בריטניה הכריעה: הבחירות הגיעו לסופן והתוצאות מראות על ניצחון סוחף לראש הממשלה המכהן שהבטיח להוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי - בוריס ג'ונסון. מנהיג השמרנים חצה באופן דרמטי את המספר המינימלי שלו קיווה -  325, מה שמעניק לו את הרוב הנחוץ לו בפרלמנט כדי לממש סוף סוף את החלטת העם ללכת לברקזיט מ-2016. קורבין הודיע לאחר פרסום התוצאות (שישי) כי לא יוביל את המפלגה בבחירות הבאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי התוצאות, המפלגה השמרנית זכתה ב-364 מושבים - יותר מהנדרש (325). מפלגת הלייבור בראשותו של קורבין, קיבלה 203 מושבים בלבד. המפלגה הסקוטית בבריטניה זכתה ב-55 מושבים, ומפלגת הליברל-דמוקרטים ב-11. המפלגה הירוקה קיבלה מושב אחד בלבד ו-22 מושבים נוספים התחלקו בין מפלגות נוספות. בהשוואה לבחירות הקודמות למפלגה השמרנית נוספו 51 מושבים, ואילו מפלגת הלייבור הפסידה 71 מושבים.

 

עם פרסום תוצאות האמת הודה ג'ונסון לתומכיו ואמר כי הם "עשו זאת" וכי כעת "יהיה אפשר לקיים את הברקזיט". ג'ונסון אף נקב בתאריך 31 בינואר "בלי אבל ובלי אולי", וציין כי "משאל העם שם קץ לאיומים על אודות משאל עם שני בנוגע לברקזיט". 

שר החוץ ישראל כ"ץ בירך עם פרסום תוצאות האמת: "אני מברך את ר"מ בריטניה בוריס ג'ונסון ואת המפלגה השמרנית בבריטניה על ניצחון מכריע וחד משמעי. זהו לא רק ניצחון פוליטי. זהו בראש ובראשונה ניצחון ערכי". 

התוצאות הביאו בעצם לסוף כהונתו של ג'רמי קורבין העומד בראשות מפלגת הלייבור, ואילו ג'ונסון השיג רוב מובהק בפרלמנט על מנת לאשר את חקיקת הברקזיט. ככל הנראה, ההימור של ג'ונסון השתלם; התחזקות משמעותית ורוב בפרלמנט - מספר הקסם עומד על 325 מושבים. יש לשים לב גם להתחזקות המפלגה הסקוטית - שדורשת משאל נוסף על עצמאותה של סקוטלנד. 

בוריס ג'ונסון בנאום ניצחון
ג'ונסון בנאום אחרי הניצחון המוחץ | צילום: רויטרס

נשיא דונלנד טראמפ בירך את ג'ונסון על התוצאות וכתב: "ברכות לבוריס ג'ונסון על נצחונו הגדול! בריטניה וארה"ב יוכלו כעת לחתום על הסכם מסחר חדש לאחר הברקזיט". 

 

ג'רמי קורבין
ג'רמי קורבין: "לא אתמודד במערכת הבחירות הבאה" | צילום: רויטרס
משמעות התוצאות הן שג'ונסון ימשיך להיות ראש ממשלה ולשלוט בפרלמנט, וכן יוכל להתקדם באין מפריע עם עסקת הברקזיט. "אני מקווה שתיהנו בחגיגות הלילה", מסר ג'ונסון לחברי מפלגתו. "אתם עמדתם מאחורי הקמפיין, לא יכולנו לעשות זאת בלעדיכם". הבוקר, עדיין נשמע אופטימי: "אני רוצה להודות לאזרחי המדינה בבחירות אותן לא רצינו, עבודתנו מתחילה היום".

במקביל, ג'רמי קורבין סיים את דרכו בלייבור והודיע שיפרוש. קורבין הפסיד מערכת בחירות שנייה כיו"ר. "זו תוצאה מאכזבת, אני לא אוביל את מפלגת הלייבור בבחירות הקרובות", הודיע קורבין. ברי גרנר, ממפלגת הלייבור, אמר לרשת סקיי ניוז: "אם המדגם משקף את התוצאות האמיתיות - זה מאוד קשה, ניאלץ לבחון מחדש את ההנהגה שלנו". 

הקהילה היהודית יכולה כעת לנשום לרווחה לאחר הפסד קורבין. רבים מהקהילה נשכו שפתיים ועשו את מה שלא חשבו מעולם שיעשו - הצביעו לשמרנים. הכל כדי שקורבין לא יהיה ראש ממשלה.

במעוז הקהילה היהודית של בריטניה, גולדרס גרין, הגדילו לעשות ופתחו בקמפיין נגד קורבין. "האם הייתם סומכים על האיש הזה עם עתיד ילדיכם?", כתבו על שלטים בעיר. "הוא תומך בטרור, הוא סכנה לביטחון, לדמוקרטיה, אל תתנו לקיצוניים לנצח". ג'ונסון, ראש ממשלה ללא רוב בפרלמנט, לקח למעשה הימור בהליכה לבחירות - ואכן ההימור השתלם.