השמרנים אמנם מתבשמים מהתוצאה יוצאת הדופן והמפתיעה על ניצחונו המוחץ של בוריס ג'ונסון ומפלגתו לפרלמנט הבריטי, אבל מי שיושב כעת בביתו ללקק את הפצעים ושוקל את עתידו הפוליטי שככל הנראה הסתיים הבוקר באופן רשמי הוא ג'רמי קורבין.

קורבין, שנבחר לראשות הלייבור לפני ארבע שנים כשהוא נישא על גלי התמיכה בסוציאליזם ובשינוי חברתי כמה שנים אחרי המחאות החברתיות שהיו דומיננטיות גם באירופה, הצליח להביא בעבר את מפלגתו להישגים ניכרים, אבל המפלה המהדהדת שנחל הבוקר הביאה אותו להכרזה הבלתי נמנעת על כך שלא ינהיג את הלייבור בבחירות נוספות.

בוריס ג'ונסון
ג'ונסון אחרי שניצח | צילום: רויטרס

בינתיים, קורבין טרם כינס מסיבת עיתונאים על מנת להודיע על התפטרותו אלא רק ציין שהוא כעת יפנה את הזמן ל"תקופה של התבוננות ורפלקציה", זאת למרות שהמפלגה קיבלה את מספר המושבים (202) הנמוך יותר מאז 1935: "אני רוצה להיות ברור מאוד ולומר שלא אנהיג את המפלגה בהמשך, אבל אני אדון עם חבריה כדי לוודא שמתקיים תהליך שמעורר ביקורת על התוצאות ועל המדיניות של מפלגתנו בעתיד".

ג'רמי קורבין ובוריס ג'ונסון
קורבין וג'ונסון | צילום: reuters

במקביל, קורבין האשים את התקשורת במתקפות אישיות נגדו ונגד משפחתו, ומפלגות נוספות אנטי-אירופיות במצב שאליו הידרדרה הלייבור.

הפגנות בלונדון נגד הברקזיט
הפגנות בלונדון נגד הברקזיט | צילום: רויטרס

עמדותיו של קורבין, שהיה נטוע בשמאל הקיצוני והביע לא פעם תמיכה בפלסטינים, היו ידועות לציבור ועוררו דאגה רבה בקהילה היהודית בבריטניה שראו בו אנטישמי. רבים מהם אף התגייסו כדי להצביע לשמרנים ולעורר את הציבור הבריטי שלא לתת את קולו לקורבין, חרף היקפם הזעום יחסית בבריטניה.

במהלך הקמפיין פרסמנו כתבות על התחושות שליוו את הקהילה היהודית. מאז שהיהודים הורשו לחזור לממלכה המאוחדת", אומר ג'וזף כהן, פעיל נגד קורבין, "הם לא חוו איום כה גדול כמו זה שטמון בממשלה בראשות קורבין". לפי סקר דרמטי, 47% מהיהודים בבריטניה הודו שישקלו להגר אם ייבחר קורבין לראשות הממשלה. כעת אפשר לומר ששוררת שם אנחת רווחה.

טל עופר, חבר לייבור לשעבר, שוחח עם כתבנו אלעד שמחיוף, והודה כי הוא וחבריו חשים תחושת הקלה: "זה הולך להיות חג חנוכה שמח מאוד עבורנו". 

כתבנו עמית ולדמן מוסר כי יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, מבהיר כי "אנחת הרווחה אינה משקפת תמיכה במפלגה כזאת או אחרת. לא מדובר בעניין של ימין או שמאל - אלא בבחירה בין מה שנכון למה שלא נכון". לדברי הרב, "קורבין כרת קואליציה עם הגרועים שבפשיסטים והיווה נדבך מרכזי בקואליציה האדומה-ירוקה שהמכנה המשותף היחיד בין מרכיביה - הוא שנאת יהודים ושנאת ישראל".