות של הדחה עלה כאיום של יריבים פוליטיים בקונגרס, אך ההליך לא יצא לפועל.